Abd Erdoğan'la Maoa genini tetikliyor savım

02.05.2015 16:46:50
A+ A-

İyi şeyler iyi örnek olur; kötü şeyler kötü örnek olurlar hem insana hem topluma. Üzümüzümebakabakakararır(Üzüm üzüme baka baka kararır)... İşte Maoa geninin kullanımı, tetiklenmesi böyledir.
 
21. yüzyıl tarihi bence genler savaşı tarihi de olacak.
 
Duygusal zeka(anlak) kuramımı geliştirdikten 1-2 yıl sonra Türkiye'de Abd'den gelen 'Duygusal zeka' adlı kitapın(kitabın) korsanlarda satıldığını gördüğümde yaşadığım şaşkınlığı anlatamam. Ben 'Beşiz' adlı bir öykü üzerinde çalışırken benzeri bir konu taşıyan Matrix filimının(filimin) gösterime girdiğini öğrendiğimde duyduğum şaşkınlığı da anlatamam. Sonra; ulus devletin yıkılıp yerine yeni bir devlet türünün geleceği kuramımı bitirdikten üç gün sonra radyoda Mahir Kaynak'ın 'Ulus devletler yıkılıyor' sözünü duyduğumda yaşadığım şaşkınlığı da anlatamam. Geçen yıl yani 2014 yılında; televizyon ekranı gibi bir ekrana tutulan fotoğrafların üç boyutlu heykeller durumuna gelmesi konulu yazımı hazırlarken, dört ay sonra televizyon haberilerinde(haberlerinde), Abd'de üç boyutlu yazıcının yapıldığı haberini gördüğümde duyduğum şaşkınlığı da anlatamam; benim yıllar önce kuramsal olarak bulduğum ve önce Ç geni, sonra da Mia geni dediğim genin Abd'de Maoa geni olarak bulunduğunu bir televizyon belgeselinden öğrendiğimde duyduğum şaşkınlığı da anlatamam. Neyse ki Maoa geni benim Mia genimin küçük bir parçası yalnızca.
 
Maoa geni denilen gen. Bence 21. yüzyıla damgasını vuracak gen; genetikle insanlığı, dünyayı yönetmenin geni. Maoa geni eğitimle, kültürle etkisizleştirilebiliniyor ancak bu çok zor ve ender bir durum çünkü herşeyden önce bu genin farkında olunması gerekiyor ve bu geni etkisizleştirmek amaçlı özel bir eğitim alınması ya da verilmesi gerekiyor. Maoa genine Mafya geni, Pısikopatlık(Psikopatlık) geni de deniyor ve bu gen bu geni taşıyan insanların devlet başkanlığına kadar bile yükselmelerini önleyemiyor çünkü bu geni taşıyanlar özel bir etkileyicilik(karizma, çekicilik) taşıyabiliyorlar ve üniversite eğitimi alıp şirketlerin ve ülkelerin tepe noktasılarına(noktalarına) kadar kolayca yükselebiliyorlar. Bu geni etkisizleştirmek de kolay, tetiklemek de. Etkisizleştirmek ancak eğitimle, istekle, azimle oluyor; tetiklemenin yolları ise çok örneğin şiddet unsuru içeren müzikler, filımler(filmler), televizyon dizisileri, televizyon yarışmasıları, televizyon-radyo-gazete-internet haberileri(haberleri), maçlar, vahşi doğa belgeselleri, şiddet-savaş sıporuları(sporları), akıldışı-ahlakdışı moda, şiddet içeren yarışmalar falan. Yani bu geni taşıyanlara taa Abd'deki bir radyodan şiddet içeren bir müzik dinletildiğinde bu gen kolayca tetiklenebiliyor, harekete geçebiliyor, güçlenebiliyor ve kişiyi egemenliği altına alabiliyor. Yine taa Abd'den gelip televizyonda gösterilen şiddet içerikli filımler, diziler, yarışmalar da bu etkiyi yaratabiliyor. Gdo'nun aktarabileceği hayvansal özellikler, Mao geni ve bu genin genelde medya ile tetiklenmesi önce bireylerde bir şiddet eğilimine, sonra kitlesel bir şiddet eğilimine, sonra toplumsal bir şiddet eğilimine yolaçabilir(yol açabilir). Bu geni tetiklemenin ve egemenleştirmenin bir yolu daha var: Şiddet yanlısı ya da görünümlü siyaset, siyasetçiler, iktidarlar ve ülke yöneticisileri(yöneticileri). 
 
