PEKİ YA DAMAT?

03.06.2014 22:55:23
A+ A-

İlk defa bir dügün törenine katılan küçük kız annesine fısıltıyla sorar

- "Neden gelinler beyaz gelinlik giyer? "

- "Çünkü , yavrucum, beyaz mutlulugun rengidir, bugün de onun en mutlu günü" diyerek anne kızının sorusunu cevaplandırmaya çalışır.

Küçük kız biraz düşünür ve ikinci sorusunu sorar .- "PEKİ YA DAMAT neden siyah giyiniyor?

İşte böyle başlar evcilik hayalleri...

Çocuk aklı hep neden ,niçinler,yaşanılan evreni,bulunulan dünyayı ve anlamaya çalıştığımız hayatı sorgular, ebeveynleri kimlerse ,sorularıyla yorarız.Neden?Çünkü......

Verdikleri cevaplar ya çocuk hayallerine aykırı düşmesin, ya polyannacılık ruhumuz gelişsin,yada kendi hayalleri dile gelsin diye cevaplanır.

Çocuk aklı ile en anlaşılır hali ile kısa basit ve öz cevaplarla iletişim kurulmalıdır.Bilinmeyen şey şimdiki çocukların anne babalardan daha gerçekçi ve makul olabilecekleridir.Al işte madem gelin beyaz ve mutlu da damat niye siyah o zaman o mutsuz mu? 

Bunu cevaplaması daha zor değil midir?

Çocuklarımızın sorularına basit ve soldan kaçmak için cevap vereceğimize yine basit anlaşılır ama gerçek cevapları vermeyi deneyelim...O zaman hayatı anlamaları , zorlukların üstesinden gelmeleri ve tek başına da başarılı olamalarına ne büyük katkılarımız olacak ...Ne dersiniz?Denemeden karar vermeyin , kaybedecek birşeyiniz de yok...E ne duruyorsunuz o zaman???

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.