Sevgi #2

16.02.2016 11:12:05
A+ A-

Sanki bizden önce yaşadığı 50 yıl içinde hayattan alınabilecek tüm dersleri almış ve vakti geldikçe bize aktarmak üzere taze bir hafızada muhafaza etmiştir. Gösterişsiz bilgeliğinin altındaki neden dünyanın düzeniyle ilgili insanlığın yıllardır çözemediği bilinmezleri çoktan çözmüş olmasıymış gibi telaşsız ve huzurludur.

 

Çocukça, şımarıkça demeden her türlü sorunumuzu ciddiye alır, yol göstermese bile güzelce dinler, usulca sakinleştirir. Ciddi ve önemli sorunlarımıza dikkat kesilir ancak asla bizimle birlikte korku veya öfkeye kapılmaz. Öyle olgun öğütler verir ki olayın karmaşık somutluğundan sıyrılıp gerçekliği gösterir size, huzurla çözüm buluruz.

 

Çocukluğa dair tüm anılarda en kritik roldedir, elinde yemekle, bizi kucağında taşırken, biz uyurken, elinde ilaçla yanıbaşımızdayken. 'Hadi sen biraz uzan' deyip üstümüzü örten, kalktığınızda sofrayı hazırlamış olandır.

 

'Anneanne mutfağı diye benzersiz bir mutfak vardır. Kokusuyla ve tadıyla özgün, maneviyatıyla tüm mutfaklardan üstündür. Ailedeki herkesin sevdiği yemeği bilir, yemek yapmak için hiç yorgun olmaz. Hatta hiç 'sinirleri bozuk, dalgın, moralsiz' de olmaz. Olmaz olur mu? Ama yansıtmaz.

 

Kendi yaşanmışlıklarını ve bildiklerini aşarak bizi anlamaya çalışır. Anlamadığı noktada anlayış gösterir. Bize güvenir, 'vardır bir bildiğin güzel kızım/ oğlum' der.

 

Uzakta olduğu için O'na her kavuştuğumda sımsıkı sarılmak isterim, her sarılış hakkını ödeyemeyeceğimi bildiğim fedakarlıkları için içten bir teşekkür gibi: 'Her şey için çok ama çok teşekkür ederim!', her vedada da burnum sızlar.

 

Herkesi sessizce idare eder, ailenin kalbidir. Tüm güçlü bağlarımızın arkasında en çok O'nun emeği vardır.

 

Dünyanın en güzel kahkahalarını atar. O bizim için hayatı kolaylaştırıp güzelleştirirken, kendisi hasta olduğunda asla söylenmez, hasta olduğunu bile söylemez. Keşke sen de benden bir şeyler istesen anneannem, suyunu bile kendin alırsın.

 

Duyarlılıkta, empatide, iyilikte, hoşgörüde 'daha' olmaya çalışanların çabasını komik gösterecek kadar 'en' olmuştur.

Hepsinden önemlisi, biz O'na bizdeki sonsuz emeğinden, yüce sevgisinden, sığınabileceğimiz en sahici aidiyetimiz olduğundan düşkünken, O bize sırf çocuğunun çocuğu olduğumuz için koşulsuzca sevgi doludur.

 

Tam tarihini bilmediğimiz için doğumgünlerini kutla(ya)madığımız, bizim özel günlerimizde ise tüm vazgeçilmezliğiyle yanımızda olan canım anneannem, bu sene bir şekilde doğum gününün 15 Şubat olduğunu öğrendik. Doğum günün kutlu olsun.

 

Bir gün senin için çok güzel bir yazı yazacağım. Şu an senden büyük güzellik yok.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.