KENDİ SÖKÜĞÜNÜ DİKEMEYEN CHİRON BİZİMKİNİ NASIL DİKSİN ?

24.02.2015 23:47:27
A+ A-

Chironun Derin bilgiye sahip, disiplinli, sabırlı, tam donanımlı bir öğretmen olan Satürn ve deneyimci, özgürlük, bağımsızlık, zihinsel uyarıcı, olan Uranüs arasında yer  alan kuyruklu yıldızdır.

Biraz düşündüğümüzde hepimizin, yaşamında belli konular üzerinde yaralanmışlığımız vardır ve bu konular her zaman aynı, değişmez niteliktedir.   İçeriğine baktığımızda ise; ruhsal şiddet olabilir, fiziksel şiddet olabilir, kişiliğimize saldırı olabilir, yeteneğimiz, yaratıcılığımız bastırılmış olabilir, psikolojik olarak şiddet ve baskı görmüş olabiliriz. Bu durumda da içimize kapanık, duyguların ve düşüncelerin sürekli baskı altında olmasından dolayı bastırılmış, kendini ifade edemeyen bir kişilik gelişebilir. Gerçek kişiliğimizi gösteremeyebilir, aslında içimizde çok büyük bir güç varken bu durumda enerjimizi de ortaya çıkaramadığımız gibi; eyleme de geçemeyebiliriz.

Yaratıcılığımızı, yeteneklerimizi  gösteremeyebilir, mesleğimizde çok dahiyane, orijinal fikirlerimiz olmasına rağmen,   icra etme cesareti gösteremediğimizden ilerleme ve gelişme imkanı da bulamayabiliriz.  Çünkü sürekli kendimizi ispat etme, kimliğimizi ortaya koyma çabasında oluruz. Zihnimiz ve isteklerimiz çatışma halindedir. Bu durumda başarı elde etmeye çalışmamız, korkularımızı ve endişelerimizi beraberinde sürükler.

Gelirlerimizi, yatırımlarımızı, birikimlerimizi, ödemelerimizi, harcamalarımızı, borç verdiğimiz paraları, kar ya da zararımızı dengeleyemiyor refahımızı sağlayamıyor da olabiliriz.

Kardeşlerimize, komşularımıza, genç akrabalarımıza yardıma ihtiyaç duydukları anda her an her zaman  destek olduğumuz halde; anlam veremediğimiz şekilde   ihtiyacımız olduğunda; aynı ilgiyi, sevgiyi görmek yerine tam tersi onlar tarafından acı çekmiş ve yara almış  olabiliriz. En acısı da  bu durumun sürekli böyle devam etmesidir.  

Okul haytımız çok zorlu koşullar altında geçmiş olabilir. Eğitimimizi tamamlarken çok büyük sıkıntılar yaşamış olabiliriz. Tabii araştırma yaptığımız konular, yazışmalarımızda sürekli bir engele takılma ihtimalimiz de oldukça yüksek.

Çok zorlu bir ev hayatımız olmuş olabilir, anne baba ile iletişimimizde zorlanmış olabiliriz. Sürekli ev, yer değişikliği yapmış olabiliriz.  Geleneklerimiz ile uyumsuzluk yaşayabiliriz.

Çocuklarla iletişimimizde zorlanabiliriz. Romantizm ve aşk hayatımız yolunda gitmeyebilir. Spor yamak isteyip de bir türlü yapamayabiliriz.

İşyerimizde personelimiz tarafından sürekli acı verecek durumlar yaşayabiliriz. Kiracılarımızdan dolayı stres yaşayabilir, hastalıkların  sürekli bizi bulduğunu düşünebiliriz. Askerlik veya girdiğiniz sınavlarla ilgili engelle karşılaşmadığınız zamanlar ise  bayram olmuş olabilir.

Evliliğiniz, ortaklıklarınız ile ilgili darbe almış olabilirsiniz. Kontratlar, anlaşmalar, davalar problemli olabilir.

Ortağınızın geliri, eşinizin geliri, ile ilgili problemler yaşayabilirsiniz. Vergiler, harcamalar, davalar sizin korkulu rüyanız olmuş olabilir.

Uzun seyahatlerde, kısa seyahatlerde, dini konularda, yabancı ülkelerle bağlantılarınızda,   dış ticarette, sık sık sorunlar yaşıyor olabilirsiniz.

