Orhan Pamuk'un Doğum Haritası Analizi

18.02.2014 13:26:31
A+ A-

Haritadaki Hava elementi vurgusunun yüksek olması ve Güneş ile Merkür’ün zekaburcu İkizler’de kavuşum yapması ve bu kavuşumun 12.evde gerçekleşmesi büyük bir aklın varlığına işaret etmektedir.Muazzam bir zeka ve inanılmaz bir düşünce sistemine sahip olan yazarı bir anlamda kendi aklının içinde yaşayan biri olarak tanımlayabiliriz.Hayal dünyasının genişliği ve renkliliği bakımından gerçek anlamda bir dahi olduğunu belirtmek gerekiyor.Orhan Pamuk gibi birçok Nobel Ödülü kazanan kişilerin yıldız haritalarında hava vurgusu bulunmaktadır.Düşünce dünyasında bir gezgin ve büyük bir kaşif olduğu açıkça ortadadır.

“BİR DÜNYASEVER – TOPRAK ELEMENTİ EKSİKLİĞİ ”

Haritasında Toprak elementinin eksik olması nedeniyle yazarın maddi dünya ile bağının son derece zayıf olduğunu,gerçek dünyaya uyum sağlamakta ve kendini bir yere ait hissetme konusunda oldukça zorlandığını söylemek mümkün.

Orhan Pamuk herhangi bir yere,toprağa,kişiye ait olmaktan ziyade gerçek anlamda bir “Dünya İnsanı”dır.Tüm dünya evidir ( hiçbir yeri kendi evi olarak göremez),tüm insanlar onun için eşit uzaklıkta (hiçbir insanla duygusal anlamda çok yakın ve derin bir bağ kuramaz) ve onun gözünde tüm insanlar aynı haklara sahiptir.

“SIRADIŞI BİR İNSAN – URANÜS 1.EVDE “

Haritasında Uranüs’ün birinci evde oluşu da kendini ifade ederken üslubunda son derece rahat,sıradışı ve asi bir tarza sahip olduğunu ve bu yüzden karşısındakiler tarafından (7.ev) yanlış anlaşılabileceğini (Uranüs-Chiron karşıtlığı) göstermektedir.Yapı olarak başına buyruk,sık sık karar değiştiren,bilgili,son derece yetenekli,bağımsız biridir.Fikirlerle dolu,yeniliklere açık bir zihni ve önceden tahmin edilemeyen davranışları vardır.Özgürlüğe aşırı ihtiyaç duyar ve kendisine istemeden yüklenilen her türlü göreve ve sorumluluğa karşı büyük bir direnç gösterir.“ÜNLÜ OLMANIN ZORLUKLARI – URANÜS-CHİRON KARŞITLIĞI “

Ayrıca haritasında ün ve şöhret evi olan 5.eve yerleşen Satürn’ün yaptığı olumlu görünümlerin yanında Uranüs ve Chiron ile yaptığı kare görünümlerin varlığının da yazarın ününden dolayı zaman zaman oldukça sıkıntılı süreçler geçireceğini söyleyebiliriz.

Aşağıda yer alan paragrafa bakıldığında buraya kadar anlatılanların ne kadar doğru olduğu çok daha rahat anlaşılabilir:

"Orhan Pamuk, hakları, düşünce özgürlüğü, demokrasi ve benzeri konulardaki düşüncelerini makaleler ve söyleşiler yoluyla aktaran bir yazardır. Şubat 2005 tarihinde İsviçre'de yayımlanan Tages-Anzeiger, Basler Zeitung, Berner Zeitung ve Solothurner Tagblatt adlı gazetelere haftalık ek olarak çıkan Das Magazin dergisine verdiği demeçte ifade ettiği "Bu topraklarda 30 bin Kürt ve 1 milyon Ermeni öldürüldü ama hiç kimse bunları konuşmaya cesaret edemiyor." sözleri Türkiye'de büyük eleştirilere neden oldu. Yazar, Kürt sorunu ve Ermeni soykırımı iddiaları ile ilgili bu sözleri yüzünden Türklüğe hakaret suçuyla 6 ay ila 3 yıl hapis istemiyle mahkemeye verildi. Mahkeme dünya çapında büyük ilgi uyandırdı. Orhan Pamuk'a karşı açılan bu dava T.C. Adalet Bakanlığının onayını gerektiriyordu. Bu onay verilmeyince 22 Ocak 2006 tarihinde mahkeme yetkisizlik kararı verdi ve dava düştü.”

