Zamane çocukları bir başka

15.05.2015 16:30:53
A+ A-

Gazeteleri okurken zamanımız çocukları hakkında bir istatistik dikkatimi çekti. Bu istatistik çocuklarımızın çocuk oyunları yerine  sosyal medyayı tercih ettiklerini açık şekilde ortaya koyuyor. Yapılan araştırmanın rakamları gerçekten çok çarpıcı:

 

6-15 yaş aralığındaki çocukların sosyal medya kullanım oranı: %53, 5

Sosyal medyayı kullanan erkek çocukların oranı: 57, 8

Sosyal medyayı kullanan kız çocukların oranı: 48, 4

Bu oranlarda gösteriyor ki çocuklarımız tabletlere, akıllı telefonlara ve bilgisayarların esiri olmaya başlamış. Eskiden bizler sokaklarda koşar, oynar, düşerdik kalkardık. Şimdi çocuklar apartman dairelerine sıkışmış olarak yaşıyorlar. Seyrettikleri çizgi filmlerdeki kahramanlar gibi olmak onlar gibi yaşamak istiyorlar. Çizgi filmlerde bizim zamanımızdaki gibi masum değiller. Savaşan kahramanlar var şimdi.

 

Her ne kadar zaman değişti , sokaklar eskisi gibi güvenli değil desekte onlara popüler kültüre alıştıran bizleriz. Ağır hayat şartlarında biz ebeveynler çocuklarımıza ne kadar zaman ayırabiliyoruz? Belki de ayırıyor gibi yapıyoruz. Hafta sonu gelince tutuyoruz ellerinden herhangi bir Avm'nin çocuk bölümüne oyuncaklarla vakit geçirmesini sağlıyoruz. Zaten kapalı ev ortamında olan çocuklarımız haftasonuda Avm'lerin kapalı ortamında eğlenmeye çalışıyor. Çocuklarımızı açık alanlara götürelim düşmeyi kalkmayı, öğrensinler, Yaz geliyor etrafınıza bir akın kaç tane çocuğun dizinde dirseklerinde yaralar var? Bizim zamanımızda sokaktaki çocukların hepsinde bu yaralar vardı. Çocuklarınıza doğayı anlatın onlara kuşların böceklerin isimlerini öğretin. Çocuklarınızın duvarlarını yıkın hayatı tabletler, pc oyunları olmasın, Kitap olsun sevgi olsun hayatı. Şimdiki çocuklar sanki bir yetişkin gibi konuşuyorlar. Aile içi iletişimleri bizim zamanımıza göre daha az , arkadaşlıkları sanal ve mekanik hale geldi. Gerçek arkadaşlığın tadını okula başlayınca alıyorlar. Paylaşma duygularıda sonradan gelişiyor şimdiki çocukların ama çocuklar salçalı ekmeğini değil oyun sürümlerini , oyun hilelerini paylaşıyorlar. Çocuklarımızın mekanikleşmesine izin vermeyelim.

Anneler-babalar tüm hayat şartlarına rağmen çocuklarınızı sanal dünyadan çıkarın onları reel hayatla tanıştırın onlar sizlerin geleceğidir.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.