Kreşe gitmek istemeyen çocuğa nasıl davranılmalı?

15.03.2015 17:22:23
A+ A-

Günümüzde kadınların da iş hayatında oldukça etkin olmasından dolayı kreşe yollanan çocuk sayısı da doğal olarak arttı ve ‘Kreşe gitmek istemeyen çocuğa nasıl davranılmalı?‘ sorusu aile içinde daha sık gündeme gelir oldu. Ben de bu yazımda bu konuyu ele almak istedim.

Çocukların kreşe başlama yaşı ortalama olarak 3 yaştır diyebiliriz. Ailenin ihtiyaçlarına ve çocuğun gelişim düzeyine göre bu yaş değişiklik gösterebilir. Çocuğun, evinden çıkarak ebeveynleri yanında olmadan yabancı bir ortama gitmesi onun için çok mühim bir ilk deneyimdir.

Çocukların bir ortama uyum sağlama yetenekleri iyi olmasına rağmen bazı çocuklar kreşe başlarken problem yaşayabilir. Bazı çocuklar ise kreşe yeni başlamamış olmalarına rağmen huzurlarını kaçıran bazı problemler sebebiyle kreşe gitmekte zorluk çekebilirler.

Yaşı ve gelişimi yeterli olan çocuğu kreşe gönderme kararı almak bir aile için oldukça önemli bir duygusal deneyimdir. Ebeveynler hangi kreşi seçecekleri ve çocuğun yollanacağı kreşte sorun yaşamaması ve mutlu olması hususunda fazlasıyla hassastırlar. Bu sebeple öncelikle çocuk ve anne babaya en uygun kreşin seçilmesi önemli bir adım olacaktır.

Ebeveyn olarak karar aldıktan sonra bu hususta çocuğa karşı kararlı ve tutarlı bir tavır sergilemek oldukça önemlidir. Çocuklar ebeveynlerinden gelen sözsüz mesajları anlayabilirler. Kreşe gönderme hususunda ebeveynler endişelilerse ve suçluluk duyuyorlarsa çocuk bunu kolaylıkla anlayacaktır. Motivasyonuna arttırmak için söylenen sözler çocuk için bir anlam ifade etmeyecektir. Anne ve baba olarak siz ne kadar rahat olursanız çocuğunuz da aynı şekilde rahat ve huzurlu olacaktır.

Çocuğun kreşe hazırlanmasının bir diğer önemli aşaması da onu bilgilendirmektir.

 

 

 

 

 

  

Devamı için tıklayın.

 

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.