İsimlerin Önemi, Bebeğe Ne Zaman, Nasıl İsim Konulmalıdır ?

26.12.2014 14:48:12
A+ A-

İsim Nedir

Canlı veya cansız bütün varlıklara hitap etme ve onlar birbirinden ayrıt etmede kullandığımız kelime öbekleridir. İsim olmasaydı ? isim olmasayda başka bir kelime kullanırdık. Ahmet, mehmet yerine ten rengiyle, ırkıyla veya daha genel ifadeler kullanırdık ee iyi de böyle hiç ayırt edici değil bireder bu soru nereden çıktı isim olmazsa olmaz işte 

 

Zeynep, Emre, Dağ, Deniz gibi isimler farklılık katar varlıklara.

 

İsim Neden Konulur

Yukarıda bahsettik aslında tanınma, belirginlik için kullanırız. Yeni doğmuş bebeğe güzel isim koymak anne ve babanın önemli görevlerindendir. Bebeğinize koyacağınız isim bu Dünya’ da ve Ahirette geçerli olacaktır.

 

Aile fertleri bebeğine büyüyünce utanmayacakları, gururla taşıyabilecekleri isimler vermelidir. Koyacağınız isimlerin telafuzunun kolay ve akılda kalıcı olmasına dikkat edin. Yalın ve ahenkli olması daha hoş duracaktır. İsim 1 defa verilir ve ömür boyu taşınır. Çok sorulan sorulardan biridir Kur’an da isim geçmiyor ama konulur mu ?  İsim Güzelse Tabi ki konulabilir öyle Kur’an da geçmesi gereklidir diye bir şart yoktur.

 

Bebeğinize ne isim koyarsanız öyle hatırlanır. Şöyle ki limon dediğimiz zaman istem dışı tükürük bezlerinin harekete geçmesi gibi isimler de insanlar da kalıcı etki bırakır. “Can” isminini örnek alalın insan sevecen, ılımlı bir etki bırakıyor, garip, ökkeş gibi isimler ise karşıda ki insanda itibar görmeyecektir.

 

Bebeğe Ne Zaman, Nasıl İsim Koymalıyım ?

İslami eserlerde bebeğinize isim koymanın en iyi zamanı 3. günü yazmaktadır. Kimi eserlere göre de 7. günü olarak yazmaktadır. Kimi eserlerde de 1.gün bebeğe isim koymada ideal olarak göstermiştir. Peygamber efendimiz ibrahim oğluna 1.gün isim verdiği bilinmektedir.Sünnet için 1.gün isim koymak konusunda hem fikir olabiliriz.

 

İsim koyarken bebeğinizin sağ kulağına ezan okumanız da sünnet gereğidir.

 

http://ismininmanasi.com/isim-nedir-bebege-ne-zaman-nasil-isim-koymaliyim.html

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.