İnsanın çelişik eşliliği

25.04.2015 19:47:05
A+ A-

Doğadaki türler arası eş seçimine bakıldığında, her türün kendi türünden birini eş seçtiği görülür. İnsanlarda da GÖRÜNTÜ olarak böyledir.

Dişi bir aslan avlanma -ki avlanmaların büyük bir kısmını, erkek aslanın varlığında dahi, dişi aslan gerçekleştirmektedir. -yavru bakımı gibi tüm görevleri yerine getirmekteyken, erkek aslana düşen dişinin avladığı hayvanın etinin %60 kadarını  dişiden ve yavrulardan önce yemek, günün 16-18 saatini uyuyarak geçirmek ve çok nadir zamanlarda dişi aslanın pek de ihtiyaç duymadığı aileyi koruma görevini üstlenmektir. Dişinin tek ihtiyacı budur, erkek aslanın kısmi muhafazası, o kadar. Sorumlulukların hiçte adilane bir şekilde paylaşılmadığı aslan çiftlerinde sonuç olarak karşılıklı ihtiyaçlar tamı tamına giderildiği için birliktelik devam eder, sorun çıkmaz.

Dişi bir çitaya bakarsınız. Avlanma, yavru bakımı, koruma görevlerinin tamamını üstlendiğini görürsünüz. Leş yemeyen ve bu yüzden her gün avlanmak zorunda kalan ve saatteki hızı 130 km. ye ulaşan fakat hızlarına ters orantılı kalplerinin küçüklüğü göz önünde bulundurulduğunda  çok çetin bir yaşamı vardır, dişi çitaların. Erkeğe tek ihtiyaç duyduğu an, yağış mevsimindeki bir kaç gün süren çiftleşme dönemidir, o kadar. Sonra erkek çita çeker gider;dişisinden ve dünyaya gelecek olan yavrularından bihaber. Burdaki ilişkide de bir sıkıntı yoktur. Çünkü yine karşılıklı ihtiyaçlar dengelenmiştir, , kendi içinde.    

Fantastik filmlere baktığınızda, vampirlerin yine bir vampirle birlikte olduğunu ve birlikteliğin sorunsuz bir şekilde ilerlediğini görürsünüz. Birbirlerinin kanlarını içerler, her susadıklarında, acıktıklarında.

İnsanlar alemi, pek çok varlığın ruhsal izlerini taşıyan bir yapıya sahiptir. Yani, insanlar, doğadaki pek çok hayvanın karmasını ve hatta vampirlerin izlerini taşır, kendi içsel varlığında.

Kimi insanlarda, vampirane özellikler çoktur. İnsan vampirin, partneri, baskın insan doğasında biriyse, ilişkideki tehlike çanları çoktan çalmaktan çıldırmış demektir.

Vampir insan, insan partnerine onu her ne kadar çok sevdiğini söylese de;bir vampirin insana duyduğu aşktır bu, yani ölümcüldür. Çünkü vampirin sevgisini belli etme biçimi, karşısındakinin kanını içmektir. İnsan için yaşamsal olan kanın tükenişi yani;birinin yaşamının, ötekinin yavaş yavaş ölümüyle gerçekleştiği...

Günümüzdeki bir çok ilişkideki durumdur, bu...

Kimi çiftlerde, taraflardan birinin atların sahip olduğu soylu özellikleri(sahiplerine ve yavrularına duydukları bağlılık;hiçbir koşulda sevdiklerini terk etmeme) taşıdığı görülürken, diğerinin sahibine sürekli kapris yapan, habire ilgi isteyen, bencillikte pik yapmış özelliklerini  taşıyan ev kedisi durumları olduğu görülür.

Asalakça bir ilişki biçimidir bu da;birinin sürekli verici, diğerinin alıcı olduğu.

Ve yine bir çok insan ilişkisinde karşılaştığımız..

Doğanın döngüsel işleyindeki hayvan ve bitki formlarında bir denklik sözkonusuyken;kendini kainatın en akıllısı sanan fakat kendi yarasına dahi(aşk yaraları) merhem olamamış;bırakın çözümünü bulmayı, sorunun asıl kaynağının kendi çelişik eş seçiminden kaynaklandığını bile keşfedememiş insanoğlunun kainattaki yeri bu yüzden hep eğreti kalmıştır.

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.