2015 Arama motoru optimizasyonu

10.04.2015 11:24:08
A+ A-

blogspot.com/2015/04/arama-motoru-optimizasyonu.html" itemprop="url" rel="bookmark" style="color: rgb(51, 51, 51); outline: none; text-decoration: none; -webkit-transition: color 0.3s; transition: color 0.3s;">Arama Motoru Optimizasyonu

1- Web sitenizi bulunabilir yaptırmak
Bir web sitenizin olması harika ama hedef kitleniz bu web sitenizden haberdar değilse bu hiçbir işe yaramayacaktır. Bu gün artık web sitesinin görselleri ve içerisindekilerden çok daha önemli iki konu var;
a) Web sitenizin görünürlüğü: Web sitenizin arama sonucunda arama yapan kişilerin karşısına çıkması en değerli pazarlama aracıdır. Örneğin Konya'da faaliyet gösteren bir plastik kalıp üreticisinin 'plastik kalıp' araması sonucunda ön sıralarda çıkması o firmaya müthiş bir rekabet avantajı sağlayacaktır. Bunun için web sitenizi yaptırırken arama motoru optimizasyonu yaptırın. Aynı şekilde doğu anahtar kelimeleri bulun ve sitenize yerleştirin. Çok fazla anahtar kelime değil, sizin işinize yarayacak ve sizin hedef kitlenize uygun anahtar kelimeleri seçin.
b) Web sitenizin uyumluluğu: Web sitenizin ziyaretçilerinin önemli bir kısmı muhakkak sizi telefonlarından ziyaret eden mobil kullanıcılar olacaktır. Dolayısıyla eğer web siteniz mobil cihazlar ile görüntülenmeye uygun değilse, bu ziyaretçilerin çok azına kendinizi anlatabileceksiniz demektir. Web sitenizi hazırlatırken muhakkak mobil kullanıma göre optimize ettirin. 
2- Sizin uzmanlığınızı anlatan bir blog açmak
Bir web sitesinin hazırlanması, tasarlanması, arama motoru optimizasyonu yapılması, mobil kanallara uyumlu hale getirilmesi birer uzmanlık faaliyetidir. Ama bir blog açarak bunların hepsinin ve daha fazlasının gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Blog altyapısı genelde wordpress üzerine kurulmuştur. Wordpress ile bir blog açtığınızda, belirttiğim tüm fonksiyonlar hazır olarak gelir. Sizin yapmanız gereken, uzmanlık alanınızla ilgili düzenli olarak yazılar yazmak olacaktır. Eğer yazdığınız yazılar, verdiğiniz bilgiler hedef kitleniz için yeterince ilgi çekici ve önemliyse sizi takip edeceklerdir. Örneğin benim pazarlama konusunda fikirlerimi paylaştığım bloğum Pazarlama Canavarı her gün en az 1000 kişi tarafından ziyaret ediliyor. Google'da "pazarlama" terimi ile arama yaptığınızda ilk sayfada karşınıza Pazarlama Canavarı muhakkak çıkıyor. Bu yüzden ürünleriniz, hizmetleriniz, uzmanlık alanlarınız ile ilgili düzenli paylaşım yapmaya özen gösterin. Göreceksiniz gerisini bloğunuz halledecek. 
3- İşyerinizi haritalara kaydetmek
Bu gün birçok kişi aramalarını yaparken Google, Yandex gibi haritalar zerinden arama yapıyor, arama yaptığı yeri buluyor. Bu yüzden işletmenizin bu haritalarda yer alması çok önemli. Aslında bu işlem tamamen ücretsiz ama ben yapamam derseniz 100 TL gibi bir fiyatlara hem Google, Yandex, Bing haritalarına hem de navigasyon haritalarına kaydınızı yaptırabileceğin birçok firma var. İnternette kısa bir arama ile bu firmalara ulaşabilirsiniz.
Bu en basit tavsiyeleri hızlı bir şekilde yaparak pazarlama konusunda iyi, etkili bir başlangıç yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.