4 Nisan'da kanlı Ay Tutulması

03.04.2015 01:22:46
A+ A-

4 Nisan’da Terazi burcunda Tam Ay tutulması meydana gelecek. Tutulma esnasında Ay kırmızı renkte görüneceği için bu tutulma Kanlı Ay Tutulması olarak da adlandırılıyor.

Tutulma derecesinin Uranüs ve Plüton gibi ani ve beklenmedik değişim ve yenilenme getiren oldukça sert karakterdeki iki gezegenle olan sert açıları bu tutulmanın önemini daha da artırıyor. Son üç yıldır Uranüs-Plüton arasında birçok defalar gerçekleşen kare açının bu sefer tutulma ile tetiklenmesi, birikmiş olan enerjinin sarsıcı bir şekilde boşalmasına neden olabilir. Kısacası bu süreçte vereceğimiz kararlar, atacağımız adımlar ve bizi değişime zorlayan konular çok büyük önem taşımakta. Bir yandan Uranüs’ün etkisiyle yenileyici ve özgürleştirici istekler ve beklentiler içindeyken, diğer yandan Plüton’un etkisiyle sınırlayan, kısıtlayan ve kurallara uyulmasını gerektiren baskılar altındayız. Bu hem kişisel yaşamımızda hem de ülkemiz açısından gergin ve stresli günler yaşamamıza neden olabilir.

Ay süper ay durumunda ve dünyaya çok yakın olduğu için çok güçlü manyetik çekim altındayız. Dolayısıyla duygusal çalkantılar, iniş-çıkışlara yatkın olduğumuz bir dönemdeyiz. Kendimizi her zamankinden daha hassas, daha kırılgan hissedeceğimiz bu dönemde, ilişkilerimizde kopmalar, bozulmalar yaşayabiliriz. Son derece sakin, sabırlı ve sağduyulu hareket etmemiz gereken bir dönemdeyiz.

Yine de bu tutulma, gelecekteki başarılar için yeni stratejiler planlamak, bir şekilde değişmez dediğimiz eski, işe yaramaz alışkanlıklarımız ve kalıplarımızı bırakmak için büyük bir fırsat da sağlar. Bu nedenle tutulma etkisini olumlu şekilde kullanmak için elimizden geleni yapmalıyız.
 

KOÇ -YÜKSELEN KOÇ:  Tutulma, evlilik ve ortaklıkla ilgili konuları gündeme getirecek. Tutulma etkisiyle evlilik ve ortaklıklar alanında sorumlulukla hareket etmek çok önemli. Bu alanlarda güç mücadelelerine girebilirsiniz, öfkenizi kontrol etmeniz gerekmekte. Uyumlu hareket etmekte zorlanacağınız bu dönemde, işbirliği ile hareket etmek ve uzlaşmayı öğrenmek sayesinde ilişkiyle ilgili önemli adımlar atabilirsiniz. Yakınlık kurma, sıcak ve samimi ilişkide bulunma konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Kendinizi kısıtlanmış, sınırlandırılmış hissedebilir, ağır bir içsel baskı duyabilir ve bunu partneriniz ya da ortaklarınıza yansıtabilirsiniz. Var olan sorunlarınızı çözme konusunda sağduyulu ve sabırlı hareket edebilirseniz birliktelikleriniz bu süreçten güç alarak çıkacak, çok daha sağlam temellere oturacaktır. İkili ilişkiler ve işbirlikleri alanında bazı değişim ve dönüşümler yaşayabilirsiniz. Evli olanlar için ilişkilerini gözden geçirme ve belki de daha sağlam temellere oturtma adına kullanabilirsiniz bu tutulma etkisini. Evli olmayan Koçlar içinse bir evlilik gündeme gelebilir ya da kendinizi evlilik fikrine daha yakın görebilirsiniz. Ancak olaylara daha geniş bir perspektiften bakmalısınız, ikili ilişkilerde problemlerle karşılaşabilirsiniz. Evliliğinde kronikleşen sorunlar olanlar için zor bir süreç olabilir bu. Kötü giden evlilikler ya da ortaklıklar da kopmalar ya da ayrılıklar gündeme gelebilir.

