Öp beni yoksa döverim!

23.11.2014 16:40:48
A+ A-

Bakın uzmanlar ne diyor!

'Bir kişi kendi değerlerini en iyi yansıtan kişiye aşık olur ve onu arzular. Kendisine saygısı olan ve yaşama aşık olan bir insan, hayran olabileceği sevebileceği insanı bulmaya yoğun ihtiyaç duyar. Onu en çok hayran olacağı, kendine saygı ve varoluşun önemini açık bir şekilde bilinmesidir. Böyle bir kişi için seks bir kutlama davranışıdır. Kişi, kendine saygıdan yoksunsa sahtekarlık yapmaya kalkışır ve partnerini onun kendisine sahtekarlık yapmasına yardım etme ve kendisinin sahip olmadığı değer ve hissetmediği bir mutluluk verme becerisi standardına göre seçer. (kadın da erkek de)

Çoğu insan, sistemin topluma yeni değerler katmaya başladıktan sonra ve bir çok değerlerin yer değiştirmiş olduğu bu dönemlerde artık aşka inanmamaya başladı! Toplumda meta değerleri ön plana çıktıktan sonra sanki en büyük gücün metada yatırımlarda mülkiyetlerdeymişcesine çoğu insan aşk ve sevgi gibi kavramları yok sayar oldu.

Ekonomik güç bendeyse aşkı da sevgiyi de satın alabileceğini savunurlar bu tipler! Elbette ki ekonomik gücün önemini inkar edemeyiz, zira ihtiyaçtan fazla fazlasını delice hoyratça arzulamak kapitalizme yenilmek demektir.

Çoğu zaman söylemiş olduğum bir tespitim ve öneri nitelliğinde sözüm var kapitalizm ile ilgili. 'Kapitalizmin kurallarını değiştirebilecek güce sahip değilizdir ama kurallarına uymamaya gücümüz yeter'!..

Bugün ülke olarak, batı toplumundan her anlamda geri kalmışlığın sebeplerinden biri de yanlış yapılan evliliklerden kaynaklandığını düşünüyorum. (Tabi yanlış yapılan evliliklerin temelinde töre gelenek ve görenekler yer almakta, ayrica eğitimin rolü de önem arzetmektedir)

Bunları biliyoruz.

Ya ekonomi?

Ekonomideki çarpık gelişme ve insanların geleceğe olan umutsuzlukları maalesef yanlış evliliklerere kapı araladığını görmekteyiz.

İnsanların çoğu 'Nasıl daha çok kazanabilirim' savaşlarıyla ömürleri tüketmekte ve geriye baktıklarında gerçek sevgi ile ilintili hiç bir değerin ortada olmadığını görmektedirler maalesef!

Neden?

Çünkü çoğu evliliklerin temelinde ekonomik kaygı sebepleri yatmakta da ondan!

Genç kız veya genç erkekler ekonomisinin sağlıklı olmadığı ülkede yaşamanın güç olabileceğini düşünerek kısa yoldan aşka ve sevgiye fazlaca önem vermeden yuva kurmaya çalışıyorlar. Hatta birbirleriyle sevgi rolleri aşk rolleri oynayarak yaşamlarını birleştiriyorlar.

Ne oluyor peki böyle evliliklerin sonrasında?

Önce çatırdamalar, ardından kopmalar daha sonra evliliklerin çökmesine kadar gidebiliyor veya 'muş' gibi yaşamaya başlanıyor. Yani mutluymuş gibi.

İşte bu nedenlerden dolayı toplumumuzda gelişme sağlanamıyor bi türlü.

Mütlu evliliklerde, yani aşka sevgiye katışıksız inanılmış evliliklerde yapaylıktan uzak herşey açık herşey temiz herşey nettir fotograf karesinde. Dolayisi ile mutlu evliliklerin topluma yansımaları da pozitif yönde oluyor. Kişi işinde ve sosyal çevresinde daha başarılı oluyor ve ekonomiye katkı doğuruyor.

Tersi mutsuz evliliklerdeyse, yansımaların negatif yönde olduğu vede şekil 1'de görüldüğü gibi "memleketimden insan manzaraları" konulu fotograf sergileri..

Aşk güzel şeydir..

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.