3d Yazıcı

14.01.2015 14:24:32
A+ A-

Teknolojinin gelişmesi ile beraber 3D yazıcılar da hızlı bir şekilde hayatımıza girmeye başladı. Özelliklede üç boyutlu nesneler tasarlamak istediğimiz zaman üç boyutlu yazıcıları kullanarak bu amacımızı gerçekleştirebiliriz. Oluşturduğumuz üç boyutlu yazıcılar ile de birçok şeyi başarmamız mümkün!

3D Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Etmeli Soruna güzel bir cevap verilmiş. İlk önce okuyabiliriz.

http://mysubh.com/makale/3439/3d-yazici-alirken-nelere-dikkat-etmeli.html

3D yazıcılar yeni yeni hayatımıza girdiği için üç boyutlu yazıcıların özelliklerini tam olarak bilemiyoruz. Bu nedenle de üç boyutlu yazıcılar alırken kimi zaman çeşitli hatalar yapabiliyoruz. Eğer bu hataları yapmak istemiyorsanız o zaman sizde üç boyutlu yazıcılar alırken bazı şeylere dikkat etmelisiniz. Bunlara dikkat ettiğiniz zaman sizde istediğiniz sonucu kısa sürede elde etmiş olacaksınız.

3D yazıcı alacağınız zaman ilk dikkat etmeniz gereken şey uzun ömürlü ve kaliteli olmasıdır. Bu sayede almış olduğunuz yazıcıları uzun yıllar boyunca eskimeden kullanabilirsiniz. Eğer alacağınız yazıcılar kaliteli olmazsa o zaman yazıcılarınızda kısa sürede bozulacaktır. Üstelik üretilen üç boyutlu nesnelerde o kadar iyi olmayacaktır. Bu nedenle üç boyutlu yazıcıların uzun ömürlü ve kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz.

Üç boyutlu yazıcılarda belki de en önemli şey yazılım baskı kalitesidir. Tarayıcı tarafından taranan ve bilgisayar aracılığı ile yazıcıya aktarılan nesnelerin kaliteli olması son derece önemlidir. Bu da yazılım aracılığı ile olmaktadır. Yazılım ne kadar iyi olursa yazıcıya aktarılan nesnelerdeki detaylarda o kadar belirgin olacak ve nesneler daha kaliteli üretilecektir.

Üç boyutlu yazıcı alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer şey ise istikrar ve tutarlılıktır. Kimi yazıcılar belli şeyleri çok net ve düzgün bir şekilde çıkartabilir. Ancak detay arttığı zamansa netlik ve çözünürlük kalitesi düşmektedir. İşte bu sorunun yaşanmaması için istikrar ve tutarlılık son derece önemlidir.

Üç boyutlu yazıcı alırken dikkat edilecek bir diğer şey ise çözünürlük kalitesidir. Bildiğiniz gibi çözünürlük ne kadar fazla olursa detaylar o kadar net olacaktır. Bunun için alacağınız üç boyutlu yazıcının çözünürlüğü en az 100 mikron olmalıdır. Bu sayede istediğiniz nesneleri üç boyutlu yazıcınız ile elde edebileceksiniz.

Eğer sık sık üç boyutlu nesneler yazdıracaksanız o zaman hammadde fiyatına da dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle daha uygun fiyatlı hammaddeleri tercih etmelisiniz. Bunları tercih ettikten sonra ekonomik olarak sıkıntıya girmeyeceksiniz.

Üç boyutlu yazıcı alırken dikkat etmeniz gereken son şey ise teknik destek olmalıdır. Kimi zaman aldığınız yazıcılarda istenmeyen sorunlar olabilir. Bu gibi sorunlarda hemen yedek parça temin edebileceğiniz markaları tercih etmelisiniz. Sizde bunlara dikkat ettikten sonra üç boyutlu yazıcılarınızı alabilirsiniz.

Kaynak: http://mysubh.com/makale/3439/3d-yazici-alirken-nelere-dikkat-etmeli.htmlYAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.