Kadına şiddeti önleme yolunda ‘rehber kitapçık’

25.10.2014 00:38:07
A+ A-

Kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda faaliyet gösteren ulusal ve yerel sivil toplum örgütlerinin kapasitesinin güçlendirilmesi amacıyla yeni bir proje başlatıldı.

 
Proje kapsamında yerele uygun olarak, kadına şiddeti önleyici,  müdahale edici ”rehber kitapçık” hazırlanacak ve Türkiye geneli için kullanılacak.
Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında Avrupa Birliği (AB) ve  Türkiye tarafından finanse edilen ”Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Koruma ve  Destek Projesi” başlatıldı.
Proje, Başkent Üniversitesi Kadın Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması  Araştırma Uygulama Merkezi (BÜKÇAM), Internationaler Bund (IB) ve Düzce-Nilüfer  Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifince (NKK) yürütülecek.
Proje Koordinatörü Prof. Dr. Ayşe Akın, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, bütün dünyada olduğu gibi kadına yönelik şiddetin Türkiye için de  acil olarak çözülmesi gereken önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu ifade etti.
Bu önemli toplumsal sorunla mücadelede kadınların yalnız olmadığını  belirten Akın, kadın sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları,  üniversiteler, kadın merkezlerince kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması  ve şiddete maruz kalan kadınların yeterli destek hizmetlerine ulaşması konusunda  şimdiye kadar çok çeşitli çalışmalar yürütüldüğünü anımsattı.
Alınması gereken pek çok mesafe olduğuna dikkat çeken Akın,  başlattıkları yeni projeyle şiddete maruz kalan kadınlara yönelik destek hizmetlerinin geliştirilerek, kadınların şiddete karşı korunmalarının ve  nitelikli destek hizmetlerine ulaşmalarının sağlanmasının amaçlandığını kaydetti.
Yerel gereksinimler dikkate alınacak 
Çalışmaların Ankara, Düzce, Nevşehir ve Kırşehir’de yürütüleceğini  belirten Akın, “yerel gereksinimler doğrultusunda” şiddete uğramış kadınlara,  koruyucu hizmet sunan sivil toplum kuruluşlarının kapasitelerinin geliştirilmesi  ve güçlendirilmesinin hedeflendiğini ifade etti.
Akın, proje illerindeki şiddete uğramış kadınlara destek sağlayan  sivil toplum kuruluşlarının, yerel yönetimler, emniyet güçleri, hastaneler, eğitim ve meslek kuruluşları ile işbirliğinin güçlendirilerek, daha etkin  olmaları ve daha etkili hizmet sunmalarının da teşvik edileceğini kaydetti.
Risk gruplarının durumu konusunda farkındalığın ve savunuculuğun  artırılması için de çalışmalar yürütüleceğini anlatan Akın, farkındalığın çeşitli  bilgilendirme ve eğitim programları, medya kampanyaları ile artırılacağını  belirtti.
“Güçlerimizi birleştireceğiz”
Akın, ”Güçlerimizi birleştirerek, kadına yönelik şiddetin önlenmesi  çalışmalarına katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.
Bu alanda çalışan sivil toplum kuruluşlarıyla (STK) araştırmalar  yapılacağını anlatan Akın, araştırma sonuçları göz önünde tutularak STK’ların  üyelerine yönelik gerçekleştirilecek eğitim materyallerinin hazırlanacağını  söyledi.
Akın, böylece eğitim alan üyelerin, şiddete uğramış bir kadın  başvurduğunda, ona gereken desteği verme ve hizmete yönlendirme konusunda bilgi  ve beceri geliştirebileceğini ifade etti.
Yerele uygun olarak kadına yönelik şiddeti önleyici, müdahale edici  koruma ve önleme programı niteliğinde ”rehber kitapçık” geliştirileceğini  belirten Akın, kitapçığın önce projenin yürütüleceği 4 ilin ve daha sonra  Türkiye’nin kullanımına sunulacağını kaydetti.
 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.