Astroloji bilim mi yoksa film mi?

12.06.2015 14:27:59
A+ A-

Türk Dil Kurumu’nda astrolojinin karşılığı, yıldız falcılığı.

Göksel cisimlerin insan karakteri ve kaderi üstünde etkilerinin neler olduğunun araştırılması, tanımından yola çıkarsak bilimsel bir veriye ulaşabilir miyiz?

Yanıtlanması gereken soru budur.

İnsan aklını kullanmaya başladıktan sonra hep geleceği sorunsalına takılıp kalmıştır.

Rüya yorumlarından tutun da el falına kadar hep gelecek araştırılmıştır.

Anlı şanlı İmparatorlardan büyük komutanlara, sıradan insana hep bir yarın sorgusu aranmış; bu bağlamda Yunanca yıldız anlamına gelen 'astro' ve bilgi anlamına gelen 'logos' kelimelerinden türeyen astroloji insanoğlunun hep ilgisini çekegelmiştir. Gazetelerde uydurma yazıldığı bilinen fallar bile kendisine çıkarım yapmak isteyen insanlara sunulmaktadır.

Uzay hakkında günümüzdeki kadar bilgiye sahip olmayan eski çağlarda yaşayan insanların falcılığının ardında koşmayı sürdürüyoruz. Bununla da kalmayıp bazı üniversitelerimizde astrolojiyi bilim olarak okutma yanlışlığına gitmişiz.

En aklı başında insanın aklını bile gelecekte neler olacağını bilme isteği dürtmekte, bu yüzden de astroloji bilim mi yoksa film mi sorusu üstüne bu yazıyı yazmaya neden olmaktadır.

Bize yol gösterecek olan akıl ve bilgidir.

Demek, akıl yanal yollara da sapıyor!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUMLAR

YOK ÖYLE BİR ŞEY!! -

Hiç bir üniversitede ASTROLOJİ diye bir dal yoktur...Ama ASTRONOMİ vardır...ÇÜnkü o GÖK BİLİMİ demektir..Karıştırmayalım lütfen.... M.Kadıoğlu

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.