Vestel’den çift ekranlı aile trajedisi

20.03.2014 11:04:18
A+ A-

Nasıl anlatsam, nerden başlasam. Bodrum Bodrum. Duygu, biraz duygu! Bütün isteğim buydu. Biraz deniz, biraz uyku. Bütün isteğim buydu. Diyerek hem anlatacaklarıma bir nebze olsun destek babından hem de giriş bölümünü hemencecik atlatmak için olayı kısaca özetlemiş oldum. Sevgili MFÖ'ye sevgilerimi gönderiyorum. Konu neydi?

Evet, biraz duygu! Biraz bahçe, biraz park, biraz yeşil alan, yazın ailecek yapılabilen tatil, insanca mesai saatleri, adaletli gelir dağılımı ve sonra da akşamları evimizde ailecek birbirimize kalan zaman istiyorum. Belki de istiyoruz, daha belki de istiyorsunuz ve hatta hata istiyorlardır. Ama günümüz Türkiye'sinde, en azından benim yaşadığım şehirde (ama başka şehirlerde yaşayan tanıdıklarım da aynı dertlerden muzdaripmiş geçen Mustafa ile görüştüm "aynısı kaynımda var" dedi!) ve çevremde durum bu. Mutsuz, yorgun ve umutsuz aileler yaşıyor şehrin üzerinde yükselen beton tabutlarda.

Son yıllarda biraz haklı ama biraz da haksız bir şeyler duyuyorum radyolarda ve televizyonlarda: "Çocuklarımız internetin başından kalmıyor! İnternet onlar için tehlikeli!". Tabii ki de tehlikeli ama internet değil yaratan tehlikeyi; başta devlet (hükümetler), sonra belediyeler, marka işgalleri, sonra da sizsiniz yaratan tehlikeyi değerli ebeveynler.

Modern ailelerde artık hem anne hem de baba çalışıyor. Çocuk okulda, anne ve baba işte; tüm günü birbirinden kopuk geçiren çatırdak bir aile. Akşam olunca, eve gelince, tek buluşma anı olan yemek ve sonra çatırdamaya devam. Erkek aslan karnını doyurduktan sonra gölgenin altındaki bir kanepeye uzanır. Dişi aslan biraz önce yenen bufalonun artıklarını çöpe, kirlileri bulaşık makinesine atar, masayı siler ve sonra çocuğunun ödeviyle ilgilenir. Tabii ödev olayı, yani anneyle birlikte yapılan veya yapılmayan ödev çocuğun yaşına göre değişkenlik gösterebilir. Çocuk büyükse kendi başınadır zaten ödevinde. Yaşı küçükse anneyle yapılır ödev (genellikle). Ödev bittikten sonra salonda buluşur çatırdayan ailemiz. Baba ve anne ya birlikte ya da tek olarak tv izler. Tv izlemeyen büyüklerden birisi ya candy crush oynar ya da bilgisayardadır. Çocuk? Çocuk o sırada ne babayla ne de anneyle iletişim kuramaz. Ya bilgisayardaki annesinin/babasının telefonunu ister ve onunla oynar, ya tableti vardır zaten, ya da bilgisayar boşsa bilgisayara geçer. Çünkü yorgun olan, mutsuz olan anne ve baba akşam eve geldiklerinde çocuklarını başlarından savmak için onlara teknoloji alırlar, teknoloji önerirler. Teknoloji sayesinde çocuk, evebeynlerden uzaklaştırılır ve rahat bir nefes alınır! Yaa! Ne acı be; çocuklarımız modern zamanın Rapunzel'leri! Teknoloji donanımlı evlerde hapisler; ne parkları var, ne güvenle çıkabilecekleri bir sokakları ne de onlara zaman ayıran aileleri!

Ay çok uzadı boka sarmadan bitireyim. Velhasıl kelam, günümüz çekirdek ailesinin trajedisi budur. Yorgun ve mutsuz aile büyükleri, yalnız çocuklar falan. Zaten herkesin bildiği gibi artık aile dostlarıyla ya düğünde ya da cenazede bir aradasınız. Aile içinde ise ya kahvaltıda ya da akşam yemeğinde. İşte Vestel tam da burada ailemizin trajedisine uygun bir ürün geliştirmiş. Vestel ne yapsın?

Anlaması çok kolay afacan! Baban maç izlerken, annen de dizi izliyor. Sen de internette takıl ne bileyim.

Bundan bir tane de ben alayım!

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.