Kreş yardımı ne zaman başlayacak?

26.03.2015 17:17:59
A+ A-

Devletin Kreş Yardımı ne zaman çıkacak?

2013 yılından itibaren projelendirilen “kreş yardımı”, hala tartışmaların odağında yer alıyor. Hükümet’in ilgili bakanlığınca (Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı) ve kadın sivil toplum örgütlerinin desteğiyle yürütülen proje, hala belirsizliğini koruyor. Bu durum “Devletin kreş yardımı ne zaman çıkacak?” sorularını da beraberinde getiriyor.

Sosyal Devlet mekanizmalarının daha seri kararlarla yürürlüğe sokulmasını hedef olarak seçtiğini belirten hükümet, geçmişten günümüze kadar süre gelen ve ihmal edilen meseleleri çözmek için meclis içinde oluşturulacak komisyonların yanında, sivil toplum kuruluşlarıile de ortak hareket edeceğini daha önce açıklamıştı. En son geçtiğimiz yıl yürürlüğe sokulan, eşi vefat eden kadınlara maaş bağlanmasından sonra ortaya atılan kreş yardımı konusunun askıda kalması, yasa ne zaman yürürlük kazanır sorularını arttırıyor.

 

Kreş yardımından kimler yararlanabilir?

Öncelikli olarak hedeflenenler dul anneler olmak üzere, eşinden boşanmış veya eşi vefat etmiş kadınlar ve geçim sıkıntısı çeken babalar da yasa kapsamına alınıyor. Yasanın basına açıklanmış şekliyle yardımın hangi kısmında devletin olacağı, çocukların kreş masraflarının ne kadarını üstleneceği kesinleşmemiş olsa da sivil toplum örgütlerinin beklentisi, 300-400 tl arasında bir rakamı işaret ediyor.

Yardım rakamları arasında görülen fark, yardımın ailelerin gelir dağılımına göre düzenlenecek olmasından kaynaklanıyor. Gelir puanlaması yöntemi, devletin kreş yardımı için düşündüğü alt ve üst sınırı da belirleyecek. Okul öncesi çocukların, kreş eğitimine tabi tutularak sosyalite kazanması ve bireylerin daha donanımlı olmaları elbette yasanın en olumlu tarafı.

0-5 yaş arası çocuklarını, ekonomik güçlüklerden dolayı kreşlere yollayamayan çalışan annelerin, çocuklarını emanet edebilecekleri yakınlarının da olmaması, işlerinden ayrılmalarını da beraberinde getiriyor. Bütün bunların önüne geçmek isteyen hükümet, daha önce açıkladığı her aileye 3 çocuk hedefine uygun olarak boşanacak veya eşlerinin ölümüyle dul kalabilecek ebeveynlere yardımını sürdürmeye devam ediyor.

Bu kapsamda ülkenin dinamik nüfus yapısını koruma amaçlı diye lanse edilen, 3. çocuğu yapana 600 liralık yardım da bir süre önce Başbakan Davutoğlu tarafından açıklanmıştı. Bu cüzi rakamların bireyin eğitimi boyunca ne derece etkili olabilceği ise tartışma konusu olmayı sürdürüyor.

Kaynak : https://www.kredinotu.co/devletin-kres-yardimi-ne-zaman-cikacak.html

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.