Kariyerinizde, patronlar, yöneticiler, yetkililer, ile sorunlar yaşıyor ve sürekli yaralanıyor olabilirsiniz.

Arkadaşlarınız arkadaş gurupları girdiğiniz sosyal ortamlarda istediğiniz ilgiyi sevgiyi görmek yerine farklı durumlarla karşılaşabilirsiniz vb.……..

Chiron bizim hangi konularda yaralandığımızı, aynı zamanda bilgeliğimizi  şifa yönümüzü gösterir. Yaşadıklarımızdan dolayı oluşan korkularımızın bilinçaltına gönderdiği mesajlar  doğrultusunda reddettiğimiz, bastırdığımız yüzleşemediğimiz duygularımız, belli bir süre sonra  ruhumuzda ve bedenimizde  yaralar açarak, psikolojimizi de olumsuz yönde etkilemektedir.  Haritamızda Chiron’un  dokunduğu konular, bizim en zayıf olduğumuz zaafımız olan noktalardır. Çok rahatlıkla yönlendirilebileceğimiz, hükmedilebileceğimiz, kontrol altına alınabileceğimiz yönümüzdür. Kendimizin yaralandığı konularda bir başkasına ise faydalı olduğumuz, şifalandırdığımız, yönümüzdür.

“Terzinin kendi söküğünü dikememesi” deyimi  tam anlamıyla chiron için biçilmiş kaftandır.

Chiron yaşamımızın her alanında bulunmakta. Yol haritamızda yer aldığı konularda kendisini gösteriyor. Burada ilginç olan ise bahsettiğim konularda acı çektiğimiz, üzüldüğümüz, yaralandığımız noktada kendimize hiçbir faydamızın olmadığı fakat başkalarına yardımcı olabileceğimiz, şifalandırabileceğimiz,  bilgelik yapabileceğimiz durumdur. Bu yazımı okuyan bir çok okurumun aklına farklı düşünceler, sorular gelebilir.

Mesela;  evli olmayan bir kişinin evlilik hakkında ne tür bir bilgelik yapabileceği sorusu zihnimizde belirebilir. Ufkumuz biraz daha genişleterek düşünürsek. Evli olmayan kişi sürekli yara aldığı için evlenememiş de olabileceği gibi; kendi seçimi de olabilir.  Dolayısıyla da evliliğin öncesindeki birçok aşamaları yaşamıştır. Flört dönemi, kadın erkek ilişkilerinde davranışları kişilerin ne istedikleri, evlilikten kendisinin ve bir başkasının beklentileri konusunda  belli bir tecrübe sahibidir.

Farklı  düşünceler içerisinde kişilerle  deneyim yaşadığı için; nasıl tepki vereceği, davranacağı konusuna, ders alması da eklenirse, bu konularda bilgi birikimindedir.  Evli olan kişi ise konuya tek yönlü bakar yani kendi ailesi, evindeki durum ne ise o pencereden bakar. Fakat yara almış birini penceresi çok geniştir. Konuyu her yönüyle ele alıp değerlendirir. Dikkat ederseniz çevrenizde bu tip insanlar, her zaman evlilik konusunda çevresine muhteşem fikirler verir, tavsiyelerde bulunur, düşüncelerini yansıtır.  Deneyim, tecrübe ve bilgi birikimini paylaşır.  Her konuda yardımcı olur, olmaya çalışır,  her yönüyle birçok faydası olur.

Chiron un şekli bir anahtara benzer. Ve bu anahtar yara aldığımız noktaların  çözüm kilidini açmaya yarar. Kalbimizin anahtarı olabilir, iş hayatımızın, kariyerimizin, mesleğimizin anahtarı olabilir, maddi konularımızın anahtarı olabilir, evliliğimizin anahtarı olabilir. Önemli olan kilidini açacağımız anahtarı tespit etmek ve doğru anahtar ile doğru kilidi buluşturmaktır.

Burada da terzinin kendi söküğünü dikebilmesi için; anahtarın ve kilidin  elinde olduğunu bilmesi gerekir. Doğru kilidi ve doğru anahtarı buluşturmak ise  farkındalığımızı artırmak, teslimiyet ve kabullenmemizde saklıdır.  

Yolunuz her aman aydınlık, kalbiniz sevgi ve ışıkla dolsun……….

Zeynep Enzin

www.zeynepenzin.com

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.