“EĞİTİM HAYATI”

Öğrenim yıllarında Robert Kolejinden mezun olduktan sonra Mimarlık bölümünde bir süre okumuş (Güneş-Venüs-Merkür kavuşumu) ancak bu eğitimi yarıda bırakarak İ.Ü Gazetecilik Enstitüsüne gitmiştir.Mezun olduktan sonra yüksek lisansa başlamış ancak onu da yarıda bırakmıştır. ( Uranüs 1.ev-her türlü bağlılık ona sınırlandırılma ve mecburiyet olarak gelmektedir.Özgürlük onun oksijenidir.)

“EVLİLİK”

Haritasındaki Uranüs (1.ev-kişinin yaşama karşı tavrı)-Chiron (7.ev-kişinin ilişkilere bakış açısı ve yaklaşım biçimi) karşıtlığı desteklemektedir.Ortak bir yaşam sürmekte,uzun süreli ve yakın ilişkileri sürdürebilmekte çok da başarılı olmadığı söylenebilir.İlişkileri genelde başlar ve bir biçimde sona erer.Uranüs’ün birinci evde oluşu onun herhangi bir bağlılığı kendine yapılan bir kısıtlama biçiminde algılamasına neden olmaktadır.

Yine aynı görünümden dolayı ilişkilerinin uzun süreli olamayacağını ve hiç kimseye,hiçbir yere,hiçbir kuruma uzun süre bağlanamayacağını söylemiştik.Bu yüzden de yazar okul yaşamında olduğu gibi özel yaşamında da kopuşlar ve ayrılıklar yaşamıştır.

“Orhan Pamuk 1982 yılında Aylin Türegün'le evlendi. 1991'de Rüya isimli bir kız çocuğu sahibi olan çift 2001 yılında boşandı.”

2001 yılında Pluton evlilik ve ortaklık evi olan 7.evin başlangıç çizgisiyle kavuşum ve yükselenine karşıt açı yapıyor.Bu görünüm onun evliliğini bitirme kararı vermesine hatta evliliği büyük bir baskı olarak görüp uzun yıllar da herhangi bir duygusal bağlılığa karşı kendisini kapatmasına neden oluyor.Yazar Pluton transitinin etkisinden tam olarak birkaç yıl sonra kurtulmuş olacaktır.Kendi isteğiyle yarattığı tek kişilik gönül hapishanesinin kapılarını ancak o zaman açabilir.Ayrıca bunu ülkesiyle olan ilişkisinde hissettiği dışlanmanın son bulması şeklinde de yorumlayabiliriz.Büyük ve derin yalnızlığı ve bir o kadar büyük ve derin değişimi tamamlanmış olarak yenilenecek ,büyük kabuk değiştirme nihayete ermiş olacaktır.

“POSTMODERN BİR YAZAR – URANÜS YİNE BAŞROLDE”

Postmodern bir yazar olarak kitaplarında bir anlam bütünden ziyade olayların ön plana çıkmasına önem vermiştir.Bütünden çok parçanın anlamlı olması ve her okunuşunda farklı bir anlam çıkarılıp yeniden değerlendirilebilmesi önemli olmuştur yazar için.Burada yazarı bu tarz yazmaya yönlendiren dürtünün nedeninin O’nu tüm yaşamı boyunca önemli bir şekilde etkileyen 1.eve yerleşmiş olan Uranüs ve onun haritadaki diğer planetlerle yaptığı görünümlere bağlayabiliriz.Uranüs asla bütünleştirmeye çalışmaz,o sürekli olarak parçalar ,dağıtır ve değiştirir.Ayrıca haritasındaki Uranüs-Satürn karesi yazarın öncü,düşünce ve davranışta bağımsız,son derece güçlü ve etkileyici bir kişiliğe sahip olduğunu ve bu özelliğini de tüm yazılarına da yoğun bir biçimde yansıttığını göstermektedir.

Orhan Pamuk klasik romanlardaki gibi olay örgüsü üzerinde durmaz.Uçsuz bucaksız hayal gücünü ortaya koyan büyük canlandırmalar yaparak alışılmışın dışında,çarpıcı bir yazım biçimiyle okurun karşısına çıkmaktadır.Yaratıcılık,orjinallik,sıra dışılık romanlarında ön plandadır.

