25. kare tekniği nedir? Kapitalizm bunu nasıl kullanır?

03.11.2014 01:54:32
A+ A-

Her geçen gün bilgisayardan, televizyondan ve sinema salonlarından klipler, filmler, diziler, reklamlar, ve programlar izliyoruz. İzlediğimiz her bir an 24 küçük kareden oluşur. Her bir saniye 24 küçük karedir ve her 24 kare birleşince büyük bir ekranı oluşturur.

İşte bu aralıktaki görüntüler kesilip, aralarına başka görüntüler atılarak 25inci kare oluşturulur ve bu son kare olan 25inci kare ânlıktır. Yani görüntü sâniyede 1/24 olacakken, bu 1/25'e çıkar.
Kareler 25 olunca bir anda bir görüntü gelir ve ânında kaybolur. Genellikle göz ve beyne görünmez, daha doğrusu görülür ama buna refleks geliştiremeyiz ve bilinç altımıza yerleşir.

Biz hergün ekran başında 24 karelik saniyelerden oluşan programımızı, sevdiğimiz karakterleri güzel bir müziğin klibini izlerken asla görmediğimiz fakat bilinç altımıza direk yer eden 25. kareler ile, o işin yapımcılarının ve patronlarının niyetleri doğrultusunda etkileniriz.

Bu işin ilk kullanımı elbette kapitalizmin isteklerini karşılamak için en net tabirle daha fazla para kazanmak için kurgulanmıştır. İlk kullanımı deney niteliğinde bir sinema solununda içeçek satışlarının artması için kullanılmış ve film arasında elbette kola satışları patlamıştır.

Bu kadar dolaylı yoldan mesaj vermelerinin bir amacıda daha etkili olması. Göremediğimiz halde bilincimize yerleşen bir şeyi reddetme şansımız çok çok azdır. (Örneğin;Tanrı...)

Dünyada bu uygulamayı en fazla kullanan ürünler elbette ki kapitalizmin babaları Mc Donalds, Coca Cola, Camel gibi ürünler. Çoğunuzun bildiği ve hatta hayranı olduğu Fight Club filminde tam 26 kez 25. kare tekniği kullanılmış ve bu karelerde eşcinsellik, çocuk pornosu gibi konular hafızamıza yerleştirilmiştir.

Dediğim gibi bu iş en başta elbette daha fazla kazanma hırsı adına kullanılmış daha sonra farklı yerlere yayılmıştır. Örnek olarak; Siyasi görüş baskısı yaparak komünizmi kötülemek ve terörle, ahlaksızlıkla özdeşleştirmek, yanıltıcı bilgilendirmeler yapmak, ürün satışlarını arttırmak, savaş tekniği olarak kullanmak, abdyi dünyanın hakim gücü olarak kabul ettirmek bu tekniğin şimdiye kadar ki görülen kullanım yerleridir.

Abd Irak savaşından önce Amerikan halkının % 63'ü ülkelerinin herhangi bir savaşa girmesine karşıyken, Hollywood'da 2 yılda çekilen 28 savaş filmi sonunda halkın %57si savaşa girilmesinden yana tavır almıştır. Aynı şekilde Irak televizyonlarında uygulanan ve tespit edilen 25. kare teknikleriyle "direnme zaten kaybedeceksin" yönünde mesajlar savaşın seyrini ne kadar etkilemiştir?  

Bu teknik çizgi filmler dahil izlediğimiz her görüntüde kullanılıyor. Acaba şimdiye kadar beynimize nüfuz eden 25. kare tekniğiyle nelerden etkilendik? Doğru olarak bilinçaltımıza yerleşen hangi bilgiler aslında yanlıştı? Hergün o kadar çok saldırıya maruz kalıyoruz ki bunlara cevap vermek oldukça güç.

Bu teknik gerçekten bu kadar güçlü mü şeklinde sorular sorabilirsiniz. Bu tekniği en fazla İngiltere ve Abd kullanıyor. Şu an dünya üzerinde büyük güç desek aklımıza neden İngiltere ve Abd geliyor? Ülkelerin yanı sıra tekelleşmiş markalar 25. kare tekniği ile kendi reklamlarını yapıp satışları patlatabiliyor.Büyük sermaye markalarının bu kadar tekelleşmesinde küçük burjuvazinin bu uygulama için yeterli sermayeye sahip olmayışının etkisi varmıdır? 

Elbette bu sorulara net cevaplar vermek güç, bu olayı komplo teorisi olarakta görebilirsiniz ancak bilinen bir şey var ki 25. kare tekniği yüz yılı aşkın bir süredir kullanılıyor. Arama motorunuza 25. kare tekniği yazarak 25. kare tekniğinin kullanıldığı yerlerle ilgili resimlere ulaşabilirsiniz.

Rusya kendi yaptırdığı araştırmaya göre her 5 programdan birinde 25. kare tekniği kullanıldığı sonucuna varmıştır. Bu arada İngiltere ve Abdnin bu tekniğin en fazla kullanıldığı ülkeler olduğu biliniyor. Her ne kadar 55 ülkede bu teknik yasaklanmış olsa da bu tekniğin dünyayı yöneten ve ürünlerini pazarlayan kapitalizmin gücüyle kullanılmaya devam edildiği bilinen bir gerçek ve bu teknik emperyal güçlere ve kapitalizme doğrudan hizmet eden bir araç...

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.