Bence; Türkiye'de hem Gdo'nun hem bunca bilim ve teknolojik gelişim ile tam da tam bir demokrasi umarken, beklerken tam tersi olarak bir diktatörlük egemenliğinin oluşuvermesi ile Erdoğan'ın şiddetsellik içeren konuşmaları, söylemleri, tutumları, davranışları bu geni taşına kişilerde bu genin tetiklenmesini sağladı. Bu gen şiddete yönelten, şiddet amaçlı bir gen olduğu için bu genin tetiklendiği kişilerin demokrasi yerine diktatörsel bir yönetim istemeleri bir rastlantı değildir. Erdoğan şiirleri bile san ki(sanki) bir savaş araçı(aracı) gibi okuyor. Bir demokratlıktan çok bir diktatörsellik kültürü sergiliyor; bu da bu geni tetiklenmiş kişilerin hoşuna gidiyor. Bu gen ender rastlanan bir gen değildir, oldukça büyük boyutlardadır. Belli ki Hitler de farkında olmadan bu geni tetikledi. Bu geni tetiklenen kişiler akıl, mantık, vicdan, merhamet, sorumluluk, duyarlılık, toplumsallık, bilimsellik, ahlak gibi şeyleri düşünmezler, önemsemezler yalnıza tatmin olmak, mutlu olmak isterler.
 
Abd eğer Türkiye'de demokrasi, insanca bir düzen, barış, huzur isteseydi bu geni tetiklemeyecek birini başa geçirtirdi ancak Abd dünyada bir diktatörlük istediği için bu geni tetikleyecek yöneticilere gereksinimi var. 
 
Bence ya Erdoğan tutumunu yumuşatmalı ve bu genin tetiklenmesini önlemeli ya da iktidara ılımlı, demokrasici, hoşgörülü, iyiniyetli, iyi kalpli, bilimci, ahlakçı, vicdanlı, merhametli bir iktidar gelmeli. Ve insanlar şiddetten, şiddet içeren şeylerden uzakdurmalı(uzak durmalı); şarkı, türkü dinlemeli, evliya filımleri falan izlemeli, vahşi belgesellerden uzak durmalı, aşk şiirileri(şiirleri) ve aşk öyküsü kitapıları(kitapları) okumalı, sıpordan olabildiğince uzakdurmalı, neşeli şeyler yapmalı, aşk filımleri izlemeli, felsefe-bilim kitapları okumalı, bilim belgeselleri izlemeli, modadan uzakdurmalı, ahlakdışı-akıldışı müzikten ve müzik sanatçısılarından(sanatçılarından) uzakdurmalı, etnikçilik-milliyetçlik-Osmanlıcılık gibi şeylerden uzakdurmalı, barbarlık-ilkellik gibi şeylerden uzakdurmalı, fuhuş-zina-cinsel sapma gibi şeylerden uzakdurmalı, çıplaklık-açıksaçık giyim-daracık giyim-cinsel sunumlu giyim gibi şeylerden uzakdurmalı, alışveriş bağımlılığından uzakdurmalı, şiddet-akıldışılık-barbarlık içeren televizyon yarışmasılarından(yarışmalarından) ve genel olarak bu tür yarışmalardan uzakdurmalı; televizyondaki yemek yayınılarından(yayınlarından) uzakdurmalı, ıslık çalmalı, müzik aleti çalmalı, tavla-dama-satranç-pişti gibi şeyler oynamalı, gerilimli-şiddet içerikli haberlere bakmamalı, kendilerine alimleri-düşünürleri-bilgeleri-evliyaları örnek almalılar ve benzeri şeyler yapmalılar.
 
Bence Erdoğan ülkede şiddeti, gerilimi arttırabildikçe Abd'nin desteğini kazanacaktır. Yani bu olasılık altında Erdoğan'ın ne yapacağı ne yapmayacağı öncedenkestirilebilir(kestirilebilir) ki demek ki hoş, güzel şeyler yapmayacaktır.
 
