Toplumsal baskı ve yarattığı sorunlar

19.03.2014 14:44:00
A+ A-

Ülke genelinde kadınlar üzerindeki baskı ve hegemonya azımsanmayacak derecede yüksektir.

Bunun sebeplerini inceleyecek olursak, ataerkil toplum yapısının oluşturduğu ya da dayattığı sistem en başta gelir. Bunun dışında her alanda kadının güçsüz olduğunun vurgulanması, erkeklerden daha zayıf oldukları vurgusu da kadının üzerindeki baskıyı artırmıştır.

Gözden kaçan en büyük konu ise kadının gücünün ve toplum üzerindeki etkisi, toplumu yönetmedeki gücü genellikle gözardı edilmiştir. Günümüze bakıldığında, kadın cinayetleri, şiddet ve bu gibi konularda cezaların yetersiz kalması da kadınların üzerindeki psikolojik baskıyı artırmaktadır. Bu baskıdan kurtulmanın temel yolu da kadınların kendi çözüm yollarındadır. Başka hiç bir gücün kadın üzerinde söz söyleme hakkının olmadığı bilinci ve kadınlar adına karar verme yetkisi olmadığının kadınların kendi aralarında bilinçlendirilmesi gerekir. Söz söyleme yetkisinin kadında olduğu bilinci yerleştiğinde, hem kadın hem de çocukların hayatına yön veren annelerin kararları geleceğe ışık tutacaktır.

Toplumsal baskının yarattığı sorunlara gelecek olursak; Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kadınların üzerindeki toplumsal baskı kalktığında daha rahat hareket edebilecekler ve hayatın sahibi oldukları gerçeğini tüm toplum kabul edecektir. Çünkü hayata yön veren, şekillendiren kadındır. Fakat gerek bakış açısı gerekse pratikte alınan kararlar bunu baltalamaktadır. Bilinçli bir kadın hareketi ile tüm bu baskı ve otoriter tutum ortadan kalkacak ve çevrede oluşacak değişikliklere yol açılacaktır.

Sorunların temelinde, bir geri planda kalma ya da kalmaya zorlanma yatmaktadır. Bu da toplumun baskısından kaynaklı bir sindirme yöntemi olarak kabul edilebilir. Örneğin; bir öğrenci bile tek başına eve çıktığında ev sahibi tarafından önyargı ile yaklaşılmakta ve türlü sorunlar çıkarılmakta ya da türlü bahaneler öne sürülmektedir. Ya da başka bir örnek verecek olursak, eşinden ayrılmış bir kadına çevrenin bakış açısı hiç hoş değildir. Tüm bunları ortadan kaldırmanın yolu kökten bir değişim ve kadının önemini tüm topluma anlatmaktan geçmektedir. Bunun için geçmişte bu yola hayatını adamış onlarca kadın örnek olmuştur, günümüzde de olacaktır.

Bunları analiz etmek ve açtıkları yolu devam ettirmek gelecekte yaşanacak tüm aydınlanmanın başlangıcı olacaktır...

 

 

 

Ozan ERDURANYAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.