Yaren Hadi!

03.09.2014 13:53:12
A+ A-

Yaren biraz enerjik, sevimli, kıvırcık saçlı, 3 yaşında bir kız çocuğu.

DM kebapçının parkında kendi kendine oynarken Yaren annesi, babası, babaannesi ve (tahminen) 2 halası ile beraber geldi. Babası tarafından parka konuldu, parkın kapısı kapandı. Annesi parkı görmeyen en dip sandalyeye, parka sırtı dönük oturdu. Babası ise parka elini uzatabildiği yan sadalyeye. Babaanne de babanın yanına.

Yaren DM ile 15-20 dakika oynadı.
Yaren salıncağa oturduğu an babası "Hadi sallan Yaren!" dedi,
Yaren kaydırağın önüne geldiği an babası "Hadi çık Yaren!" dedi,
Yaren kaydırağa çıkınca biraz etrafa yüksekten bakmak istedi ama babası "Hadi kay Yaren! Yaren hadi!" dedi.
Yaren kayınca babası "Hadi ata bin Yaren!" dedi. "Yaren hadi!"
Yaren attan inince parktan çıkıp lokantayı dolaşmak istedi. Kapıdan çıkınca "Hayır!" dedi babası, "ordan dışarı çıkamazsın. Eğer çıkarsan eve gideriz. Gidelim mi?" dedi. Yaren'i yine parka soktu. Parkta bir salıncak, bir kaydırak, bir kırık at, bir şişme geyik, bir de DM vardı. Yaren oynamaya devam etti.

Yaren'in annesi, sülalesi yemek yediler, Yaren yemedi. Onu masalarına, kucaklarına hiç almadılar. Hiç davet etmediler. Onu park içinde tutmak için sürekli emirler verdiler, "hadi"lediler. Ben önce huzursuz oldum, sonra bunaldım, sonra sinirlendim. 20 dakika içerisinde babası en az 80 kere hadi dedi Yaren'e. Yaren ağlamadı, uyum sağlamaya uğraştı.

Sonra Yaren gerilmeye başladı. Biz seyretmeye devam ettik. Sonra bir kaş-göz yaptık aramızda, S parka yaklaştı, izlemeye başladı. DM ata bindi, Yaren ondan inmesini istedi. DM inmeyince yandan itip atla beraber devirdi DM'i. Yüreğimiz hopladı ama DM sadece şaşkındı ve korkmuştu. Bize baktı, ağlamadı. S onu yerden aldı, iyi olup olmadığını sordu. DM "Kardeş ne yaptı?" der gibi bakıyordu, anlattı babası ama Yaren'e bir şey demedik. Babası Yaren'i hızla bindiği attan indirip zorla diğer ata bindirdi. Ona hiç bir açıklamada bulunmadı. Yaptığının neden yanlış olduğunu, neden istediği şey elinden alınarak cezalandırıldığını, başka bir ata binmesinin sebebini ya da sonucunu anlatmadı. Kaldırdı ve oturttu. Yaren anında bir öfke nöbeti geçirdi.

S DM'i parktan çıkardı. Kardeşin üzüldüğünü ve birazdan ağlayıp sakinleşeceğini söyledik. İzledi, bekledi, tekrar sordu. "Senin gibi..." dedik. Yaren'e hiç kızmadık, ona ailece zaman verdik.

Yaren'e kızsak ne olacak ki. Annesi başka bir dünyada, belli ki anneliğinden yorgun, nefes almak istiyor. Babası tam bir kontrol delisi, hadileme uzmanı ama çocuğunun ihtiyaçlarından haberi yok. Yalnızca babaannesinin biraz şefkat gösterdiğini gördük, o bile içimizi parçaladı.

Tabi ki Yaren bir kayıp çocuk değil. Tabi ki ailesiyle geçirdiği güzel günleri var, yoksa bir parkta arkadaş edinemez. Ama tıpkı bizim gibi, onun anne babasının da doğru yöne bakmadıkları, körleştikleri zamanlar var. Yaren'i ve bizim gibi onlarla aynı ortama girenleri bunaltan halleri var.

Yaren hadilere uydukça ben hadilerden uzaklaştım. Bu saflaştırılmış gibi gözüken ama gerçek hali yazıp başka anneleri de uzaklaştırmak istedim hemen.

----

Yani diyeceğim, Allah'ını seven çocuğuna hadi demesin!!!!

Bırakın kendi hızında yaşasın çocuğunuz. Öğrenebileceği hızda.
Bırakın yanındaki diğer çocukların ritminde yaşasın, sosyalleşebileceği hızda.
İtelemeyin onu. Onun bacakları henüz çok kısa. Ancak kendi hızında giderse ilerleyebilir. Sizin hızınızda giderse ise... gidemez. Düşer.

Hiç gerek yokken düşürmeyin çocuğunuzu...
Üzmeyin, duraklatmayın, geriletmeyin.

----

Yaren için.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.