Kurban edilenler!

07.10.2014 02:18:41
A+ A-

Onun için ferman yazılmıştır artık!

Tez günde hazırlıklar yapıla!

Nikah kıyıla!

Sizler kurbanın sadece dini gereklilik olarak yerine getirilen bir durum olduğunu mu sanıyorsunuz? Tamam, İslam inancına göre ekonomik durumu iyi olanlar tarafından gerçekleştirilmesi vacip olan kurban kesme ibadetini biliyoruz.

Ya öteki?

Şimdilerde pek gerçekleşmeyen, daha çok Anadolumuzun kırsal bölgelerinde bundan yirmi-otuz yıl öncelerinde rastladığımız kurbanlıklara ne demeli? Hangi ibadete sığdırılmalı?

Kurban edilen çocuklar vardı o yıllarda. Kız veya oğlan çocukları..

Ebeveyinlerin çıkarları doğrultusunda kız veya oğlan çocuklar evlendirilirdi. Körpecik, henüz yaşları kemale ermeden. Ya ondördünde yada onyedisinde bilemedin onsekiz!

Ya töre geleneğine göre kız çocukları başlık parası adı altında satılır, yada beşik kertmesi geleneği ile sevgiye ve arzuya bakılmaksızın evlendirilirdi. Çocuklar kurban edilirlerdi adeta!

Veya bir köy ağasının oğlu ile diğer köy ağasının kızı ile evlendirilirdi, ne oğlana ne de kıza bir şey sorulmadan. Sorulsada bildikleri bildikti ağaların ikiside. 'Ya olacak, ya olacak!'..

Neden?

Nedeni çok açık. Daha çok kazanmak, daha çok kazanmak!

Evlilikler yürüyorsa herşey tamam herşey güzel, yürümeyenlerdeyse büyük hüsran ve telafileri mümkün olmayan büyük kayıplar yaşanıyordu. Aileler parçalanıyor, bir çok değerler yok oluyordu!

Ebeveyinler bir dönem kayıplar yaşamış olsa da, asıl kaybedenlerin kız ve oğlan çocukları oluyordu.

Adeta resmen kurban edilmişcesine çocukların gelecekleri çalınıyordu o yıllarda. Çocuklar bir daha yuva kurmaktan korkar oluyorlardı. Hatta kuramıyor belki de ömrünün sonuna kadar ebeveyinlerin bencillikleri yüzünden ne bir eş sahibi olabiliyor ne de bir çocuk.

Sevgili okurlarım, ne kadar kahredici bir durum değil mi böyle yaşamak?

Başkalarının iradeleriyle hayatınızın sisli-puslu olması ne kadar kötü bir durum değil mi?

Aşk evliliği yaparsınız, çocuğunuz olmayabilir evliliğinizi sürdürürsünüz. Ama bir çocuk manyağıysanız ve de böyle bir durumla karşılaşıp çocuksuz yaşıyorsanız durumunuz çok vahim.

Kurban edilmişseniz zaten yapacak bişey yok! Ancak öteki tarafta hesap sorarsınız sizi kurban edenlere!

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUMLAR

mala kurban çocuklar -

Yirmi otuz yıl öncesi demek umudun iyimser yanı; çocuk gelin ve damatlar üç beş yıl öncesine kadar toplumun mazur gördüğü bir büyüklük günahıydı. Bana kalsa değil 17 yaşından sonra, evlenme kursundan teşekkürname almayana evlenme izni vermezdim. Ne var ki insan çok da sıkıya gelmiyor; o zaman da kaçak nikâh kıyımları başlardı.

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.