Kadınları anlamaya çalışmayın, anlıyormuş gibi davranın

23.11.2015 13:03:56
A+ A-

Şu kadınları anlamıyorum!

Bu kelimeyi hemen hemen her erkekten duymuşuzdur. Ya toplu taşıma araçlarında ya kahvede ya misafirliğe gittiğiniz bir yerde,   ya televizyon programında veya babanızdan veya abinizden ya da kendimiz söylemişizdir ama mutlaka kulaklarımız bu yakınmayı bir yerlerden işitmiştir.

Kadın ve erkek hem biyolojik hem fiziksel olarak tamamen farklı canlılardır.

Farklı düşünür, farlı algılar, farklı yorumlar farklı davranırlar.

Günlük yaşamda kadın ve erkeğin aynı olaylara farklı tepkiler vermesi, bunun birbirinden bağımsız iki farklı cins olduğunu gösterir.

Bunu size bir örnekle göstermek istiyorum.

Şimdi aynı rüyayı gören bir kadın ve erkek varsayalım. Rüyada babasıyla denizde fırtınaya yakalanmış olsunlar.

Her ikisinden de sabah bu rüyayı anlatmalarını isteyelim.

Erkek: Rüyamda babamla denizde fırtınaya yakalanmıştık, korkunçtu.

Kadın: Var ya dün gece öyle bir rüya gördüm aman Allah'ım böyle bir rüya yok. Sabaha kadar öldüm öldüm dirildim. Sabah bir uyandım hala şok içindeyim korkudan su gibi olmuşum, dilim damağım kurumuş.

Bu iki anlatıma da dikkat etmenizi istiyorum.

Erkek gördüğü rüyayı sadece iki kelimede anlatı ve bitirdi.

Kadın ise, o kadar kelime konuşarak daha rüyasında ne gördüğünü bile anlatmadı.

Tüm dünyada artık bir devlet problemi haline gelen kadınları anlama meselesi bilim adamlarını harekete geçirmiş ve erkek ile kadın beyni arasındaki farkları incelemeye almışlar.

Ben okudum ve kadınların erkeklerden neden bu kadar farklı olmalarını artık daha iyi anlamış oldum. Bunları sizinle de paylaşmak istiyorum belki sizde kadınları anlamaya çalışmaktan vazgeçer, onlarla birlikte yaşamaya çalışırsınız.

İşte kadın ve erkek beyni arasındaki bilimsel farklar;

1.   Duygusal tepkiler kadınların beyninde hem sağ hem de sol yarım kürede oluşuyor.Erkeklerde ise bu merkezler sadece sol yarım kürede bulunuyor.Erkeklerin duygularını ifade ederken zorlanmasının en önemli nedeni de bu farktan kaynaklanıyor.
2. Kadınlar tatlı ve ekşiye karşı daha duyarlıdır.Erkekler ise tuzlu maddelere daha çok ihtiyaç duyarlar.
3. Kekemelik erkeklerde daha sık rastlanan bir sorun.Aynı zamanda kadınlar yabancı bir dili erkeklere göre daha kolay öğrenebiliyor ve ana dillerini daha rahat kullanıyor.
4. Kadınların işitme duyuları erkeklere göre daha gelişmiştir.Ses tonundaki ufak değişiklikleri dahi kolaylıkla ayırt edebiliyorlar.
5. Erkeklerde beynin sağ ve sol yarımküreleri arasındaki bilgi akışını sağlayan kısım kadınlarınkine göre daha küçüktür.Bu da beynin duygusal tarafı yani sol lob ile mantıksal tarafı yani sağ lob arasındaki bilgi alışverişini kısıtlıyor.Bu neden erkekler bir durum karşısında beyinlerinin yalnızca bir lobunu kullanmayı tercih ediyorlar.Ya sadece mantıklı ya da tamamen duygusal kararlar veriyorlar.Kadınlar ise karşılaştıkları durumlar karşısında beyinlerinin her iki tarafını da kullanabiliyorlar.Hem mantık hem de duygusal bakışla daha dengeli çözümler bulabiliyorlar.
6. Erkeklerde uzay şekil işlemcisi daha geniş yer kaplıyor.Makine, inşaat ve mühendislik gibi alanlarda daha fazla erkeğin bulunmasının sebebi budur.
7. Kadın beyninde dil işlemcisi daha gelişmiştir.Bu nedenle kız çocukları daha erken konuşmaya başlıyor ve konuşmak, sohbet etmek arzusu erkeklere göre daha fazla.
8. Erkek beyni kadın beynine göre 10 kat daha fazla testesteron hormonu salgılıyor hatta bu oran ergenlik döneminde 20 katına kadar çıkıyor.Bu hormon sayesinde insanlar daha hareketli, saldırgan ve gürültücü oluyor.
9. Kadın beyninde serotonin oranı daha fazladır.Bu durum kadınların daha kontrollü olmalarına neden olur.
10. Kadınlarda konuşma yeteneklerini yönlendiren merkez beynin sol tarafında bulunur.Erkeklerde ise bu merkezler beynin ön ve arka kısımlarında dağılmış konumda bulunurlar. Bu nedenle kadınların konuşma yetenekleri daha gelişmiştir.

Cüneyt Kandemir

Radikal BlogYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.