BOĞA-YÜKSELEN BOĞA: Tutulma sizin için işle ilgili konuları gündeme getirecek. Yoğun ve detaylı çalışmalar yürütmek zorunda kalabilirsiniz. Çalışma ortamınızla, yoğun ve detaylı çalışmalarla ve sağlıkla ilgili sorumluluk almak çok önemli. Kendinizi her zamankinden daha yorgun, kısıtlanmış ve çaresiz hissedebilirsiniz. Kendinizi yeterli ve üretken görme konusunda zorluklar yaşayabilir, başarısızlık duygusu ile yüzleşebilirsiniz.  Ancak enerjinizi doğru bir şekilde kullanmak, planlı, programlı ve disiplinli hareket etmek sayesinde bu olumsuz duygulardan kurtulabilirsiniz. İşle ilgili konularda aceleci kararlar almak olumsuz sonuçlara götürebilir. Eğer iş görüşmelerinde bulunmuşsanız sonuçlanması açısından olumlu bir süreç olabilir bu. İş ortamınızla ilgili değişiklikler de gündemde olabilir. İş yerinizi değiştirebilir, çalıştığınız işten istifa edebilir ya da yeni bir iş teklifi alabilirsiniz. Sağlık konularında da daha dikkatli olmalısınız. Sağlığı tehdit eden durumlarla karşılaşabilirsiniz, özellikle sinirsel gerginlik ve psikolojik zorluklar yaşayabilirsiniz. Bu her koşulda günlük işleri yoluna koymak için daha fazla mücadele gerektiren bir dönemdir. Sağlık konusunda da sorumluluk almanız gerekir. Örneğin doktor kontrolleri için iyi bir dönemdesiniz. Diyet veya spora başlayabilir, hayatınızı yeniden programlamak, yaşam kalitenizi arttırmak için eski sağlıksız alışkanlıklarınızı bırakma yoluna gidebilirsiniz.

İKİZLER-YÜKSELEN İKİZLER: Tutulma sizin için çocuklar, yaratıcılık, eğlence ve romantizm konularını gündeme getirecek. Çocuklar ve aşk-flörtler konusunda çok daha ciddi yaklaşımlarda bulunmanız gerekebilir. Çocuklarınız ya da partneriniz size karşı kendisini ifade etmekte zorluklar yaşayabilir. Bu nedenle iletişim konusunda çok daha dikkatli olmalı, katı ve sert tavırlar göstermemeye dikkat etmelisiniz Çocuklarınızla ya da sevdiğiniz kişiyle ilişkilerinizi yeniden yapılandırabilir, onlara daha ilgili ve sorumlu yaklaşabilir, daha derin ve güçlü bağlar kurabilirsiniz. Hayattan zevk alma, eğlence ve hobilere zaman ayırma konusunda kendinizi kısıtlanmış hissedebilirsiniz. Kumar türü spekülatif konularda da dikkatli olmalısınız, çünkü bu dönem bu tür oyunlar için hiç uygun değil. Yine de kısıtlanmışlık hissinin üstesinden gelebilirseniz sınırları zorlayabilirsiniz. Belki de bu güne kadar çok yoğun ve detaylı bir çalışma ortamındaydınız ve artık dinlenme vakti sizin için. Eğlenceye, hobilerinize daha çok vakit ayırmak, patrnerinizle romantik birkaç gün geçirmek için kısa seyahate çıkmak size kendinizi çok daha iyi hissettirecektir. Eğer varsa çocuklarınızla birlikte bir şeyler yapmak, onlarla vakit geçirmek için de kullanabilirsiniz tutulma etkisini. Bekar olan İkizler, hayatlarının aşkını yakalama şansına sahip olabilirler.

