Yurtdışı Boşanma Davalarının Türkiye'de Geçerliliği - Tanıma ve Tenfiz Davaları

16.02.2015 15:11:43
A+ A-

Tanıma Tenfiz davasıYurtdışında Boşanma işlemini gerçekleştirmiş Türk vatandaşlarının nüfus kayıtlarında gerekli düzenlemelerin yapılması ve boşanma işleminin Türkiye'de de geçerli olması için açılan dava türüdür.

Çoğunluğu Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın hemen hemen her ülkesinde Türk vatandaşları yaşamlarını sürdürmektedir. Doğal olarak da yaşamları esnasında gerek Türk vatandaşları, gerekse de yaşadıkları ülke vatandaşları ile evlenerek çocuk sahibi olmakta, bulundukları yerlerde mülk edinmektedirler.

Buraya kadar hiçbir sıkıntılı durum yokken birden işler değişerek boşanmalar gündeme geldiğinde ise durum evlilikler kadar kolay olmamaktadır. Evlenmek için; müracat ve birkaç belge gerekiren, boşanma için bir çok prosedür tamamlayarak zaman harcanmaktadır. 

Her ne kadar eşler bulundukları ülke mahkemelerinde boşanmalarını gerçekleştirseler de aslında Türkiye'deki nüfus kayıtlarında halen evli olarak görünmektedirler. Çoğu kişi bu durumu bilmediğinden ancak yeni bir evlilik yapmak için müracatta bulunduklarında durumun farkına varmaktadırlar. 

Tanıma ve Tenfiz davaları bu aşamada kişilere fayda sağlayacak olsa da bu davanın açılması ve sonuçlanması zaman alacağından fakat bu durum eşlerce bilinmediğinden bir çok kişi evlilik için gün dahi belirleyerek davetiyelerini hazırlamakta, merasimin yapılacağı yeri dahi kiralamaktadır. 

Bu sebeple Yurtdışında boşanma işlemini tamamalayan ve kesinleştiren Türk vatandaşlarının zaman kaybetmeden Tanıma ve Tenfiz davalarını açmaları, eğer işlemlerin kısa sürmesi isteniyor ise boşanan eşlerin beraber hareket etmeleri faydalı olacaktır.

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.