Kitabın Ortasından... Kadın ve erkek konuşamadı...

05.03.2015 14:43:28
A+ A-

Sigarasını yakan kadın çayından bir yudum daha aldı ve düşünmenin var olan karşı konulmaz gelişlerine hazırdı şimdi. Sanal ortamı düşünüyordu ve orada olduğu zamanlar içinde yaşadıklarını. Hiçbir şey eskisi gibi değildi hayatında ve işin ilginci sanalda tanıştıklarıyla da bir şeylerin ilerleyen zaman içinde eskisi gibi olmadığını düşünüyordu. Öyleydi ama gerçekten de. Neden her şey zamana yenilmek zorunda diyordu? Aslında hiçbir şey zamana yenilmiyor ama zamanı değerli ve yaşanası kılan insanlar kendilerince ticarete dayalı yani önceleri duygu ticareti, ardından beden ticareti ve nihayetinde satış aşamalarının ardından başka kadınlarda bu ticareti yaşamak için önce yaşananları yok sayıyor ve zaman içinde eriyip gidiyorlardı. Reelde de böyleydi aslında durum. Eşler artık konuşmuyor, konuşamıyor ve birbirileriyle konuşmadıkları ne varsa sanalda hiç tanımadıkları insanlarla konuşur olmuşlardı. Tanımadıkları bu insanlar o kadar anlayışlı, ilgili, alakalı, sevgi ve saygı doluydular ki insan ister istemez ''neden yanımızdakilerle bunu yaşayamıyoruz'' demeye başladılar. Soru çok basitti ama bunun yanıtı da o denli karmaşıktı. İçinden çıkılacak gibi değildi.

Oysa nasıl da severek evlenmişlerdi, kız istemeler, söz kesmeler, nişanlar, nikah ve düğünler ve ardından sevgi, saygı, aşk dolu zaman birimlerini aylar hatta yılar sürmüştü. Peki, ne olmuştu da bu insanlar zamanla bu heyecanı, aşkı, tutkuyu, özlemi ve kısaca bir kadın ve erkeği birbirine bağlayan bu oluşumları yitirmiş ve bu duruma düşmüşlerdi? Yanıt basitti, hem de çok basit. Aralarındaki sorunu birbirleriyle konuşmak yerine başkalarıyla konuşmayı tercih ettiler çünkü artık ikisinin de nette her şeyi konuşabildikleri vardı, sadece nette miydi konuşabildikleri? Hayır, iş ortamında da vardı bu insanlar. Ve bu insanlar onları eşlerinden daha iyi anlıyor ve onlara değer veriyorlardı. Duygusal ve anaç bir yapıya sahip olan kadınlar ister istemez bu durumdan etkileniyor ve farkında olarak veya olmadan bu yeni oluşuma izin veriyorlardı çünkü eşlerinde bulamadıkları eksikleri bu insanlar tamamlıyordu. Sadece eşleriyle sorunu olanlar mı vardı sosyal medyada veya iş ortamı arkadaşlığında? Tabii ki değildi. Eşlerinden ayrılmış, eşleri vefat etmiş, eşlerinden boşanmış ya da ailesiyle yaşayan kadınlar da vardı. Yani erkekler için bulunmaz bir yerdi artık sosyal medya.

Başlangıçta her şeyin muhteşem olduğu bu işyeri ve sanal ortam muhabbeti ve arkadaşlığı zaman içinde özellikle de reel buluşmaların ya da sanal sevişmelerin yeterince yaşanmasının akabinde kadınları reelde yaşadığı aynı sona doğru götürdü yeniden. Ve kadın yine yalnızdı. Neylersiniz ki sanal ortama bir kez giren bu kadınlar buradakilerin hepsi de aynı olmak zorunda değil iyi niyetiyle arayışlarına devam ettiler. Yine karşılarına birileri çıktı. Ve bunlar yine onları anlayan, ihtiyaçlarının farkında olan, özlemlerini bilen, yaşamak istediklerinin farkında olan erkeklerdi çünkü kadın başlangıçta kendini tutsa da ilerleyen zaman içinde eteğindekileri döküyor ve karşısındaki erkekte ona göre gardını alıyor, kadının zayıf noktalarının böylece yine kadın tarafından tespit edilmesinin sağlanmasıyla da erkek emin adımlarla yürüyordu. Evet, bu sefer aradığımı buldum diyen hemen her kadını yine hüsran bekliyor oluyordu. Randevusuna asla geç kalmayan bir hüsrandı bu.

