Sensiz ilk bayram

27.07.2014 03:09:17
A+ A-

Bayramın ilk günü ne yapılacağı her zaman belliydi bizim ailede. Pek kalabalık bir aile olmamamıza rağmen, bazı geleneklerden hiç taviz vermedik. Mesela her bayram mutlaka bayramlıklarımızı giyerdik; yeni kıyafetler, ayakkabılar.

İnançların özgürce yaşandığı ve Türk aile standartlarının üstünde özgürlük anlayışına sahip bir aile olmamıza rağmen, bayram farklıydı bizim için. Mutluluktu, birlikte olmak, gülmek, eğlenmekti. Yeni kıyafetlerimizi giyip muhabbet etmek, şakayla karışık el öpüp, eşek kadar da olsak anneden babadan para koparmaya çalışmaktı.

Ama bayram en çok anneanne demekti bizim için. Kalkıp giyindikten sonra ona gitmekti. Sabah ezanında kalkar, namazını kılar, çayı koyar, bayram yemeklerini hazırlamaya başlardı. Bizim baba tarafından damarlarda Egeli kanı dolaştığından, geç kalacağımızı bildiği için, kahvaltıya beklemezdi zaten.  Hala tadı damağımdadır o mükemmel böreklerinin, mercimek köftesinin... Yemek faslı bitince hemen kaş göz yapmaya başlardı pamuk kalpli anneannem; "Haydi bir kahve iç de fal bakayım sana" . Bir türlü kavuşamadığım hayatımın aşkı hep çok yakındaydı ona göre. Aslında özlemi beni evlendirmek, çocuğumu görmekti de fal bahaneydi; mesaj vermek isterdi.

 - Ay bir çocuk var burada bak şuan kimle konuşuyorsan çok hayırlı kaçırma bunu

 - Anneanne aslında o kadar da  önemli biri değil...

 - Yok sen beni dinle hayırlı bu! Erken evlenen erken döl alır Çiğdem

 - Tamam anneanne ya özele girmeyelim

Anneannem de eşek kadar olmama rağmen her elini öptüğümde paramı vermeyi unutmazdı. Son 3-4 yılda da benim dışımda her şeyi yavaş yavaş unutmaya başladı. Adresini unuturdu ama beni gördüğü rüyasını unutmazdı...

 - Seni o çocukla gördüm rüyamda barışıyordunuz.

 - Yok anneanne bitti tamamen barışmayız.

 - Offf yine mi...

Yarın bayramın ilk günü. Hepinizin okuduğu bu yazıyı muhtemelen bir tek anneme okutamayacağım. Çünkü "aslında tatilde olduğumuz için anneanneme gidemiyoruz" oyununu oynamaya devam ediyoruz karşılıklı...

Sizin oynamak zorunda olduğunuz bir oyun yoksa, tatile bile gidiyorsanız 5 dakika kapıdan uğrayın üşenmeyin; yüzlerini güldürün. Çünkü o böreğin, mercimek köftesinin, o türk kahvesinin tadı hiçbir tatilde yok.

Herkese mutlu bayramlar dilerim...YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.