Uyku Eğitimi: Ne zaman uyanmadan tüm gece uyuyacak?

22.05.2014 01:42:50
A+ A-

Bebeklerin hiç kalkmadan 9-12 saat uyudukları gece uykusuna geçmeleri tüm evlerde şenliklerle kutlanır.

Anneler devamlı bölünen uyku perişanlığından kurtulurlar, bebekler de uykularını kesintisiz aldıkları için hem daha iyi büyürler hem de gündüz daha az huysuzluk yaparlar.

Bebeklerin gece 9-12 saat uyanmadan uyumasını nasıl sağlarız?
Oğlum 2,5 aylıkken , ikiz kızlarım da 4 aylıkken gece kalkmadan 11-12 saat uyumaya başladılar. Hatta kızlarımın ikisi de kolikti ve 3 ay boyunca gece 20-24 arasında hiç durmadan ağladılar ama sonra yatıp 11 saat uyudukları için “kolikler ama gece uyuyorlar” diye şükrederdim. Peki bu nasıl oldu? Tabii ki tesadüf değildi. Gece uykusu konusunda doktora derecesi vermediklerine göre bu konuda uzman olduğumu iddia edebilirim sanırım. Hatta sevgili annem (kayınvalidem) bana Alper’i uyuttun kızları da uyutursan madalya vereceğim derdi ama anneciğim hala o madalyayı bekliyorum.

Bebeğiniz 3-4 aylık olduktan sonra uygulanacak tavsiyelerim (Bazılarını doğumdan itibaren uygulayabilirsiniz):

1. Bebeğinizin karnı gün içinde ve yatmadan önce iyice doymuş olmalı. Tercihen bu anne sütüyle olmalı. Çünkü anne sütü bebeği rahatlatıyor ve daha az gaz yapıyor. Benimkiler bütün gece uyurlardı ama bütün gün çok fazla anne sütüyle beslenirlerdi. Gece yatmadan önceki sütü memeden verirseniz daha az emiyorlar çünkü emme işlemi rahatlatıcı olduğu için uykuları geliyor ve fazla ememeden uyuyorlar. Sonra da hemen acıkıp sık sık kalkıyorlar. Ben gün içinde ve gece kalkıp sağdığım sütleri gecenin son beslenmesi olarak fazla miktarda veriyordum çocuklara. Uyumasınlar diye de türlü oyunlar yapıyordum ama mutlaka güzelce çok sütle besleyip yatırıyordum. Bebeğiniz uyanmasa bile siz sütünüzün fazla olması ve devamı için 4 saatte bir kalkıp sütünüzü sağmanız lazım. Benimkiler 11-12 saat uyurlardı, ben hem yatmadan önce hem de gece 2 kere kalkıp sütümü sağardım. Mama veriyorsanız normalden biraz fazla içirip yatırmaya çalışın ama aşırı içirmeyin kusmasın. Sütü içtikten hemen sonra gazını çıkartın ve biraz dik tutun. Burada anne sütünün fazla olması çok yardımcı oluyor. Anne sütünü arttırmakla ilgili yazım burada http://hassasanne.com/wp/2013/01/21/anne-sutunu-nasil-arttirabilirsiniz/

2. Doğumdan itibaren bebeğinize gündüz ve gece farkını öğretin. Gündüzleri bol ışık ve normal ses, geceleri de karanlık ve sessiz. Bebekler ve çocuklar mutlaka karanlıkta uyumalılar bu melatonin hormonunun salgılanması için gerekli. Gece lambası yakıp onları ışıkla uyumaya alıştırmayın. Mutlaka karanlıkta uyusunlar. Gece emzirmeye veya süt vermeye kalktığınızda ışıkları açmayın yapabiliyorsanız karanlıkta yoksa ufak bir gece lambasıyla halledin. İşiniz bitince hemen kapatın. Bebeğinizle konuşmayın ve onu heyecanlandırmayın. Sadece sütünü içsin, altı gerekiyorsa değişsin ve hemen yatağa geri dönsün. Öpmeler, koklamalar, konuşma ve gezdirme yok. Odasından çıkmayacaksınız. Ağlarsa poposuna hafifçe pışpışlayın veya sırtını sıvazlayın.

