Ödev gerçekten gerekli mi?

07.11.2014 18:19:48
A+ A-

Okul açıldığı anda hayatımızın merkezine oturup kalıyor bu ödev konusu, uğruna evde ne tartışmalar ne gözyaşları dökülüyor anlatamam, kısaca: çocuğum ödev yapmayı reddediyor.

Şunu da belirtmeliyim, uzun zamandır veli toplantılarına gitmiyorum, öğretmen ile birebir görüşmeyi tercih ediyorum çünkü ilkokul çocuklarına daha fazla ödev, okunacak daha fazla kitap, çözecek daha fazla soru vermesi için neredeyse yalvaran anne baba profilleri beni üzmekle kalmıyor en az ödev baskısı kadar yoruyor.

Şahsi fikrim, evet -doğru bir amaca yönelik ise- yeri geldiğinde ödev gereklidir, çocuklara sorumluluk alma, bir görevi yerine getirme, bilgilerini pekiştirme, araştırma ve becerilerini geliştirme imkânı sağlar, ama ne zamandan itibaren? Kesinlikle 10 yaşından önce değil...

Daha ilkokul 1. 2. sınıfta ödev yapmaktan elleri yorulan, ağlamaktan gözleri şişen çocukları olsa olsa okuldan ve anne babadan soğutmak için gerçekleştirilen bir eylem olarak görüyorum ödev konusunu.

Çocukların okulda öğrenebilecekleri şeyler evde belki öğretilebilir ama aile ortamında, sohbet ederken, bir film izlerken ya da oyun oynarken öğrenecekleri şeyler asla okulda öğretilmez. Ev ödevi yerine, okulda o gün öğrendiklerinin tekrarı için bir ders ayrılsa, sınıf içi birkaç alıştırma, çalışma verilse eminim evde zorla yapılan ödevlerden çok daha faydalı olur.  Hem bu şekilde çocukların eve çok daha mutlu geleceğinden şüphem yok.

Birçok aile ve öğretmen belki bu yazdıklarıma katılmıyor ama söylemeden edemeyeceğim, şuursuzca verilen, çocuklara nefes aldırmayan, gözyaşı döktüren ödevler çocukların aileleri ile geçirecekleri, sohbet edebilecekleri, eğlenebilecekleri saatlerden çalıyor, çocukluklarından çalıyor ve eğitimciler çocukların bu önemli ihtiyacını görmezden geliyor, bana göre tablo böyle... Çocuğun hayatı; okul, ev, yemek, ödev, uyku şeklinde korkunç bir rutine bağlanıyor ve okul hayatında zorluklar ne kadar artarsa çocukların baş etme eşiği de o kadar azalıyor, sonra çocuklar niye sinirli, niye asi, neden saldırgan, öfkeli, kural tanımaz vs. diye diye uzmanlara koşup duruyoruz.  Sürekli “hadi ödevini bitir” baskısı yüzünden anne baba çatışması yaşayan çocuk her an patlayacak saatli el bombası gibi dolaşıyor evde.

Üzgünüm ama haklı! Ödev sevmeyen çocuklarımız yerden göğe kadar haklı... Her akşam eve iş getirmek zorunda kalsam ve ayaklarımı uzatıp güzel bir film izlemek varken iş yetiştirmeye çalışsam ben de mutsuz bir saatli bombaya dönüşebilirim, çocuklar nasıl memnun olsunlar? Bu arada ödev yapmayı seven, eve gelir gelmez koşa koşa ödev yapan çocuklar da var, bu yazdıklarım demek değil ki bütün çocuklar mutsuz… Ama her çocuk evine adım attığında ne ile mutlu oluyorsa onu yapsın demek istiyorum. Bir işi zorla, ağlaya ağlaya yapmak kadar berbat bir duygu yok çünkü.

Tamamen ezbere, sınav notlarına ve ödeve odaklı bir sistemin zaten hangi zorluğundan bahsetmeli, hangi olumlu tarafını görmeli bilmiyorum ama mutlaka hayatımızda bir ödev olması gerekiyorsa hiç değilse bu ödevler yaratıcılığa, düşünmeye, anlamaya, günlük problemleri çözmeye yarayacak bilgilere odaklı olsa. Okul açıldığında kaç kalem aldık, daha ilk haftadan kaç kalemi, silgisi kayboldu hesabını yapamayan çocuk Ahmet ile Ayşe’nin kalemlerinin toplamını bilse bu mutluluk bize yeter mi? Çamaşır ipinden 3 tane çorabını alıp eşleştirip çekmecesine koymuyorsa, kavramları eşleştirme ödevlerini vızır vızır yapması içimize siniyor mu? Ama akademik başarıya o kadar odaklı yaşıyoruz ki bununla yetiniyoruz; sonra bu çocuklar bir gün büyüyüp, tıp, genetik bilimi, hukuk fakültesi mezunu olup yarışma programlarında günlük en basit soruları bile bilemediklerinde haber oluyorlar, insanlar gülüyor, kınıyor. Şimdi bu kimin hatası?

Eğitim ve sınav sisteminin içimizde yarattığı korkunun bizi başarıya haddinden fazla önem vermeye zorladığının bir anne olarak ben de farkındayım ama akademik başarı her zaman her şey demek değil ve saatlerce yapılan ev ödevlerinin de bizi herhangi bir başarıya götürdüğü yok. Özetle, güzel bir anneanne sözü der ki, “Ders derste öğrenilir” gerisi boş.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.