Uzayda kısa bir gezi

06.01.2016 16:53:57
A+ A-

Göklerin ve yerin yaratılışı ve kâinatın muazzam büyüklüğü. İnsanoğlu geçmişten bu yana uzayı, yıldızları merak etmiş ve hep şu soruyu sormuştur: Uzay ne kadar büyük?
 
Gelin sorumuzun cevabını çıkacağımız bir seyahat ile bulmaya çalışalım.
 
Başlangıç noktamız Güneş olsun ve hızımız Işık Hızı (299.792.458 m/saniye)
Yolculuğa başlıyoruz. Hızlıca Merkür'ü ardından Venüs'ü, 8 dakika 19 saniye sonra 150 milyon kilometre mesafe alarak Dünya'ya ulaşıyoruz. Evet, yanlış okumadınız 150 milyon kilometre ve sadece 8 dakika 19 sn. Müthiş bir hız değil mi? Yolumuza devam ediyor, Kızıl Gezegen Mars ardından Dev Gezegen Jüpiter. Satürn, Uranüs, Neptün ve 5 saat 31 dakika sonra 6 milyar km mesafe kat ederek Plüton'a ulaşıyoruz. Güneş ve 8 gezegen gözden kaybolmaya başlıyor. Uzay boşluğu ve boşluğu dolduran milyarlarca yıldız. 1, 2, 3, 4 ve 5 ışık yılının sonunda Güneş Sistemimize en yakın yıldız olan Alpha Centauri A'ya ulaşıyoruz.40 trilyon kilometreden fazla yolculuk yaptık ve seyahatimiz henüz yeni başladı.1000,10.000 ışık yılı geçti ama Samanyolu galaksisinin bütün spiralini henüz göremiyoruz.  100.000 ışık  yılı sonunda nihayet Samanyolu Galaksisini bütününü görebiliyoruz. Buradan itibaren görülen ışıklar Galaksilere ait. 1milyar,5 milyar, 10 milyar ışık yolu sonunda milyarlarca Galaksiyi gözlemliyoruz , adeta tek bir nokta gibi. Kâinatın ne kadar büyük olduğunu tarif edecek kelimeler adeta yetersiz kalıyor ve seyahatimizi şimdilik burada noktalıyoruz.
 
 "Andolsun ki biz, o gökleri, yeri ve aralarındakileri altı günde yarattık. Bize bir yorgunluk da dokunmadı." (Kaf Suresi 38. Ayet )


YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.