O Kadar Zorlaştırmayın!

30.05.2014 08:14:51
A+ A-

Üç çocuk annesi olarak, burada işler biraz yoğundu. Biraz hastalıklarla biraz  yorgunlukla uğraşıyoruz. Öğreniyoruz, oynuyoruz, hep beraber AĞLIYORUZ (ben de dahil) ve hep beraber gülüyoruz.

Genelde 3 çocukla bizi görenler önce bir şok oluyorlar. Sadece 3 tane deyip, gülüp geçiyoruz…

İlk görüşte aşk vardır ya hani, bizimki de ilk görüşte yargı… Biz o kadar alıştık ki, artık dalgaya vuruyoruz bu soruları…

Örneğin; Parkta, anneler ve büyükanneler beni 3 çocukla görür görmez ilk sordukları soru “3′ü de senin mi?” Hadi ama!!! Öyle bir soru ki sanki 10 çocuktan bahsediyoruz… Kesin bildiğim bir şey var ya benimle dalga geçiyorlar ya da  3 onlar için çok büyük bir sayı! Haliyle benim cevabım da “Yok. Yarısını komşudan aldım.” oluyor.

Sadece bununla da kalmıyor! Daha fazla çocuk isteyip istemediğimi soruyorlar hemen. Ben de “Rab isterse neden olmasın?” diye cevap verdiğimde herkeste o aynı bakışlar! “Sen deli misin? Divane misin?” diyen o gözler! Hatta bazıları cesaretli davranıp bakışlarla kalmıyor. Hemen söyleyiveriyor! Sadece gülümsüyorum!

Zengin olup olmadığımı soruyorlar hemen! Açıkçası ben sadece evde kalıp çocuklarıma bakmayı seçen ve çocuklarıyla beraber bir bloğu olan bir kadınım. Bizim evde sadece eşim çalışıyor… Ben tabiki çevirmenlik, fotoğrafçılık yapıyorum arada… Ama düzenli gelir kaynağımız canım eşim.

Bunu açıklayıncı da o zaman bu devirde 3 küçük çocukla nasıl geçinebildiğimizi soruyorlar. Benim yaptığım bir kaç kural var.

1. YENİLE

dsc_0152

Biz ev-eğitimi yapıyoruz ve bunun için daha büyük bir masaya ihtiyacımız vardı. Sadece İkea ‘nın kare beyaz masası vardı ve aynı zamanda iki çocukla kavgasız gürültüsüz bir zaman pek olmuyordu. Masa 1 numarayla 2 numaraya yetmiyordu.

dsc_0038

Bu ihtiyacımızı canım eşime söyledim ve anında çözüm buldu. Büyük bir tahta parçası vardı evde bu masanında bacaklarını çıkarıp ona monte etti. Ve yeni, büyük bir masamız oldu. Yer darlığından kaynaklanan kardeş kavgalarına son!

En azından etkinlik zamanlarında!

dsc_0224

2. ATMA

Bu yemekleri, kıyafetleri ve küçük şeyleri de kapsıyor.

Tabağımızdaki, yiyemediğimiz yiyecekleri atmak çok kolay… Yiyemiyorsanız tabağınıza o kadar çok yemek almayın. Biz tokluğumuzdan dolayı yemeklerimizi çöpe atarken, dışarıda binlerce çocuk sokaktan yemek toplamaya calışıyor. Maalesef bu acı bir gerçek!  O yüzden paranızı ve yemeğinizi boşu boşuna harcamayın! Fazla parayla dışarıdaki aç çocukları besleyebilirsiniz.

2. el eşya! Onları o kadar çok seviyorum ki! Bir çok kişiyi tanıyorum kendileri için veya çocukları için ikinci el eşya kullanmak istemeyen. Hadi ama! Çocuklarınız, evinizdeki bitkilerden çok daha hızlı büyüyorlar. O yüzden kıyafetleri sadece 2-3 ay kullanıyorlar. (büyük çocuklar, küçükler sadece bir kaç defa) Noel ve Paskalya hariç çocuklarıma pek yeni kıyafet almıyorum.  Bazen değiş tokuş yapıyoruz. Arkadaşlar bize, biz başkalarına veriyoruz kullanmadığımız kıyafetleri. Ama kendim için pek bit pazarı bulamadığımdan sadece ihtiyacım olan şeyleri alıyorum. Onları da belli bir kaç yer var ucuz kıyafet satan oradan temin ediyorum.

3. KUMAŞ BEZ

DSC_0250

Benim yaptığım şey bu! Keşke daha önceleri keşfedebilseymişim. Malum #3 numara  doğduğunda ,  #2 numara daha tam 2 yaşına girmişti. Ve ikisini aynı anda bezlememiz gerekiyordu. Bu yöntem bize hem maddi yönden hem de daha çabuk tuvalet eğitimini tamamlamamız için çok yardımcı oldu. Her 2-3 günde tüm bezleri beraber yıkıyorum.

DSC_0249

Diğer bezlere 2 haftada 30 TL veriyorduk. 2 yıl için 56X30 =1680 TL yapar. Bu tek bir çocuk için. Onca ağaca falan da değmez.

Evet bunda da elektrik, su ve deterjan kullanıyoruz ama tüm 2 yıl içinde harcadığım tüm masraflar, diğere beze 6 ayda harcadığıma denk geliyor. 18 aylık bşr tasarruftan bahsediyoruz. Az bir şey değil. Çocuğumun poposunda tam olarak ne olduğunu bilmemde bu işin bonusu!

DSC_0248

Öyle kaba saba da bir şey değil. Hem de tuvalet eğitiminde gerçekten çok işe yarıyor.

4. KENDİN YAP

Kendi çamaşır deterjanınızı yapabilirsiniz. Biz öyle yapıyoruz ve tahmin edemeyeceğiniz kadar ucuza geliyor vedeterjan parasında arttırabiliyorsunuz.

Kendi yoğurdunuzu, peynirinizi, ekmeğinizi yapabilirsiniz. Çok kolay, hem de çok daha sağlıklı. En azından gönlünüz rahat bir şekilde yiyebilirsiniz. Mağlum bebek mamalarında bile GDO varsa, diğer yiyecekleri tahmin bile edemiyorum.

Bu yöntemler sayesinde iyi bir şekilde geçiniyoruz ve evet hem eşim hem ben daha fazla çocuk istiyoruz.

Kendinize şunu hatırlatın: Her ekstradan harcadığınız 10 TL, aç iki tane çocuğun öğününe denk geliyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.