13 Haziran Yay burcunda dolunay

08.06.2014 22:16:32
A+ A-

13 Haziran 2014 tarihinde Yay burcunda dolunay gerçekleşiyor. Aksımız İkizler Yay aksı. Dolunaylarda Dünya Güneş'le Ay arasında girer. Ay'ın ışığını en güçlü biçimde yansıttığı zamandır. Ay nedir duygularımız, bilinçsiz yönümüz, kalbimizle hissetiklerimiz, temel motivasyonlarımız, tepkilerimiz, ruhumuz. Güneş yani temel ışık kaynağımız, canlılığımız, kimliğimiz, bilinçli yönümüz, irademiz Ay'ın tam karşısındadır. Arada zıt açı vardır dolayısıyla dolunaylar sırasında gergin, hassas, tükenmiş, moralsiz hissedebilir, karar aşamasına gelmişsek ne yöne gideceğimizi bilemeyebiliriz. Özellikle bu dolunayda değişken burçlar aktif olduğu için tutarsızlık, kolay pes edip başka yöne gitme,enerji dağınıklığı gibi durumlar oluşabilir. Hızlı ve çabuk gelişen, iniş çıkışlı olaylar gene değişken burçların sonuçlarıdır.
Dolunay haritasına baktığımızda yükselen Yengeç, Ay Yay burcunda Jüpiter Yengeç burcunda karşılıklı ağırlamada olduğu için Yengeç burcunun vatan toprağı, kökler, aile, güvenlik konularıyla Yay burcunun uluslararası ilişkiler, adalet, hukuk, din, yüksek öğrenim konuları, öğretim görevlileri, diyanet çalışanları fazlasıyla vurgulanmış olacak. Yay burcu her ne kadar iyimser, genişlemeci, toleranslı, kültürlü bir burç olsa da gölge yönüyle olayları abartan, sorumsuz, tutamayacağı sözler veren, şişkin egolu, sorgulamadan körü körüne inanan özelliklerini de sergileyebilir. Abartılı duygusal tepkiler verilmesi, olmadık, duygusal çıkışlar yapılması durumu oluşabilir. Ay'ın Uranüs'le üçgen açısı beklenmedik, ani gelişen sıradışı durumları ifade ediyor. Merkür'le zıt açısı iletişimde yaşanabilecek gelgitleri, sağduyulu davrananamayı, bu dönemdeki fikirlerin geçici olabileceğini, kararsızlığı ifade ediyor. 
Jüpiter'in ay düğümleriyle olan karesi aşırı kendine güvenli, kibirli, ben merkezcil yaklaşımların ilişkileri zedeleyebileceğini gösteriyor.
Mars Terazi burcunda zararlı konumda ve gene hak,adalet, ilişkiler, barış, denge, uyum konuları vurgulu. Uranüs'le zıt Plüton'la kare. Adaleti, barışı sağlayıp ilişkileri düzenlemek adına radikal, ani, şaşırtıcı koşulların benimsenmesi, güç kullanmak, kontrol altında tutmaya çalışmak, baskı uygulamak, masa altından sopa göstermek, illegal yollara başvurmak gibi durumlar oluşabilir. Her iki açıda da şiddet yönelimini desteklemekte. Ayrıca Mars'ın hem dolunay haritasında hem de natal Türkiye haritasında yükselen derecesini kareliyor olması Marsiyen nitelikte hareketli, mücadeleci, heyecanlı, atak, çabuk gelişip yayılan, şiddete yönelik gelişmelerin olabilme ihtimalini gösteriyor.
Ay Yay burcunda Güneş İkizler burcunda bilgiyle bilgelik, bilginin toplanıp anlam yüklenip yayılması, eğitim, kısa uzun yolculuklar bu aksın teması. Bu dolunay sırasında bilgi akışının fazla olması yalan yanlış haberlerin çıkması dolayısıyla da oluşabilecek krizler oluşabilir. İletişim, haberleşme, internet, bilgisayarlar İkizler burcuyla temsil ediliyor. Bu bağlamda telefon ve internet kaynaklı bilgi akışının fazlasıyla abartılacağı bir dönem olabilir.
İkizlerin özellikle oradan oraya laf taşıması Yay'ın patavatsızlığı Merkür retrosunun Yengeç gibi alıngan ve kaprisli bir burçta olması yüzünden yanlış anlayıp anlaşılmadan ve dedikodudan kaynaklanan iletişim krizlerinin oluşması muhtemedir. Geçmişte edilmiş bir lafın ya da olmuş bir olayın tekrar gündeme getirilmesi gibi durumlar oluşabilir.
Dolunay haritasında Venüs Satürn ( Satürn halen retro) karşıtlığı ilişkiler ve finansal konularda kriz, yıpranma, yıpratılma, araya mesafenin ve soğukluğun girmesinden, sevgisizlikten, kıskançlıktan, aradığı güvence ve huzuru bulamamaktan kaynaklanan ya da aşırı derecede maddi ve manevi güven bekleme yüzünden kopmaları, kırılma noktasını ifade ediyor. Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen Venüs'ün Boğa da yönetici konumda olması maddi, manevi güven ve huzur ihtiyacının istendiği takdirde karşılanabileceğini ifade ediyor. Pluton'la açısı ilişkiler ve finansal anlamda güç savaşlarını, gizliliği Jüpiter'le açısı da umutları ve iyimser yaklaşımları gösteriyor.
Satürnün 5. ev retrosu geçmiş krizleri, skandalvari olayları, gençlerle ilgili durumları tekrar gündeme getirebilir.
Türkiye'nin natal haritasının yükselen derecesi dolunay haritasının 12.evine düşüyor, Merkür 12.evde retro ve Güneş 12.evde. Hastaneler, hapishaneler, yardım kuruluşları, grevler, gizli işler, gizli ilişkiler, casuslar 12.evle temsil ediliyor. Dolayısıyla bu konularla ilgili yaşanabilecek krizler ve haberler yoğunlaşabilir. Dolunay anının yükselen yöneticisi Ay hem dolunay hariasının hem de Türkiye haritasının 6.evine düşüyor işçiler, sendikalar, silahlı kuvvetler, sağlık çalışanlarıyla,memurlar 6.evle temsil ediliyor. Ayrıca yükselen alçalan ekseninde öncü burçlar var bu da olayları başlatmak insiyatif almak, aktif olmak, ilerlemekle alakalı. Yani hızlı çabuk gelişen, anı anına uymayan, tutarsız yeni girişimlerde bulunmaya çalışmak gibi düşünebiliriz.
Dolunay  Yay burcunda toplardamarlar, siyatik, kalçalar, varisler sağlık açısından zorlayıcı olabilir. Karşı burçta ikizler var eller, kollar, omuzlar, solunum yolları hassas olabilir.
    
Sevgilerimle
Burcu
        

YAZARIN DİĞER YAZILARI