YENGEÇ-YÜKSELEN YENGEÇ: Tutulma aile ve evle ilgili konuları ve sorumlulukları gündeme getirecek. Tutulma ile birlikte aile, ebeveynler ve evle ilgili konularda planlama ve yeniden düzenleme yapma gerekliliği gündeme gelebilir. Ailenizle aranızda iletişimsel sorunlar yaşanabilir. Kendinizi ailenize karşı yetersiz ve zayıf hissedebilirsiniz. Hayatınızın eski, gereksiz, yıpranmış yönlerini sona erdirebilir ve daha tatmin edici üretken bir gelecek planlamalar yapabilirsiniz. Evle ilgili uzun süredir düşündüğünüz ancak bir türlü hayata geçiremediğiniz değişiklikleri yapabilir, taşınma ya da tadilat gibi konularla uğraşabilirsiniz. Tutulma etkisiyle yaşayacağınız duygusal iniş ve çıkışlarınız sırasında evinizi bir sığınak olarak görebilirsiniz. Evde ailenizle vakit geçirmek, onlara zaman ayırmak size kendinizi mutlu ve huzurlu hissettirecektir. Bu tutulma etkisini, hayatta gerçekten neye değer verdiğinizi düşünerek ve maddi şeylere olan aşırı bağlılığınızdan kurtulmaya çalışarak geçirirseniz, aradığınız gerçek huzuru bulacaksınız. Gerekli finansal desteği bularak ev sahibi olabilir ya da bir süredir uğraştığınız bir gayrimenkulun satışını gerçekleştirebilirsiniz. Evinizle ilgili güvenlik tedbirlerini arttırmanızda da yarar var.

ASLAN-YÜKSELEN ASLAN: Tutulma yakın akrabalar, komşular ve kardeşlerinizle olan ilişkilerinizi gündeme getirecek. Bunlarla ilgili sorumlulukların ciddi bir şekilde değerlendirilmesi ve belki de yeniden yapılandırılması gündemde olacak. Kardeşlerle veya yakınlarla iletişim sorunları yaşanabilir, sert ve katı bir tutum içinde olmamakta yarar var. Dersler, eğitim konuları ve seminer vermek için de zayıf bir haftadır, her zamankinden daha çok çalışmak gerekebilir. Çok daha fazla çalışma gereği ile yüzleşebilirsiniz. Kendinize karşı hoşgörüsüz olduğunuz bu günlerde aşırı kaygı yaşayabilirsiniz. Bu dönemde ticari ilişkilerinizde anlaşma ve sözleşmelere özellikle dikkat etmelisiniz. İşiniz ile ilgili eğitim, tanıtım, basın, internet ve yayıncılık gibi faaliyetlerde önemli gelişmeler gündemde olabilir. Yaratıcılığınızın ve sezgilerinizin çok güçlü olacağı bu dönemi yazarak ya da edebi konularla ilgilenerek geçirmek size istediğiniz sakinliği ve huzuru sağlayacaktır. Kısa seyahatlere çıkabilir, eğitim ve seminerlere katılabilir, kişisel gelişim konularına vakit ayırabilirsiniz. Yabancı dil öğrenmeye başlamak için de kullanabilirsiniz tutulma etkisini. İmzalamanız gereken önemli evrak işleri varsa bu süreçte iyice okumanızda ya da erteleyebiliyorsanız bir süre ertelemenizde yarar var.

