Tekrar tüp bebek tedavisi olacak eşlerin psikolojileri

20.09.2014 13:59:53
A+ A-

 Eşler anne ve baba üzere kendilerini hazır hissediyor olmalarına rağmen çocuk sahibi olamıyorlarsa, bu durumda birbirlerine karşı son derece iyi ve anlayışlı olamaları gerekir.

Tüp bebek tedavi sırasında kimi zaman tüp bebek tedavisi başarısızlıkları ile karşılaşılabilmektedir ve bu durum evliliklerde sıkıntılı dönemler yaşanmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple tüp bebek tedavisi görürken özellikle erkeklerin kadına karşı son derece anlayışlı ve iyi davranmaları gerekmektedir.
 
Yapılana ilk tedavinin başarısız olması, çiftleri üzebilir ve kendilerini çaresiz hissetmelerine sebep olabilir. Bu nedenle eşler arasında stres nedeniyle tartışmalar yaşanabilmektedir.
 
Tekrar yapılan tüp bebek tedavisi , çiftlerin mutlaka birbirlerine karşı açık bir şekilde hislerini anlatabilmeleri, duygularını ifade edebilmeleri ve birbirlerine destek olmayı başarabilmeleri gerekmektedir. Eğer ilk tedavinin uygulandığı tedavi merkezi ile ilgili olarak sıkıntılar yaşanıyorsa ve çiftler güvensizlik duyuyorlarsa mutlaka bu durumu doktoru ile konuşmalı, gerekli olduğu takdirde yeni bir tüp bebek merkezi arayışına kendilerine en iyi tedavi hizmetinin sunulacağına inandıkları bir tüp bebek  tedavi merkezini tercih etmelidirler.
 
Tüp bebek tedavisi olan eşler, genellikle karamsarlığa kapılma eğiliminde olabilmektedirler ve bu durum ilerlerse mutlaka psikolojik olarak bir uzmandan destek almaları yararlıdır. Tüp bebek tedavisinde özelikle kadının psikoloji, stressiz olması tedavinin olumlu sonuçlanmasında yüksek oranda etkisi vardır.
 
 
 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.