Susmak lazım

06.04.2014 11:36:44
A+ A-

Biraz da susmak lazım. Çocuğumuz ile diyaloğumuzda biraz da, hatta epey susmak lazım. Onları dinleyin. Siz anlatmayın. Önce onlar konuşsun, açılsın, içindekileri anlatsınlar. Müdahale etmeyin, onlar soru sormadıkça yorum yapmayın, onları kesmeyin. Her yaptıkları yanlışa müdahale etmeyin. Bırakın yanlış yapsınlar. Tabii ki bir güvenlik tehdidi oluşturmadığı sürece.

Çocuğunuz size soru sormadan bir şey anlatıyorsa, sizinle tecrübesini, duygularını, hissettiklerini paylaşmak içindir. Söyledikleri size ne kadar çocukça gelse de onun için çok önemlidir. O sırada kendini bir birey gibi hissetmektedir. Sizinle paylaşıma girdiği için çok mutludur.

Size düşen o anda sadece dinlemek ve ilgileniyormuş, şaşırmış, söyledikleri ilginçmiş gibi tepkiler vermektir. Söyledikleri arasında kafanıza takılan bir yer olursa yazın bir kenara. Daha sonra sorun, ama o anda onu kesmeyin.

Çocuğunuza sinirlendiğinizde de susmak lazım. Bağırmadan, birkaç kelime söyleyin ve durun. Onlar durumun zaten farkındalar. Sizin aynı nasihatları, defalarca tekrarlamanızın hiçbir anlamı yok. Bir müddet sonra duymuyorlar zaten.

Sokak ortasında, başkalarının içinde onları azarlamayın. Kenara çekin ve çok kısa konuşun. Bazen anneler babalar görüyorum, restoranda, sokakta... çocuklarına sinirden köpürüyorlar. Zavallı çocuklarda, korkudan daha çok ağlıyorlar, siniyorlar, sinir krizi geçiriyorlar. Karşılarındaki sinir krizi geçiriyor çünkü. Herhangi bir canlıya el kaldırabilecek kadar sinirleniyor isek bu bir sinir krizi geçirmektir.

Unutmayın, patronunuz, anneniz, eşiniz, arkadaşınız kısacası hayatınızdaki insanlar nasıl sizin her dediğinizi yapmıyorsa, çocuğunuzda yapmayacaktır. İki yaşında da olsa o da bir bireydir ve daha şimdiden kendince fikirleri vardır. Ona hak verin, fikir, duygu ve düşüncelerinizi onlarla da medenice konuşun ve anlatın.

Çocuklar bu hayatın çocuklarıdır. Bizim görevimiz onlara en iyi şekilde rehberlik etmek ve hayata hazırlamaktır. Bunu da sadece kendi tecrübe, fikir ve düşüncelerimizi empoze ederek değil, onlarınkine de saygı duyup, dinleyip analiz ederek, kendi düşüncelerine sahip çıkmalarını anlatarak olur.

Aksi takdirde yarın, başkaları da onlara başka düşünceleri empoze edebilirler.

Dünyayı sağlıklı, iyi, akıllı ve kuvvetli karakterli çocuklara emanet edebilmek dileği ile...YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.