BAŞAK-YÜKSELEN BAŞAK: Tutulma etkisiyle parasal konularda hareketli günler yaşayacaksınız. Parasal konulara her zamankinden daha ciddi bir bakış açısıyla yaklaşmak, sağlam girişimlerde bulunmak bu tutulmanın teması. Uzun süredir çabaladığınız ve tohumlarını ektiğiniz parasal girişimler meyvesini vermeye başlayacak. Ancak sabırlı olmak ve hızlı sonuç beklememek gerekiyor. Parasal konularda planlama yapmak ve parayla olan ilişkinizi yeniden düzenlemek için mükemmel zamanlar, değerlendirmek gerekir. Yatırım yapmak için biraz daha beklemekte yarar var. Maddi durumunuzu etkileyecek önemli değişimler ve dönüşümler meydana gelebilir Daha önce sağlam adımlar atmış, iyi yatırımlar yapmışsanız meyvelerini toplayacağınız bir dönemdesiniz. Bu tutulma zamanını özellikle kazanç konularında atağa geçmek için kullanabilirsiniz. Akıllıca ve sakinlikle hareket etmeniz iyi fırsatlar yakalamanıza neden olacaktır. Ancak zekanıza ve kendinize fazla güvenme eğiliminizden uzak durmalısınız, aksi takdirde fırsatları değerlendirememe ve parasal kayıplarla karşılaşma riskiniz var.  Ödemelerinizi düzene sokmak, harcamalarınızı gözden geçirmek, finansal anlamda kendinize çeki düzen vermek için bu tutulma etkilerinden yararlanabilirsiniz. Önemli kazanç fırsatları yakalayabileceğiniz bu süreçte, eğer yeni atılımlar yapmayı planlıyorsanız riskli hareketlerden uzak durmalısınız.

TERAZİ-YÜKSELEN TERAZİ: Tutulma etkisiyle kişiliğiniz ve kendinizle ilgili çok ciddi düşünceler içinde olabilirsiniz. Hayatınız hakkında düşünürken, gereksiz, eskimiş ve hükmü kalmamış yönlerinizi sona erdirmenin ve daha tatmin edici, daha verimli bir gelecek için alt yapı hazırlamanın önemini anlayabilirsiniz. Artık hayatı olduğu gibi kabul etmek yerine, ona müdahale etmek ve gerekli değişikleri yapmak için plan ve program yapmak zamanı. Belki de uzun zamandır ilk kez hayatın ne kadar büyük bir fırsat olduğunu ve kendinizi düşünmenin gerekliliğini anlar ve hayatınıza bir yön verebilecek motivasyona sahip olabilirsiniz. Bu hafta tutulma etkisiyle kendinizle ilgili önemli kararlar alabilirsiniz. Hayatınızda yeni ve güzel başlangıçlara adım atabileceğiniz bu süreçte dileklerinizin gerçekleştiğine tanık olabilirsiniz.  Tutulma, kendinizi, kişiliğinizi ortaya koymak için size fırsat verecek. Yeteneklerinize ve yaratıcılığınıza güvenebileceğiniz bir dönemdesiniz. Fiziksel görünümünüzü değiştirecek adımlar atabilirsiniz, saç şeklinizi ya da rengini değiştirmek gibi. Üzerinde düşündüğünüz veya hedeflediğiniz konulara iyi odaklanabilirseniz başarıya ulaşabilirsiniz.

AKREP-YÜKSELEN AKREP: Tutulma etkisini kendi içinize yönelip, pozisyon belirleme ve harekete geçmeden önce olayları her yönüyle değerlendirme süreciyle geçirebilirsiniz. Kendinizi karamsar ve depresyonda hissedebilirsiniz. Etrafınıza ciddi ve düşünceli bir ruh hali yansıtabilirsiniz. Gizli düşmanlarınızı belirlemeye odaklanabilir, arkanızdan dedikodu yapılabilir ya da sizinle ilgili sırlar ortalığa dökülebilir. Hazırlıklı olmalısınız. Endişe, korku ve üzüntüler sizi zorlayabilir. Bu hafta kendi içinize çekilmeniz gerekebilir, belki biraz yalnız ve izole kalmayı isteyebilirsiniz. Bu süreci yaşamınızı planlama ve yeniden düzenleme için plan ve program yapmakla geçirebilirsiniz. Yorgunluk ve zihinsel gerginlik bu tutulmanın en önemli teması. Dinlenmeye zaman ayırmalısınız. Bu tutulama bilinçaltınızı etkileyeceği için rüyalarınıza özellikle dikkat etmeniz gerekir, haberci rüyalar görebilirsiniz. Bu süreçte sağlık konusuna da dikkat etmelisiniz, bağışıklık sisteminizin zayıflamasıyla hastalıklara açık bir hale gelebilirsiniz. Sağlık kontrolleri yaptırmak, zararlı alışkanlıkları bırakmak, diyete başlamak için uygun bir dönemdesiniz.  Gizli saklı kalmış, ya da herkesten sakladığınız konularınızın su yüzüne çıkması sizi zor durumlara sokabilir. Yanlış anlaşmalar ya da arkanızdan dedikodu yapılma ihtimali yüksek. Gizli düşmanlar, arkanızdan iş çeviren kişilerin varlığını öğrenebilirsiniz.

