Şiddetli geçimsizlik nedir sonuçları ne olur?

08.10.2015 12:21:09
A+ A-

Şiddetli geçimsizlik kavramı evlilik birliği içerisinde eşlerin sürekli bir şekilde anlaşmazlık yaşamaları olarak ifade edilebilir. Burada şiddetli geçimsizliği bir olay olarak görmemek gerekir. Bu durum bir sürece yayılır ve devamlılık arz eder.Şiddetli geçimsizlik hali içerisinde olan eşler açısından bu sürtüşme zamanla evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına ve ortak bir hayat kurmanın imkansız hale gelmesine neden olabilmektedir.

Evlilik içerisinde yaşanılan şiddetli geçimsizlik eşler arasında ufak problemlerin bile daha fazla göze batmasına, tabiri caizse yaranın daha da derinleşmesine sebep olabilmektedir. Burada şiddetli geçimsizlik halinin tek bir olaydan ibaret olmaması, sorunun çözümünü de zorlaştırmaktadır. Şiddetli geçimsizlik yaşayan eşlerin bu noktada mutlaka bir aile danışmanından destek almaları gerekir. Aksi durumda ortak hayat taraflar açısından çekilemez olduğunda evlilik boşanma ile sonuçlanabilecektir.

Burada evliliğin kurtarılabilir olması için, tarafların sorunu kaşımak yerine, yapıcı çözümlere odaklanmaları gerekir. Şiddetli geçimsizliğin çözülebilmesi içinse tarafların her ikisinin de pozitif olması ve bunun yanı sıra yıkıcı olmaktan kaçınası gerekir. Evlilik içerisindeki sorunlara karşı böyle bir çözüm ortamı oluşturulamadığı durumlarda şiddetli geçimsizlik hali yıkıcı sonuçlara yol açacak ve bu süreç taraflardan birisinin boşanma davası açması ile evliliğin gözden çıkarılmasına neden olabilecektir.

Şiddetli geçimsizlik bu noktada boşanma davalarına sıklıkla konu olmaktadır ve haklı boşanma nedenleri arasında yer almaktadır. Medeni Kanun da ortak yaşam kurulmasının taraflardan beklenmeyecek şekilde evlilik birliği sarsılmış ise boşanma davası açılabileceğine hükmeder. O nedenle şiddetli geçimsizlik önü alınması gereken bir kanser gibidir evlilik içerisinde.

Eşler şiddetli geçimsizlik halinden arınmak adına mutlaka uzman bir aile terapistine danışmalı ve evliliklerindeki soruna çözüm yolu bulunmasını sağlamalıdırlar.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.