Türkiye boşanma ve aldatmada birinci olmayı nasıl başardı?

27.10.2014 23:41:50
A+ A-

Durex şirketinin  41 ülkede 317 bin kişi ile yaptığı araştırma sonucunda Türkiye 2014 yılında 215 bin boşanma ve erkekler yüzde 57, kadınlar yüzde 52 aldatma oranı ile birinci çıkmış. Ki bana göre verilen aldatma rakamları Türkiye açısından pek objektif olamaz çünkü halen toplumsal algı aldatmayı kabul ve itiraf konusunda batı toplumları kadar dürüst değil. Özellikle kadınlarda ortaya çıkması durumunda dışlanma hatta öldürülme korkusu ile olabildiğince gizli yapılıyor ve inkar ediliyor. Şirketin başka bir tespitine göre kadınlar bu konuda daha sağlamcı. Kendilerini kolay kolay ele vermiyorlar. Demek ki yüzde 52 rakamı kadınlar için pek objektif değil.

Araştırma, dünyada ve Türkiye'de kadın aldatmalarının hızla artığını ve işin enteresan tarafı Türkiye gibi namus cinayetlerinin işlendiği bir ülkede nasıl oluyor da kadınların bu derece yüksek bir oranda aldatma fiilini işleyebildikleri sorusunu getiriyor. Şirket özellikle sanal ortamların sağladığı kolaylık ile hemen-hemen herkesin  isterse eşini-sevgilisini aldatabileceği, birini bulabileceği gerçeği üzerinde duruyor. Araştırmaya göre aldatmaların büyük çoğunluğu eşler  arasında önemli bir problem olmadığı halde sırf macera olsun diye yapılıyor.

Peki ama neden? Bu durum Türkiye gibi muhafazakar bir ülkede bu boyutlara ulaştı. Bana göre en büyük etken Türkiye’nin demokrasisi gibi ekonomik gelişimi de sağlıklı bir temelde yükselmedi. Özellikle Kürt sorunu bağlamında yaşanan adaletsiz ve göçe dayalı istihdam bütün ailevi değerleri alt-üst etti. Hem göç edenin hem de çevresi göç alanın sosyal dokusu ve otokontrol mekanizması yerle bir oldu. Özellikle kapitalist sistemin eğitimsiz ve yoksul Anadolu insanını para kazanmanın ve harcamanın hazına alıştırması ile herkeste çılgınca bir kazanma ve harcama refleksi gelişti.

Artık herkes sadece fazla kazanma hesabı yapıyor. Kimse için kazanılanın meşruiyeti bir anlam ifade etmiyor. Hal böyle olunca harcama konusunda da aynı duyarsızlık ve pespayelik yaşanıyor. Kadın erkek herkes ruhunu ve bedenini lüks araçlarla gezme, lüks dairelerde oturma ve marka giyinme gibi gündelik hazlara adıyor.

Bu konuda, devletin bütün kurumları (diyanet, meb, aile b, çalışma b, emniyet vs) seferberlik haliyle çalışmasa ve sağlıklı bir çözüm geliştirilemezse korkarım aile denilen kurum hızla dağılacak bu da beraberinde devletin işlevsizleşmesini ve dağılmasını getirecektir.

YORUMLAR

-- -

Canını sıkma kardeşim. Prezervatif şirketlerinin anketlerine göre Türkiye her türlü fantazi ve ilişki türünde de birinci. Durex'in o sorularını cevaplamayı kabul edenlerin profiline göre oranlar düşük bile çıkmış sayılır. Durex anketörleri arasında dayak yiyen bile var. Dayak yemeyen kalan kısmından ise bu sonuç çıkmış. Sen inanıyor musun mahallende, sokakta, çevrende gördüğün kadınların yarıdan fazlasının erkeğini aldattığına?

1 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.