Kadınlar bir hazinedir...

04.01.2015 22:44:53
A+ A-

Kadınların çocuklarının üzerinde biz erkeklerden daha fazla etkisi olduğu bilinen bir gerçektir. Nasıl olmasın ki, dokuz ay karnında taşıyan o, bir yıla yakın sut veren o. Çocuk için, hayaller kuran o. Evliğinden tutun da eşine, çocuklarına,  her şeyi bilen ve merak eden o. Kadın daha sayamadığım birçok sebepten dolayı çocuk üzerinde etki sahibidir. Bu etkisi bizim toplumumuzda o kadar fazladır ki, bir insanın canını yakmak, içini acıtmak için ilk önce anasına söverler, annesine hakaret ederler, sanki anne doğurduğu çocuğun her hareketinden sorumlu ve suçludur.


Çocuk, övüleceği zaman annesi üzerinden över "analar ne yiğitler doğuruyor" der, aynı zamanda çocuğu hareketinden annesini sorumlu tutar  ". çocuğu" derler. Kız ise çocuk "anasına bak kızını al kenarına bak bezini al" derler. Baba gurbet ellere gider, anne hem anne hem baba olur. Evin işini, çarşı pazar, bağ bahçe işlerini tek başına çevirir. Erkeğine hanımlık, kadınlık, çocuklarına analık, bazen babalık eder, liderlik eder. Kısacası aslında Kadın Türkün kutsalıdır. Ancak bu kutsala diğer kutsallarına değer vermediği gibi kadınına da vermez. Hata eder, kadınıyla biriktirir, aşüftesiyle yer. Kadın duygusaldır, kalbiyle sever. Bir buket çiçek ile ikna olur. Bu onun en zayıf yönüdür. Bu zayıflığı çoğunlukla yanlış seçim yapmasına neden olur. Genellikle de bu yanlış seçimi kendini sevecek değil kandıracak kişiyi seçmesine neden olur. İlkinde şanslıysa doğru kişiyi bulursa mutlu olur.


Türk erkeği bazı sözlerle aşağılar kadınını " kadının karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin" der.  Kadınını eşeğe benzetir, aslında annesini benzetir ama farkında olmaz. Annesine, kız kardeşine laf söz gelse katil olur, ama bilmez düşünmez ki zulmettiği de bir başkasının kızı, anası.
Ancak, unutulan bir şey var. Dünya Türkiye'den ibaret değil. Kadınlar toplumlarda, ailede bu kadar önemli unsur olur da bunu uluslararası "üst" akıllar fark etmez mi.  Dünyada, ailede kadının önemini bilen kimsenin kadın merkezli bir büyük tuzak hazırlamaması mümkün mü.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.