2030 yılında iki dünya gerekecek, 2045 yılında kıtlık var!

30.08.2015 14:06:23
A+ A-

Bilim adamları ya da günümüzde moda deyimiyle bilim insanları durmadan hesap kitap yaparak bizlere veri sunuyorlar. İlginç olan, kimse iplemiyor bunları! Devletleri yönetenler yönetim uğruna, kapital sistemin ayakta durması için önlerine ne gelirse bir gün sonrayı düşünmeden tüketen, neredeyse yok eden kapitalistlerin, bir başka deyişle dünyanın yarısını elinde tutan yüzde 1'in isteklerine göre hareket etmeyi sürdürüyorlar. Vatandaşlar ise bu bilgilerin çok uzağında görünüyor ve aşırı tüketerek günlerini gün etme yoluna gidiyorlar. Bu arada bazıları da giderek yoksulluğun pençesine daha çok düşüyorlar.

İşte bir hesap. Dünya Limit Aşım Günü diye bir kavram var. Bu, gezegenimizin yıllık biyolojik kapasitesinin kullanıldığı ve tüketimin talebin üstüne çıktığı gün demek. Örneğin, geçen yıl yıllık hakkımız 7 Ağustos'ta, bu yıl 13 Ağustos'ta bitmiş! 2030 yılında Dünya Limit Aşım Günü Haziran sonunda bitecek. Yani, tüketim için bir gezegene daha gereksinimimiz olacak!

Beklenmedik bir büyük afet bu acıları yüzümüze çok şiddetli bir şekilde vurabilir!

Ruskin Üniversitesi'nin yaptığı bir açıklamaya göre ise 30 yıl içinde yani 2045 yılında kıtlık çıkacağı, milyonların hatta milyarların aç kalacağı belirtiliyor.

2015 yazı dünyanın en sıcak yazı olmuş tüm kıtada. 4.000 yılın en sıcağı olarak niteleyenler de var. 2000'li yıllardan başlayarak bütün dünyada sıcaklık rekorları peş peşe kırılıyor. İnsanlar sıcaktan ölüyor. Ülkemiz dahil, serinlemek için suya, göle, denize koşanlar boğularak ölüyor. Dünyanın her yanında ormanlar yanıyor. Örneğin, Myanmar'da seller nedeniyle bir milyon kişi tahliye ediliyor. 50 yıl içinde türlerin yüzde 25'inin yok olması bekleniyor. Bu bir yerde dünyanın 3,5 milyar yıllık yaşam macerasının birkaç yıl içinde yok olması gibi bir şey!

Deniz seviyesi üç metre yükselecek 35 yıl içinde. Bangladeş ve Hollanda sular altında kalacak. Bangladeşli 100 milyon insan göç edecek. Hindistan bunun için şimdiden sınıra duvar örüyor, tam 4 bin kilometre!

Üstünkörü bir bakışla birkaç örnek bunlar.

Bu belki de insanın sonu demek!

İnsan yeryüzünden silinirse yaşam bitmeyecek elbet, zaten 100 en geç 150 yıl sonra dünyada insana ait tek bir iz bile, yani dev binalar, dev köprüler, kalmayabileceği söyleniyor.

Ey insanoğlu, hesabını kitabını ona göre yapmalısın!YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.