3 boyutlu suikast

09.04.2014 12:35:49
A+ A-

Dedektörlerin tespit edemediği silahlar artık dünya üzerinde elden ele dolaşıyor ve de ulaşılan 3 boyutlu yazıcı teknolojisiyle birlikte herkes çok kolay bir şekilde kendi suikast planlarını dakikalar içerisinde yapabilir. Bu cümlelerin korkunçluğu dünya güvenlik birimlerinde dalga dalga yayılan bir paranoyaya sebep olmuş durumda ve anlaşıldığı üzere de ellerinde çaresizlikten başka bir seçenek de yok. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırının ardından tehlikeli sorular yeniden gündeme geldi; o adam meclisde ne arıyordu, nasıl girebilmişti ve en önemlisi ya elinde bir silah olsaydı.

Bilgisayar teknolojisi evrimi son elli yıl içerisinde katlanır bir ilerleme gösteriyor, ilk Personel Computer (PC)'lardan günümüze ulaşan bu yetişilemez sürecin ulaştığı son noktaysa 3 boyutlu yazıcılar (3BY). Çalışma prensibi oldukça basit, klasik printer mantığını üç boyutlu olarak düşünmek yeterli aslında. Yani bilgisayarınıza modelleyebildiğiniz aklınıza gelebilecek sonsuz şeyi gerekli maddeyi kullanarak imal edebilir, üretebilirsiniz. Şimdilik başta plastik alaşımlar kullanılmakta ancak varın gelecek on yılı siz düşünün. Hadi hayal gücünüzü çalıştıran ve bu rüya gibi geleceği gözlerinizin önüne getirin, yapabileceklerinizin bir sınırı yok, her şey ama her şey birkaç dakika içerisinde ellerinizin altında olacak.

Bu durumun tahmin edebileceğiniz gibi ticareti nasıl etkileyeceği, büyük bir mağazaya gittiniz ve fiyatı 200 lira olan bir vazou çok beğendiniz ama buna ayıracağınız bütçeniz yok. Dert değil, eve geri dönün ve dakikalar içerisinde aynısını kişisel 3BY üzerinden yapın. Artık hazır evinizin istediğiniz yerine koyabilirsiniz.

blogimg.radikal.com.tr/Blogs/2014/04/09/3dmodelgun-5A12-683D-6425.jpg" style="width: 492px; height: 299px;" />

Yazımın başlığında da anlatmaya çalıştığım gibi bu sınırsız gücün en büyük tehlikesi silah üretimi, daha önce verdiğimiz örnekleri düşünerek aynı durumu dünya silah piyasası için uyguladığınızı kabul edelim, gelecek nasıl şekillenirdi? Cevabı ben vereyim; 'Tam bir kaos ortamı'

3BY teknolojisiyle üretilen silahların sadece ateşleme iğnesinin metal olma zorunluluğu tüm istihbarat teşkilatlarının en korkulu rüyası çünkü sıradan dedektörler bu şekilde üretilmiş olan silahları tespit etmek mümkün değil. Geliştirilecek olası tespit sisteminin yaygınlaştırılmasıın muhtemelen yıllar alacağı gerçeği ve de 3BY teknolojisinin hızla yaygınlaşması, bu durumu düzenleyebilecek mantıklı kanunsal denetimlerin mümkün olmamasıyla da birlikte tehlike adım adım yaklaşıyor.

 

Modern dünyaya herkes ayak uydurmak zorunda ve buna suikastçilerde dahil. Gelecek on yılın hiç olmamasını dilediğimiz saldırılarının ve ölüm sebeplerinin teknolji, yani 3 boyutlu yazıcılar olacağını bilmek çok garip aslında. Zaten dünya tarihi her zmaan için yararlı teknolojilerin kötü kullanımlarına tanıklık etmiş ve geçmiş bunu hep sorgulatmıştır tıpkı atom bombasında olduğu gibi.

 

İşte şimdi yeniden aynı soruyla karşı karşıyayız, Twitter'ın yasaklanması mantığıyla aynı belki de. Güvenlik mi, teknoloji mi? Güvenlik için mi teknoloji ya da güvensizlik için mi? Gelecek mi geçmiş mi? ne dersiniz. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun dileyerek ve herkesi geleceğin getireceği tehlikelere karşı uyararak bitiriyorum sözlerimi.

Hayalim yüklediğim yazı ve resimlerin 3 boyuta çevrilerek sunulduğu, tamamen 3 boyutlu yazıcılardan çıkma bir Radikal Blog. Nasıl ama, muhteşem olmaz mı?YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.