3. Mutlaka bir gece rutininiz olsun. Her gece aynı şeyi yapın. Bebeğiniz bu rutinin sonunda uyku olduğunu anlayacaktır. Mesela banyo yaptırın, masaj, sonra sakin şarkılarla giydirme. Emzirme veya sütünü verme. Ben mesela hep aynı şarkıyı söyledim her gece son sütünü verirken. Aynı tip pijamayı ve tulumu giydirdim. Şimdi uyku zamanı, bu sütü içeçeğiz ve uyuyacağız dedim. Rutini bozmayın. Bebeğinizin ilk yılı çok önemli. Siz ona uyacaksınız. Bebeğinizin rutinini bozmayacaksınız. Gezmeler tozmalar bebeğiniz büyüdükten sonraya kalsın.

4. Bebeğiniz gece uyanabilir hemen fırlamayın. Gece ağlayan bebeğe koşarak değil adım adım gidin derler.
Belki de susacak. Bazı anneler vardır bebek yatakta dönse hemen atlarlar ne oldu yavrum diye. Siz uyurken dönmüyor musunuz? Bazen uyanmıyor musunuz? Birisi hemen gelip tepenize dikilse, “ne oldu?” dese uykunuz kaçmaz mıydı? Ağlamadıkça bakmayın gece bebeğe. Hatta azıcık ağlarsa da bakmayın. Çok ağlarsa yanına gidin ışığı açmadan konuşmadan poposunu pışpışlayın. Hemen sütü vermeyin. Hemen alıp emzirmeyin. 4 aydan sonra gelişiminde bir sorun yoksa ve doktorunuz onay verirse, kalkmıyorsa gece süt içmesine gerek yok. Merak etmeyin gündüz o arayı kapatır. Gece su içmeye de alıştırmayın.
Benim doktorum çok akıllı bir insandı neyse ki ve ben panikle onu arayıp “ Alper daha 2,5 aylık ve 12 saat kalkmadan uyuyor ne yapacağım? Aç kalmasın, sütler ne olacak?” dediğimde bana: “Ece hanım, en iyi gıda uykudur bebek için. Sakın uyandırmayın sütlerinizi gece 4 saatte bir sağın, sağdığınız sütü gündüz verin dedi. Gerçekten de 3070 gram 48 santim doğan oğlum 1 yaşında 82 santim ve 12 kilo bir tosuncuk olmuştu. Kızlarım da 33 haftalık prematüreydiler ama anne sütü ve iyi gece uykusuyla hemen toparladılar, kocaman doğan bebeleri bile geçtiler Maşallah. Yani ne olur gece kalkmıyorsa doktorunuza sorun ve onay verirse uyandırmayın. Ama anne sütü veriyorsanız gece kalkıp 4 saatte bir sütünüzü sağın. Yoksa sütünüz azalır.

5. Alper 2,5 aylıkken gece uyanmadan hemen önce parmağını ve elini emdiğini farkettim. Sanırım parmağını emdiğinde karnı acıkıyordu. Emmesin diye eline çorap taktım. Çorabın eldivenlerden daha zor çıktığını farkettim. Çorabı taktığım gece zaten 12 saat uyanmadan uyumaya başladı. Esin ve Sevinç’e de taktım ama mesela Esin 1 tane olunca çıkartıyordu ona 2 tane çorap üstüste takmaya başladım. Hem de yüzünü çizmesini önler. Bir taşla iki kuş…

6. Çocuklarımı her zaman ben yatırdım. Alper kızlar doğduğunda 21 aylıktı yani 1,5 yılda 3 çocuk sahibi olmuştuk. Kızlar 33 haftalık prematüreydi ve emme refleksi gelişmediği için bırakın göğsü biberon bile ememiyorlardı. Sadece pompa ile sütümü sağarak onları 13 ay anne sütüyle besledim ama çok zor günlerdi. Alper de evdeydi okula gitmiyordu. Eşim üniversitede ders veriyordu, gece gündüz araştırma yapıyordu. O zamanlar 2 yıl yatılı yardımcımız vardı ama çocuklarımı sadece ben yatırdım, banyolarını sadece ben yaptırdım. Yardımcımız ev işlerini yapardı ben de çocukların herşeyiyle ilgilenirdim. Bence çocukları hep aynı kişi yatırırsa bir düzen oluyor ve bu uykuya olumlu yansıyor. Anlıyorum çalışan anneler için yardımcısız olmuyor ama yardımcınız da olsa bebeklerinizi hep siz banyo yaptırın ve siz yatırın derim. Bunlar özel zamanlar ve yardımcıya bırakılmamalılar. 3 kuzumu arka arkaya yıkayıp , kitaplarını okuyup, üçünü de tek tek ben yatırdım yıllarca ve gerçekten bu her gece 1,5- 2 saat sürdü. Çok yorulduğum bittiğim zamanlar oldu ama değdi bence. Huzurla yattılar uykuya. Şimdi büyüdüler ve sağolsun babaları da yatırıyor çoğu zaman.

