Tören Sevdası

28.07.2015 08:48:29
A+ A-

İlişkilerin giderek yozlaştığı günümüz toplumunda kutsallığını kaybetmeyen tek yüce kurum şaşırtıcı bir şekilde hala daha "aile kurumu" olsa gerek. Sevmenin ve emek vermenin ne olduğunu bilmeyen koca bir neslin devamını düşünmekse oldukça ürkütücü. 

Bağ kurmaktan yoksun, özverinin ne olduğundan bihaber, sadakati bir lütuf , yakalarsa bir lüks olarak gören kitlelerin; sevgi dolu ve şaşaalı törenlerine katılmaksa insanoğlunu gözlemlemek açısından kaçırılmaz bir fırsat.

İnsanlığı üstün, insanlığı akıllı bilirdik. Küfürlerimiz; hayvanlardan geçilmezdi. İnsan düşünür, insan iradeli davranırdı. "Hayvan gibi bağırmaz", "hayvan gibi yaşamazdı". 

Geçenlerde yine bir düğündeyim...

Çiftin her döneminin şahidiyim. Yalnızlıkla baş edilememiş, boşluktan başlanılmış, ondan ona zıplanılmış, yine ve yeniden çok ama çok aşık olunmuş, kimi zaman öfkeyle kimi zaman ara vermelerle, kimi zamansa ego tatmini arzusuyla; ilişkiye üçüncülerin, beşincilerin dahil olduğu, kopulamamış, terk depresyonundan korkulmuş kutsal bir ilişkinin kutsal merasimindeyim. Kavgalarda eşya mı fırlatılmadı, telefonlar mı kırılmadı. Hakaretler mi edilmedi...  

Hem de saygıdeğer büyüklerimizce "siz daha flört ediyorsunuz yavrum" aşamasında.  "Ama artık yaşınız geldi" nidalarında. Hadi onlar bilemiyor, tahayyül dahi edemiyor olsunlar.... Saygı- sevgi dolu otuz yılı devirmiş olsunlar...

Canım arkadaşım, sen ne hissedersin? Sen ne yaparsın? Hiç mi kendine dürüst olamazsın? Kim ne yaşaması gerekirse onu yaşar, bunu bilir bunu savunurum. Ama o ilişkilerin içine doğacaklara üzülürüm. Çocuk yapmasanız, kendi döngünüzde yaşayıp dursanız tamam der susarım. Yok yapacaksanız bir parça sonrasını düşünün. Hele ki "kutsal aile" adına boşanamayacaklardansanız, üç parça sonrasını düşünün.

Töreniniz şahaneydi. "Evet" derkenki heyecanınızsa hala kulaklarımda. Bir sonraki törende buluşmak üzere... 

 

 idil

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.