Sorun hemen hemen aynıydı aslında, ANLAŞILAMAMAK. Eşim beni anlamıyordu açılımı. Peki, ne kadar anlatabildi kadın kendini eşine? Denedi mi bunu yeterince? Konuşmayı başaran insanlar mutlaka denediler ve sonuç almak için çabaladılar ama bunu deneyenlerin aldığı yanıtlar ya bildikti ya da ''haklısın hayatım, bunu düzelteceğim'' diyen erkeğin zaman içinde yine eskiye dönüş yaparak kadınını yine yalnızlaştırdığı ve çok az bir kısmının bunu başardığını söylemek mümkün sanırım. Kadının istedikleri neydi derseniz, cevabım şu olur :

?Kendine ve aileye, hak ettiği zamanın ayrılması,             

?Kadınlığının ve anneliğinin hakkının verilmesi

?Korunarak ve kollanarak sahiplenilmesi,           

?Romantizm, tutku, heyecan ve aşkın taze saklanması, ( Lütfen serin yerde değil, yüreklerinizde saklayınız der gibi )

?Ve her durumda kadının layık olduğu saygı ve sevginin ondan esirgenmemesi, ana başlıklarıyla sayabilirim.

Kısacası, paylaşmaktı. Bu başlıkların alt kategorilerini hepimiz biliyoruz, bu nedenle ben detaylarda boğulmamak ve yazarın kendi birikimini ispat etmek adına yapacağı bu alt başlık açılımlarına da girmeyeceğim. Ve yukarıda ana hatlarıyla saydıklarımı isteyen bir kadın zaten o birlikteliğin hakkını veren ancak yeterince karşılık bulamasa da, bunun telafisini dışarıda aramak yerine yine kendilerinde çözüm arayan ve sonuna kadar elinden geleni yapmak isteyen kadınlardır. Ve inanıyorum ki bu durumda olan hemen her kadın da o evliliği ya da birlikteliği kurtarmak adına yapacaktır. Çünkü bilir ki, konuşarak halledilemeyecek bir sorun yoktur ve kadın, erkeği çıkmazda olduğunda bile ona yol göstericiliğini yapıp onu ve ailesini o durumdan kurtaracak adımları atacaktır.

Kadın hep konuşmaktan yanadır. Konuşmak ister ve konuştuğunda dinlenildiğini ve fikirlerine saygı gösterilmesini bekler. Önce insan, sonra kadın olmasının haklı beklentisidir bu aslında. Bu nedenle konuşmalısınız, bunu asla ihmal etmemeli ve kadının sizin için ne kadar değerli olduğunu gerek sözlerle, gerek davranışlarla, gerekse yaşayarak ve yaşatarak ona hissettirmelisiniz. Bunları yaparken atladıklarımız olmayacak mı? Tabii ki olacak ama inanın kendisi için çaba gösterildiğini izleyen her kadın size bu bağlamda daha da yardımcı olmak için elinden geleni yapacak ve sizi yalnız bırakmayacaktır. ''Seni seviyorum kadınım, sen bana Yaradan'ın bir lütfusun, muhteşem bir kadınsın, iyi ki benimlesin, iyi ki kadınımsın, sen benim namusumsun ve ben hayatta olduğum sürece seni hiç kimseye muhtaç etmeyeceğim, sen harika bir kadınsın, seni seviyorum be kadın'' demek zor olmasa gerek. Kadınlarınızdan bunları esirgemeyin! İnanın ki siz bunları yaptıkça o size çok daha fazlasıyla dönecektir

Kadın ve erkek konuşmalıdır. Konuşmalısınız!

Ve lütfen yazılarımın altına yorumlarınızı mutlaka istiyorum. Okunuyor olmam beni yeterince mutlu etmiyor. Bu nedenle yorumlar benim için çok daha önemli. Katılımınızı istiyorum yani çok okunmak değil, çok yorum yazılan olmalıyım ki, birlikte daha neleri gündeme getirebileceğimiz enginliğini de birlikte görebilelim.

Sevgilerimi yolluyor ve konuşabilen insanlar olduğunuza olan inancımı saklı tutmak istiyorum.          

 

         YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.