7. Ben pille çalışan salıncaklardan çok yararlandım. Kendi kendilerine yavaş yavaş sallıyorlardı kuzuları. Bazen koliğin en zor olduğu gecelerde orada uyuturdum ve uyuyunca alıp yataklarına yatırırdım. Bazıları böyle alışırlarsa sonra bunsuz uyumazlar dediler ama bende öyle olmadı. İkiz kızlarımın ikisi de kolikti ve salıncaklar çok yardımcı oldu. Bence eğer alabiliyorsanız mutlaka alın. Hem sağa sola hem öne arkaya sallanan müzik de çalan modellerden alın. Bunları sahibinden.com ve gittigidiyor.com gibi ikinci el ürün satan yerlerden de alabilirsiniz. Hatta kullandıktan sonra yeniden buralarda satabilirsiniz.

8. Tabii ki bu dediklerim çok büyük çocuklarda işe yaramayabilir çünkü 3-4 aylıktan başlamak lazım ama yine de deneyin. Lütfen uyanıyor diye çocuklarınızı yataklarınıza almayın. 6 aylıktan sonra eğer varsa kendi odalarına geçmeliler ve ilk günden itibaren kendi yataklarında olmalılar. Herkes yatağını bilecek. Bu sizin aile mahremiyetiniz ve mutluluğunuz için de gerekli. Uykunuz var diye ağladığında yatağınıza alırsanız alışırlar ve hep isterler. Bu bence sağlıklı değil ve hatta tehlikeli bile olabilir minicik bebekle yatakta. Bazı insanlar bebekle beraber yatmayı tercih ediyorlar hatta buna Amerika’da co-sleeping deniyor ve yapanlar çok ama bence bu tehlikeli ve çocuğun bireyselliğini öğrenmesini geciktiriyor. Kurallarınız kesin olmalı. Bir kereden birşey olmaz bebeklerde ve çocuklarda çalışmıyor. Yapılan yanlışı düzeltmek çok zor. Hastaysa da almayın yanınıza çok meraktaysanız kapısını açık bırakın veya onun odasında yere yorgan veya yatak koyup orada yatın. Kolayına kaçarsanız sonra daha çok zorluk çekersiniz unutmayın.

9. En önemlisi lütfen bebeklerinizi ayakta sallayarak uyutmaya alıştırmayın ve büyüklerinizin de alıştırmasına izin vermeyin. Bu sallanma küçücük bebeklerin beyinleri için bile zararlı olabilir kanımca.Çocuklar bilinçli bir şekilde uyku saatleri geldiği için uyumalılar, bilinçsiz kalana kadar sallandıkları için değil. Poposunu pışpışlayın kollarınızda ninni mırıldaranarak hafifçe sallayın ama lütfen ayakta sallamayın.

10. Umarım birazcık olsun yardımcı olabilmişimdir. Ağlatma metodu diye birşey olduğunu biliyorum ama ben hiç ağlatmadım çocuklarımı. O metodu arama motorlarında “ağlatma metodu” yazarak arama yapıp okuyabilirsiniz. Özellikle uykuya geçmeden önce çocukları ağlatmanın iyi bir fikir olduğunu sanmıyorum. Ben uyumadan önceki saatlerini huzurlu geçirmelerini sağlamaya çalışıyorum. Bu rutinleri yaptığım için doğal olarak gece boyunca uykuya geçtiler ve kalkmadılar. Tesadüf diyebilirsiniz ama üç çocukta da mı?Sanmıyorum. Rutinler ve kurallar çocukların daha huzurlu olmasını ve bir sonraki adımın ne olacağını görmelerini sağlıyor. Tabii ki her çocuk farklıdır ve siz ne yaparsanız yapın yıllarca gece kalkacak çocuklar vardır ama siz yine de doğru davranışları yapın. Kararlı olmanız çok önemli. Hepinize kolay gelsin.

Hassas Anne Ece Kumkale

www.hassasanne.com

Not: Lütfen doktorunuzu dinleyin. Benim tavsiyelerim sadece benim tecrübelerim ve kişisel araştırmalarımdır. Teşhis ve tedavi niteliği taşımaz ve doktorunuzun tavsiyesinin yerini tutmaz. Tavsiyelerime uyarsanız olacaklardan sorumluluk kabul etmiyorum. Sevgiler

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.