YAY-YÜKSELEN YAY: Bu tutulma sizin sosyal çevrenizde bir hareketlendirme getirecek. Arkadaşlarınızı ve içinde bulunduğunuz sosyal çevrenizi yeniden değerlendirme durumuyla karşı karşıya gelebilirsiniz. Size faydası olmadığını düşündüğünüz, yıpranmış arkadaşlıklarınızı elimine etme ve belki de hayatınızdan tamamen çıkartma yoluna gidebilirsiniz.  Grup faaliyetleri için de çok uygun zamanlar değil. Kendinize mutlu olma izni vermeniz çok önemli çünkü bunu hissedemediğiniz bir süreçtesiniz. Hayata ve olaylara o kadar ciddi yaklaşıyorsunuz ki bu da sizi sinirsel olarak zorluyor ve belki de depresyona girmenize neden oluyor. Bu tutulma etkisiyle yeni bir arkadaş grubu içine girebilir ya da içinde bulunduğunuz grupla sorunlar yaşayabilirsiniz.  Sosyal yardım grupları, dernekler ve kulüp faaliyetleri içinde yer alabilirsiniz. Ancak arkadaşlarınız arasında çıkabilecek olası problemlere ve yanlış anlaşılmalara dikkat etmek gerekir. Arkadaşlarınız arasında ayrışmalar ve kopmalar yaşanabilir. Bazı arkadaşlarınızla yollarınızı ayırabilir ya da farklı çevrelere girebilirsiniz. Kendinize yepyeni hedefler belirleyebilir ve bu hedef doğrultusunda hareket edebilirsiniz. Yaptığınız işlerden gelir elde etme konusunda da şanslı etkiler barındırıyor, bu güne kadar ektiğiniz tohumları artık biçme zamanı.

OĞLAK-YÜKSELEN OĞLAK: Tutulma sizin kariyer evinizde gerçekleşecek. Kariyer ve iş konularına her zamankinden daha ciddi ve planlı bir şekilde yaklaşma zamanı. Tutulma etkisiyle hassaslık ve titizlik gerektiren işlerde başarı elde edebilirsiniz, sabır ve dayanıklılık göstermeniz, gayretle çalışmanız ve konsantre yeteneğiniz sayesinde iş konularında etkili olabilirsiniz.  Her ne kadar iş ve kariyer konularında olumlu bir etkide olsa da, harekete geçme ya da risk alma konusunda dikkatli olmanızda fayda var. İş anlaşmaları ya da sözleşmeler konusunda da azami dikkati göstermelisiniz. Patronlar ya da otorite figürleri ile iletişim kurmakta zorlanabilirsiniz. Sert ve katı tutumlardan, fevri çıkışlardan uzak durmalısınız. Kariyeriniz konusunda beklentiler içinde olabilirsiniz, terfi ya da zam gibi, ya da yeni bir işe başlamayı düşünebilirsiniz. İşinizle ilgili sorunları çözerken mantık ve sağduyuyu ön plana çıkartmanız; duygusallıktan uzak kararlar almanız gerekmekte. İş konusunda kafanızın karışmasına izin vermeyin. Tutulma etkisi ile patronlarınız ya da otorite figürü olan kişilerle anlaşmazlığa düşebilir, sorunlar yaşayabilirsiniz. İşle ev arasındaki dengeyi kurmakta zorlanabilir, kendinizi tamamen işe vereceğiniz için ev hayatınızla ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz.

