Kadınlar; Elmanın Diğer Yarısı.

08.03.2015 00:48:34
A+ A-

Dünyada insan ırkı var olduğu zamanlardan beri, dini inanışlara göre çift yaşamıştır. Roller ne kadar farklılık arz etse de; günümüze kadar birlikte yaşamayı başarabilmişlerdir.

Sağlıklı her birey, tıbbi olarak karşısındaki bireyi, karşı cinsi arzulayabilir, doğası gereği kendine eş seçer. Bu seçime neden olan şey kimi zaman bir gülüştür, kimi zaman bir sözdür, davranıştır, kokudur. Bazen de güçtür. Metaadır. Kadın ve erkek yetiştirilme tarzları gereği birbirlerinden bir şekilde faydalanırlar. Bu faydalanma bir bina inşa ederken, kurulan temel gibidir. Tamamlayandır, güçlendirendir. Elmanın yarısıdır. Eski tarihlerde de bu bağ; muhtemelen erkekler avlanıp, yiyecekleri dışarıdan getirme, avlanma işi ile uğraşırken, fiziksel olarak daha zayıf ve hamile olan kadınlar onları bekler ve yiyeceği birlikte paylaşırlardı. O zamanki ortaklık nasıldı tam olarak bilemesek de günümüze benzer olduğu söylenebilir. Kadının binlerce yıldır bir özelliği vardır ki, bu özellik ona daima güç katar. Değer katar. O da kanaatimce anneliktir. Evren gibi, doğurgan, saran sarmalayan, insanı karnında taşıyıp, süt veren, büyüten. Diğerlerinin varlığında en önemli etken annedir…

Kadınları bir erkek gözüyle yazmak, zor elbette. Ancak karşı bir görüş olarak; biz erkeklerin de fikirlerinin olmasından doğal bir şey olmasa gerek. Kız olsun, erkek olsun, her insan türü bir şekilde onların eseri. Özellikle, dünyaya hükmeden insanları, kralları, şahları, padişahları düşünün. Düşünün ki, onlar da bir annenin evlatları olarak dünyaya geldi. Toplumların kaderini değiştiren tüm olaylarda en az yüzde elli, belki de daha fazla kadınların da katkısının olduğu muhakkak. Öyle ki, dünya savaşlarını çıkaran, binlerce kadına tecavüz emri veren komutanlar dahi hep kadın evlatları oldu. Bu sistematik kodlama özelliği taşıyan, toplu tecavüzlerin diğer toplumun en değerlilerine karşı yapılması bir tesadüf olmasa gerek.

Günümüz kadın hareketlerinin temel dayanak noktası eşitlik üzerine. Bundan daha doğal bir şey olmaması gerekir. Zira bir insanın doğumda cinsiyetini seçme hakkı olmadığı gibi, kendini inşa eden irade üzerinde de herhangi bir etkisi ve yaptırım gücü yoktur. Ancak, temel hatalardan belki de en önemlisi kadınların hakkını, onları objeleştiren ve sermaye birikimini köle, insan ticaretinden kazanan dünyanın yüzyıllardır dengesini bozan, günümüz zengin, sanayileşmiş ülkeleri tarafından kontrol ediliyor olması. Temel yasalar onlar tarafından hazırlanıyor. Tanım ve değerler onlar tarafından inşa ediliyor. Onlar, onlar…

 Özgürlüğün anlamı daha rahat ilişkiler, kıyafetler vb. Bu anlamıyla düşünüldüğünde uzunca bir zamandır dünya kadın zihniyetini egemen güçlerin araçlarıyla kontrol ettiği bir gerçek. Öyle ki evlilik şeklinden, tutun da ne giyeceğine kadar aslında özgür irade adı altında birilerinin karar verdiği de önemli bir gerçek. Bu noktada erkekler bilimin, atasözlerinin hiçbir değeri yokmuşçasına kendi çocuklarını, geleceklerini emanet ettikleri, belki de daha da önemlisi kendilerini emanet ettikleri kadınları seçerken sanki “Aynı güneş altında kızaran tuğlalardan farklı bir mucize beklenebilirlermişçesine” çoğunlukla onların gerçek anlamda ya eğitimleriyle ilgilenmediler, ya da eğitimi başkalarına ihale ettiler. İhaleyi alanın kim olduğunu herkes gayet iyi biliyor. Doğanın anasını ağlatanlar, insanların anasını nasıl güldürebilir ki?

Bir toplumun gerçek anlamda yükselişe geçmesinin yolu, bilge erkeklerinin yanında bilge kadınlarının da olmasıdır. Bu bilge kadından kasıt ise kesinlikle, tüketime, modaya ve burada yazamayacağımız kadar çok yol ya da duruma ulaşmak için her türlü fedakârlığı yapmaya hazır ve nazır kadın değildir. Bilge kadın, adaleti bilen, kendi gücünü bilen, evren kadar değerli olduğunu bilen ve toplumlardaki asıl problemlerin çözümünün kendisi olduğunun farkında olan, olacak kadındır.

Evet; kadınlara ne gözle bakasınız bilemem ama gerçekte kadınlar geleceği kurtaracak en önemli güçtür. Anne olarak, eş olarak, yetiştiren olarak.

Kadınlar! Sizler bizim her şeyimizsiniz. Katilde de parmağınız var. Âlimde de. Sizler çok değerlisiniz, dünyalar kadar…

 

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.