21.Yüzyıl bilimi

13.11.2015 00:33:02
A+ A-

Geçenlerde gözüme bir televizyon reklâmı ilişti. Türk bilim adamları serisi adlı bir set satılıyordu. Sette Türk ve Müslüman bilim adamları ile ilgili yirmi adet kişi ile ilgili kitap ve kitaplarla birlikte bilim adamları rehberi vardı. Çok ilginç bir şey dikkatimi çekti. Bilim adamlarının çoğu birden fazla alanda uzmanlaşmıştı. Matematikten, astronomiye, psikolojiye birden çok dalda dünya çapında eserler vermişlerdi.

Sadece Türk bilim adamları değil, yabancı bilim adamları da aynı şekilde. Hâlbuki 1900'lü yıllara göre, 10. asra göre çok daha gelişmiş eğitim sistemleri, laboratuarlar olmasına rağmen, dünyaya bir İbni Sina, Farabi, Harezmî, Tesla gibi bilginler gelemez olmuş. Ya da biz tam olarak bilemiyoruz. 10. Asırda son derece ilkel imkânlarla günümüz koşulları karşılaştırıldığında modern üniversiteler, okullar olmasına rağmen insanlık onuru ve geleceği için araştırmalar ya engelleniyor, ya da bilim ve teklojiyi bir şekilde elinde tutan bir avuç cin fikirli kurnaz adam dünyadaki tüm sistemi ellerinde tutuyor. Bilimi insanlık yararına kullanmak yerine insanı bağımlı hale getirecek, dünyanın sonunu getirecek sistemlerin uğraşların peşinden tüm dünyayı koşturup duruyorlar. Bilinçli olarak insanlarda bağımlılık hissi yaratan plan ve projelerin peşinden koşmakta ve koşmaya devam etmekteler. Uydularla yirmi dört saat tüm dünyayı gözetleme imkânına sahip dev, cüceler "sivrisineğin kanadından" vuracaklarını taahhüt ederken, tüm dünyanın canına okuyan teröristleri görmekten, yerin metrelerce altındaki madenleri görebilen gözler, yerin üstündeki uyuşturucu tarlalarını göremiyor ne hikmetse?

Bilimin bu denli ilerlemesine ve daha binlerce bulunması gereken şeyler varken, bir İbni Sina değerinde bir bilim adamı 21.yüzyılda yeryüzünde bulunmuyorsa eski zamanların çok daha değerli olduğuna hükmetmek yanlış olmamalı. Bundan bin yıl önce dünya çapını son derece gelişmiş aygıtlara rağmen birkaç metre farkla ölçebilen bilim adamlarımıza ne demeli? Uyuşturucu sorununu, açlık sorununu çözemeyen, basit ve insana dair çok basit sorunları dahi çözemeyen, insanı sadece bağımlı yapmaya yarayan ve öldürmeyi birincil hedef yapan bilim bilim midir? Ya da yeterli midir?

 

 

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.