Naber ufaklık?

25.03.2015 02:20:13
A+ A-

Birazdan okuyacaklarınız, tam olarak on altı sene önce bugün doğan kardeşime yazılmıştır. Fazla didaktik oldu, siz de öğrenin istedim.

*Naber ufaklık?

*Biliyorum ufaklık, hayatının en acayip döneminden geçiyorsun. Yani ruhundaki fırtınalar yetmiyormuş gibi bedenin de değişiyor. Bir de insanlar toplanıp senin için ciddi olan her şeye 'Ayy ergenlikten o' diyorlar. Merak etme, birkaç seneye hem ruhun, hem bedenin, hem de insanların tepkisi durulur.

*İki sene sonra seni bir sınava sokacaklar ufaklık. Belki de zerre yeteneğin olmayan derslerden, hem de sevmediğin halde, hem de noktası virgülüne sorgulayacaklar. Sonra da sanki ileride yapman gereken meslek tüm bu stres silsilesinin sonucunda aldığın üç basamaklı puanla (virgülden sonrasına girmiyorum bile) belirlenebilirmiş gibi davranacaklar. Ve on sekiz yaşında geleceğinin en önemli kararını vermeni isteyecekler. Duyuyorum ufaklık, isyan ediyorsun. Ama emin ol bu konuda karşılaşabileceğin en rahat ailelerden birine sahipsin, çok şanslısın, zaman geçtikçe daha iyi anlayacaksın.

*On sekiz olmak için o kadar heveslenme ufaklık. Emin ol araba kullanabilmek dışında hiç de öyle ekstra bir güzelliği yok. Ayrıca, hayat sandığından daha hızlı.

*Hayatına kimsenin müdahale etmesine izin verme ufaklık. Çok çabalayacaklar bunun için, sokaktaki teyzeler dahil. Duy hepsini, gereksizleri bilinçaltına dahi atma, bırak nefesinle karışsınlar havaya. Çünkü bazen zikzaklar da çizsen çok güzel bir yoldasın.

*Hayallerini asla unutma ufaklık. Sen unutursan kimse hatırlamaz onları. Gerçekler hep farklı da olsa, o hayaller insan yapacak seni. 'Ohoo' diyecekler 'büyü artık, hayal kurmak da ne?' Ama sen onlara inat balon yap hayallerini, tut ipini, uçun birlikte. Hem, emin ol, sen inandığın ve çabaladığın sürece gerçekleşmeyecek hayal yok.

*Kimsenin seni üzmesine izin verme ufaklık. İnsanlar üzülmek için gerekli evrimi tamamlamadı. Çok seversen, çok canını yakarlar; çok inanırsan, çok yalan atarlar.

*Biliyorum, dünya kafanın içindeki gibi değil, ama sen yine de ondan vazgeçme ufaklık. Aslında rengarenk dünya, sadece görmen lazım, otobüs camlarında, çocuk hıçkırıklarında, yağmur damlalarında, kitap kokusunda. Bak mutlaka ufaklık, gri dışındakileri görebilen kaç kişi kaldık ki?

*Düşüncelerin için savaşmaktan asla vazgeçme ufaklık. Zafer için değil ama, güçlü kalmak için. Tarih sadece düşüncesi için savaşanları hatırlıyor.

*Mutlaka aşık ol ufaklık. Ben beceremedim ama çok güzel anlatıyorlar. Dene. Kendini kaybederek, hüngür hüngür ağlayana dek. Kendin için sev ama, onun için seversen sadece acı çekersin.

*Kendini sevmeyi öğren ufaklık. Sen kendini sevmezsen kimse seni sevmiyor.

*Kardeşim değil, abim ('ağabey' literatürden kaldırılmalı) gibi olmayı hiç bırakma ufaklık. Hatalarım sen arkamda olduğun sürece katlanılabilir.

*Bir de, bencilce ama, beni sevmeyi hiç bırakma ufaklık. Başarılarım sen hayranlıkla bakarken güzel.

Bu arada, seni çoookk seviyorum, sen de kendini çok sev ufaklık, fazla sevilesisin.

Nice yıllara.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.