KOVA-YÜKSELEN KOVA: Bu tutulma yurt dışı bağlantılı işleriniz, hukuksal konular, eğitimle ilgili konuları ön plana çıkaracak. Yurt dışı bağlantılı işlerinize, hukuksal, eğitim ve akademik hayatınıza çok daha ciddi bir bakış açısıyla yaklaşmanız gereken bir haftadasınız. Hayatın anlamı ve amacı konusunda felsefi düşünceler içinde bulabilirsiniz kendinizi. Eğitim hayatınız sizi zorlayabilir ya da eğitim hayatınızda önemli bir sınav, proje, tez gibi konularda beklediğiniz, umduğunuz sonuçları alamayabilirsiniz.  Bu haftayı felsefi konular ve yeni öğretilere ayırmak ya da kişisel gelişim konularıyla ilgilenmekle geçirebilirsiniz. Yurt dışı seyahat planlarınız olabilir ya da yurt dışındaki arkadaş ya da iş ortaklarınızla önemli görüşmelerde bulunabilirsiniz. Ancak seyahatlerinizde çıkabilecek olası aksaklıklara karşı tedbirli olmanızda yarar var. Eğitimle ilgili konularda sınav heyecanı yaşayabilir ya da akademik olarak fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Hukuksal konular gündeme gelebilir ya da daha önceden gelen davalarınız çözüme kavuşabilir. Seminerlere katılmak ve eğitim almak için de güzel bir etki yaratıyor bu tutulma. Eğer yazmayı düşünüyorsanız bu etkiyi değerlendirmeye alabilirsiniz mesela. Felsefi konular ve mistisizm ilginizi çekebilir, bu alanlarda araştırma yapmaya gönüllü olabilirsiniz.

BALIK-YÜKSELEN BALIK: Tutulma, ortaklıktan elde edilen kazanımlar, başkalarının imkanlarından yararlanmak, kredi ve borçlar gibi konuları gündeme getirecek. Ödemeler ve harcamalar konusunda zorluklarla karşılaşabilir, başkalarından alacaklarınızı tahsil etmekte zorlanabilir ya da bu alanda mücadele etmeniz gerekebilir. Başkalarıyla birlikte sahip olunan kaynaklarla ilgili konularda stresler yaşanabilir.  Planlı ve gerçekçi yaklaşım ortaya koyabilirseniz vergi, borç, kredi gibi konularda yapılandırmaya gidebilir, başkalarından finansal destekler alabilirsiniz. Yine de bu süreçte vergi, sigorta vb. borçları yapılandırma ya da ödeme konusunda fırsatlar yakalayabilirsiniz. Ancak harcamalarınızda abartıya kaçma riski de var. Özellikle, riskli yatırımlar, lüks ve gereksiz harcamalar konusunda dikkatli olmanızda yarar var, aksi takdirde sizi zorlayacak borç altına girebilirsiniz. Eşinizin gelirinde ya da ortaklıktan gelen kazancınızda beklenmedik artışlar gözlemleyebilirsiniz. Sağlık alanında ameliyat türü sağlık sorunları gündeme gelebilir. Bu dönemde her zamankinden fazla gizemli konularla ilgili olabilir, ölüm ve ötesi, metafizik ve ökült konular hakkında düşünebilirsiniz. Kendinizi bu dönemde gereksiz endişe ve korkulara kaptırabilirsiniz. Bunun geçici bir durum olduğunu bilmek sizi rahatlatacaktır.

Sevgiyle Kalın...

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.