DÜNYAYA YAYILAN ÜN:

* 1979 Milliyet Roman Yarışması Ödülü Karanlık ve Işık (iki yazarlı)
* 1983 Orhan Kemal Roman Ödülü Cevdet Bey ve Oğulları
* 1984 Madaralı Roman Ödülü Sessiz Ev
* 1990 Independent Yabancı Roman Ödülü (Birleşik Krallık) Beyaz Kale
* 1991 Prix de la Découverte Européene (Fransa) Sessiz Ev (Fransızca çevirisi nedeniyle)
* 1991 Antalya Altın Portakal film festivali en iyi senaryo Gizli Yüz
* 2002 Prix du Meilleur Livre Etranger (Fransa) Benim Adım Kırmızı
* 2003 Premio rinzane Cavour (İtalya) Benim Adım Kırmızı
* 2005 Alman Kitap Sanatı'nın Barış Ödülü (Almanya)
* 2005 Prix Medicis Etranger (Fransa) Kar
* 2006 Nobel Edebiyat Ödülü

Orhan Pamuk’un bir ülkeye ya da bir toprağa değil tüm Dünya’ya ait olduğunu,kendisini bu şekilde hissedip öyle yaşadığını açıklamıştık.O yaptığı işten her hangi maddi bir kazanç sağlamak ya da ünlü olmak amacıyla o mesleği yapan biri değildir.Çünkü yaşamı algılayış biçimi fiziksel ya da maddi ihtiyaçları tatmin etmek şeklinde değildir.Yaşama belki de düşünmek ve düşündüklerini iletmek için gelen nadir insanlardan olduğunu belirtmek gerekiyor. “O” sadece düşünmek,üretmek istiyor ve yazıyor.Ünü ise ardından geliyor. Geniş hayal gücünü ,üstün zekasını kullanarak yazdıkları ve özgün,sıra dışı üslubu ile kendini ifade ediş biçimiyle doğal olarak ün kazanıyor.(Güneş-Merkür 12.evde kavuşumda)

Orhan Pamuk doğum haritasında büyük hava üçgenine sahiptir.Bu üçgenin üç ayağı haritada sırasıyla 12.-5. ve 9. Evlere yerleşmiştir.Şöyle ki : 12.evde İkizler burcundaki Güneş ve Merkür kavuşumu ,ün ve şöhret evi olan 5.eve yerleşmiş olan Satürn ile 120’lik açı yapmaktadır.Kendi iç dünyasını ve derin hayal gücünü,üstün zekasını kullanarak yarattığı eserlerin ünlü olması neredeyse kaçınılmazdır diyebiliriz.Üçgenin üçüncü ayağını oluşturan ve 9.eve yerleşen K.Ay Düğümü ile bunların sadece ülkesinde değil tüm dünyada tanınması,çok büyük kitlelere ulaşmasına neden olduğunu söyleyebiliriz.Bir başka deyişle bu durum onun kaderidir denilebilir.

“Orhan Pamuk ABD'de yayımlanan Time dergisinin 8 Mayıs 2006 tarihli sayısının "Time 100: Dünyamızı Biçimlendiren Kişiler" başlıklı kapak yazısında tanıtılan 100 kişiden biri olmuştur.”


NOBEL ÖDÜLÜ:

“Orhan Pamuk 2006 yılında NOBEL ÖDÜLÜ’ne layık görülmüştür.”

2006 yılında transit Neptün kişisel doğum haritasında 9.evde olan K.Ay Düğümü kavuşum yaparak haritasındaki en önemli zincirin çalışmasına neden olmuştur.Büyük Hava Üçgenine ait enerjinin ortaya çıkışı ve bu enerjinin hayaller gezegeni Neptün sayesinde gerçekleşmesi yazara tüm dünyada tarafından tanınmasına neden olan büyük bir ödül ve ayrıcalık getirmiştir.Bu büyük başarı ile bir anlamda Orhan Pamuk kendi karmasını tamamlamaktadır.


 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUMLAR

Hava elementi dehası..güzel tanımlama.. -

Orhan Pamuk çok severek okuduğum bir yazardır...Onun astrolojik olarak harita yorumunu merakk ediyordum...Özellikle "Dünya insanı " bölümü çok hoşuma gitti....Güzel bir inceleme olmuş tebrikler.

2 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.