Madalyonun iki yüzü: İnternetin güvenli kullanımında anne babalara öneriler

21.03.2016 09:03:01
A+ A-

 

İnternet çağındayız. Hayatın her alanında bir gereklilik haline gelen internet her yaş grubunun vazgeçilmezi. Kısa bir zaman öncesine kadar genel kullanıcı genç ve yetişkin bireyler iken ödevlere, derslere yardımcı olması amacıyla öğrencilerin de hayatına dâhil oldu. Sonrası mı?

Türkiye İstatistik Kurumunun 2014 yılı Nisan ayında yaptığı Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırmasına göre 16-74 yaş grubundaki bireylerde internet kullanım oranı % 53.8'dir. Aynı araştırmanın sonucuna göre internet erişimine sahip hanelerin oranı ise % 60.2'dir. Bu oran 2013 yılı Nisan ayında yapılan araştırmada % 49.1 'dir. Aynı araştırma yaş grubunu incelediğinde 06-15 yaş grubu internet kullanan çocukların internet kullanmaya başlama yaşı ortalama 9'dur.

Araştırmanın sonuçlarından da görüldüğü gibi internet kullanımı giderek artmaktadır ve vazgeçilemez bir hale dönüşmektedir. Kullanımın giderek artması birçok kişinin istediği bilgi ve belgeye ulaşımını hızlandırmaktadır. Bunun yanı sıra, kullanım oranındaki artış bazı olumsuz sonuçları da beraberinde getirmektedir.

Her yaştan kişinin kolaylıkla erişebildiği bilginin doğruluğunun ve yaşa uygunluğunun belirli olmayışı, internete ayrılan zamanın sınırsız olmasının kişinin fiziksel ve sosyal gelişimin etkilemesi doğabilecek olumsuz sonuçlardan sadece bazılarıdır.

İnterneti bir madalyona benzetebiliriz. İki yüzü olan bu madalyon doğru kullanımında fayda sağlarken, yanlış kullanımında kötü sonuçların doğmasına neden olabilir. Kullanım yaşının giderek düşmesi kaygıların çocuklar üzerinde toplanmasına neden olmaktadır. Anne ve babalara büyük sorumluluklar düşmektedir.

Çocukların interneti daha bilinçli ve güvenilir kullanmalarına yardımcı olacak bazı öneriler:

·         Ebeveyn-çocuk arasındaki iletişim, internet kullanımını önemli ölçüde etkileyen bir faktördür. Çocuğu tanımak, sevdiği oyunları, konuştuğu/oyun oynadığı kişileri bilmek iletişim için gereklidir. Çocuğa her konuda, her deneyimini çekinmeden ailesine anlatabileceği güveni vermek çocuk-aile arasındaki ilişkiyi güçlendirir.

 

Günümüzde birçok internet kullanıcısı kendini doğru bir kimlikle tanıtmamaktadır. Bu kişilerle yapılan sohbetler çocuk için psikolojik açıdan olduğu kadar güvenlik açısından da tehlikelidir. Güçlü iletişim, hem çocuğun yanlış bir sürece dâhil olmasını hem de yanlış bir süreçten çocuğun etkilenmesini engelleyebilir.

 

 

·         Bilgilendirme ve gözlem:

Yapılan başka bir araştırmada, katılımcıların %43'ü ailesinin internet konusunda bir kural koymadığını, %31'i ailesinin kuralları takip ettiğini, %26'sı ise kurallara rağmen istediklerini yaptıklarını belirtmişlerdir.

Çocuk ile bilinçli ve güvenli internet kullanımının gereklilikleri konuşulmalı, yaşına uygun adresler, paylaşabileceği bilgiler, sohbet edebileceği kişiler ve kullanılacak dil kararlaştırılmalıdır.  Yeni bir internet adresine girmeden, oyuna/ etkinliğe katılmadan, bilgi paylaşımı yapmadan önce bir yetişkine danışması gerektiği ve danışacağı kişiler hakkında bilgilendirilmesinin önemli olduğu unutulmamalıdır.

Güvenli internet kullanımı hakkında bilgilendirme kadar gözlem de önemlidir. İnternetin kullanıldığı alanların ortak olması gözlem sürecini kolaylaştırarak, zaman ve bilgi sınırlamasına yardımcı olur. Her kullanım denetlenemeyebilir. Önemli olan nokta, bilgilendirmenin sağlıklı olması ve kontrollerin ihmal edilmemesidir. Bu da iletişim ile yakından ilişkilidir.

·         İnternet Kullanım Alanının Düzenlenmesi: Türkiye İstatistik Kurumunun 2014 yılı Nisan ayında yaptığı Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırmasına göre 16-74 yaş grubundaki bireylerin evlerinde internet kullanım oranı %79,1'dir. Bu değer ev dışındaki alanlarda da %19.9 oranında internet kullanımının olduğunu ifade eder. 

Çocuğun interneti kullandığı yer konusunda ebeveynlerini bilgilendirmesinin önemi vurgulanmalıdır. Güvenliğini ve sağlığını tehdit edici ortamlar ifade edilmeli, yaşına uygun yerler belirlenmelidir.

On iki yaşından küçük olan çocukların velisi olmadan internet kafelere gitmeleri yasaktır. Ancak bazı işletmeler yaşa dikkat etmemektedir. Bu kurala dikkat edilerek kullanım alanları tercih edilmelidir. Kullanım alanının uygunluğu güvenli internet konusunda büyük bir rol oynamaktadır.

 

·         İnternet Kullanım Süresinin Düzenlenmesi: Uzun süre internet kullanımı bazı fiziksel rahatsızlıklara neden olabilir. Görme sorunları, duruş ve iskelet sorunları, radyasyon riski ve daha az hareketten kaynaklanan fiziksel sorunlar olarak sınıflandırma yapılabilir.

Fiziksel rahatsızlıklara ek olarak, psikolojik ve sosyal etkilerin de oranı yüksektir. Kullanım süresinin giderek artması, buna bağlı olarak içe kapanma, yaşıtlarından kopma ise en sık karşılaşılan sonuçtur.

İnternet kullanımının olumsuz fiziksel, psikolojik ve sosyal etkilerinden korunmak için kullanım zamanının yaşına uygun olarak belirlenmesi gereklidir.

 

Birçok uzman, özellikle çocukluk veya ergenlik döneminde, bireyin davranışlarının büyük ölçüde taklit etme veya çevrelerindekileri model alma yoluyla öğrenildiğini düşünmektedir. Model alınan kişiler de genel olarak kişinin en yakınları, ebeveynleridir. Bu yüzden en önemli öneri '' Çocukların çok iyi gözlemciler olduğunu her zaman hatırlayarak, kendi davranışlarımıza bir de bu pencereden bakmanın gerekli olduğunu unutmamaktır.''YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.