Sanıyorum ki bir de Erdoğan'a Türkçesi ile 'Abd'nin kısa tarihi' adlı Abd tarihi belgeseli Cd'sileri, zora düştükçe bakması için hediye edilmiştir çünkü Türkiye'de son 12 yılda olanların o Cd'lerde olanlarla birebir, aynı oldukları görülecektir, dileyenler o belgeseli internetde bulabilir ve e2 Tv'de izleyebilir.
 
Erdoğan 'Bağırmadan, sakince konuşmasını isteyenlere, öğütleyenlere ne diyordu? 'Halk böyle istiyor, halk bundan hoşlanıyor' diyordu. Ben bundan halkın değil daha çok Maoa geninin ve Abd'nin hoşlandığını düşünüyorum.
 
Ülkemizde günden güne gittikçe daha da artan suçların bu açıdan da değerlendirilmesi gerektiğini öneriyorum.
 
Diktatör bir dünya isteyen Abd başa Yunus Emre, Mevlana, Gandhi gibi insnaları geçirtecek değil ya? Çünkü bu gen Yunus gibilerle, Mevlana gibilerle çalışmaz, tetiklenmez; söner, etkisizleşir, beceriksizleşir, silikleşir.
 
Bu gen tetiklendi artık bu yüzden 'pısırık' Kılıçdaroğlu avuçunuyalar(avucunu yalar) bence genel seçimde. Tek çözüm Chp'nin başına demokratik, bilimsel ancak sert birinin gelmesi; hem görünüm hem ses hem kişilik hem söylem olarak. Çünkü ne yazık ki okyaydançıkdı(ok yaydan çıktı) artık. Yani Chp başına baş seçerken bunu düşünmeli, öneririm. Dikkat ederseniz Kılıçdaroğlu için de artık 'Gandhi' söylemi kullanılmıyor. Ancak görünümü, sesi cılız olduğu için onun da, Chp'nin de pek olasılığı yok bence. Bence Chp görünümü de, sesi de heybetli birini bulmalı. Zor ancak zordan çekinir çünkü.
 
Farkında değilsiniz ancak bence Erdoğan ile tetiklenen; Maoa geni ve bence Abd de bunu balgibi(bal gibi) biliyor; Erdoğan, Akp, kitlesi ve genel toplum bilmese de.
 
Bence Erdoğan konuşurken, hayatabakarken(hayata bakarken) Yunus'u, Mevlana'yı ve Din hadisileri(hadisleri) dediğim hadisleri düşünmeli yalnızca ve farkında olmadığı yanlışından bir an önce dönmeli. Ülkede, toplumda sakinliği, huzuru ancak sakin yöneticiler sağlar. Örneğin Ab'de Erdoğan gibi konuşan, davranan ülke yöneticisileri olsa Avrupa üç günde savaş alanına döner. Halk, yöneticisine benzer, benzemeye çalışır.
 
Abd'nin Chp'yi ya da Mhp'yi destekleyeceğini düşünmüyorum ve Akp'yi de şiddetsellik içerdikçe destekleyecektir; eğer Akp seçimi kazanamazsa Abd için en iyisi ne Chp ne Mhp'dir ne koalisyondur; kaossal, gerilimli, şiddetsel, terörsel, kaygılı, belirsizlikli bir ortamdır çünkü ancak böyle bir ortam güçlenmiş Maoa genini daha da güçlendirebilir ya da bu genin sönmesini önleyebilir çünkü Abd'nin dünyada barışa, demokrasiye, huzura, sevgiye, saygıya değil diktatörlüğe, savaşa, teröre, yozluğa, çöküşe, gerilemeye gereksinimi var ki Abd yapımı o gıladyatör(gladyatör), kurt insan, cadı, büyücü, vampir, hortlak, zombi, mafya, cinayet, pısikopat(psikopat), sosyopat, dans, yarışma, yarış fılimleri, televizyon dizileri boşuna değil.
 
Bu gen boş bir gen değil.
 
Toplumsallaşın, sanatlaşın, kültürleşin, felsefelleşin, bilimselleşin, dostlaşın.
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternetde yayınlandığı zaman: 2.5.15/16.39