Kadehlerde du şeş atmak, mutluluk ve evliliğin resmi

22.03.2015 04:07:02
A+ A-

Kadehlerde Du Şeş Atmak, Mutluluk ve Evliliğin Resmi

Osmanlı'dan Ak saray'a, Mumcu'dan Hrant'a, Recep Tayyip Erdoğan ve gazetecilik 1

şükrü bolat

Geçtiğimiz günlerde çok değerli bir dostla yapmış olduğumuz sohbette ona yöneltiğim soru şuydu; en zoru hangisi? Çocuklarla çalışmak mı, yetişkinlerle çalışmak mı? Resim öğretmenliği yapmakta olan bu değerli arkadaşım, şöyle yanıt vermişti.
" Her ikisiyle de çalışmak keyif verici, Çünkü sevdiğim işi yapıyorum ve mutluyum. "
Dünya mutluluk gününü geride bıraktık bir kaç gün önce. Belki kimimiz hiç farkında bile olmadık, hayatın koşuşturmacası, hengâmesi içinde.

Şimdi size, mutluluğun resmini yapın desem, yapabilir misiniz? Aslında bir keresinde birkaç arkadaşımdan mutluluğun resmini yapmalarını rica etmiştim. Bir tanesi, mavi bir gökyüzünde sapsarı ışıkların sevdasına düşen koyu turuncu bir güneşle çizmişti mutluluğun tablosunu.

Göz olabildiğince uzanan yemyeşil otlar, maviyle bütünleşiyordu bir başka tabloda, hayatın mutluluğunu anlatmak adına. Masa başında toplanmış yemek yiyen bir aile tablosu gözüme takılanlar arasında yer alıyordu. Bir başkası, mavi yeşil denizin ortasında, rüzgardan yelkenleri şişmiş bir gemi ile mutluluğa doğru yol alıyordu. Hiç düşündünüz mü mutluluk sizin için hangi renklerle yer alıyordu? hangi renkler sıçrıyordu fırçanıza, resmederken hayatı?

Sevgili dostlar, görüldüğü üzere herkesin kendine göre bir mutluluk tarifi bir mutluluk resmi var, o halde şöyle bir tespit yapabiliriz. Mutluluğun, insanda neşe, sevinç, umut gibi haz duyguları uyandıran bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Elbette insanların birbirinden farklı karakter ve kişilik yapıları olduğundan dolayı mutluluğunda tarifi değişmekte. Kimi çok çalışmaktan, kimi oturup konuşmaktan mutlu olurken, paranın saadet getirmeyeceğini, iki gönül bir olunca samanlığın seyran olacağını söyleyenler de yok değil hani.

O halde bahsetmeden geçmeyelim evlilik konusu açılmışken. Mutlu evlilikteki temel ilke, eşlerin birbirlerinden ayrı mutluluk anlayışlarının yanında, birbirleriyle ortak olan mutluluk anlayışı da geliştirmeleri tabii ki. Böylece birbirlerinin mutlu olduğu durumlara anlayış ve saygı gösterirken, ortak geliştirdikleri mutlulukları da birlikte paylaşıp yaşayabilmektedirler.

Burada önemli olan bireysel mutluluğun aile fertlerindeki bireyleri mutsuz yapacak biçimde olmaması tabiki. Sürekli olarak aşırı içki içen, alkol tüketen, kumar oynayan bir erkeğin bu davranışlardan mutlu olduğunu söylemesi, önce eşini, sonra ailesini ve zamanla tüm çevresini mutsuz yapar elbette.

Evlilik, bir çok kimsenin bilmediği bir bilim dalıdır diyor Balzac. Nasıl ki, bir bilim dalında insanın sürekli gelişip ilerlemesi için bir çaba göstermesi gerekiyorsa, evlilikte mutlu olmak, mutlu kalmak içinde çaba gerekmektedir. Önemli olan bu çabanın, karşılıklı olarak sürdürülmesi ve eşlerin birbirlerinin çabasına yürekten inanmasıdır. Evlilik içinde ortak çaba harcanmadığı müddetçe, mutluluktan söz etmek kesinlikle mümkün olamaz.

Annesinin elini tutmuş bir çocuk mutluluğu resmediyor, çiçeklerle bezenmiş kırlarda yürürken.

Peki bu resimde, baba nerede sorusuna verdiği cevap,
" babam her gün annemi dövüyor. "

Sevgili dostlar, mutluluğun resmini şimdi bir kez daha deneyin. Hayatınızı renklendirmek için değil, paylaşmak için, mutluluğu resmedin.

Tekrar görüşüne dek, sevgi ile gülümseyin

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.