Adem'den sonra Elementium'u yaptılar

09.07.2015 10:11:47
A+ A-

İpek Universitesi Dijital Oyun Tasarımı bölümü uzmanları yeni bir oyun hazırladı. Unreal Engine oyun motoru kullanılarak hazırlanan oyun test sürümü ile Google Play de yayına verildi. Elementium adlı oyun 3 uzman tarafından 2 ayda hazırlandı. Oyun 4 element ( ateş, hava, su ve toprak ) ilkesi üzerine tasarlandı.

Oyun motorları uzmanı ve oyunun tasarımcısı olan Ali Yorulmaz, 7 den 77 ye herkese hitap edebilecek güzel bir strateji oyunu yapmaya çalıştıklarını vurguladı. Yorulmaz, "Herkesin bildiği bir şey üzerinden yola çıkmak istedik. Aklıma 4 element geldi. Oyunun adını da bundan esinlenerek Elementium koyduk, bu bizim Unreal Engine kullanarak yaptığımız ilk mobil proje oldu" dedi.

2 AY TESTTE KALACAK

Yorulmaz, oyun severlerin beğenisine sunulan projenin testlerinin yaklaşık iki ay süreciğini açıkladı. Gelen yorumlardan yola çıkarak oyunun geliştirileceğini ifade eden Yorulmaz, Elementium hakkında şimdiden onlarca mail aldıklarını söyledi. Yorulmaz " Gelen beğeni ya da eleştirileri göz önüne alarak bizler oyunu daha iyi yapmak için çalışacağız. Bizim için oyuncuların istekleri önemli. Teste girdiğimiz 1 temmuzdan beri yapılan geri dönüşler üzerine çalışmalara başladık" açıklmasını yaptı.

İSKELETLER İLE MÜCADELE

Elementium'un test versiyonu 5 aşamadan oluştuğuna değinen Yorulmaz, tasarım konseptine uygun olarak labirent içinde çıkaşa ulaşmaya çalışan iskeletlere mücadele verdiğildiğini anlatan Yorulmaz. " Oyunda belirli aralıklar ile 10 tane iskelet labirente giriyor, labirentin sonuna ulaşan her iskelet için 1 canınız gidiyor, toplamda 20 canınız var, doğru zamanda doğru kuleleri dikerek iskeletleri engellemeye çalışıyorsunuz. Her öldürdüğünüz iskelet için altınınız artıyor. Bu altınlar ile de yeni kuleler yapıyorsunuz" diye konuştu.

SAVUNMA İÇİN KULEYİ SEÇTİK

Elementium'un görsel tasarımlarını ve modellerini yapan Berker Yanyalı, "Oyundaki labirent bir zindan şeklinde, onları engellemek için de 4 elementi kullanıyoruz, bu yüzden kendi kule tasarımlarımızı yaptık. Her element için dört seviye kule tasarladık" diye belirtti. Yanyalı " Tasarlamamız gereken dört elementi simgeleyen toplamda 16 farklı kule vardı. Bunların hem birbirine benzemesi hem de oyuncu tarafından rahatça ayırt edilmeleri gerekliydi. Aynı şekilde gelen iskeletlerinde birbirlerinden farklı olmaları gerekliydi. O yüzden iskeletlere farklı zırh ve silah tasarımlarını da yaptık" diye belirtti.  

Oyunun müziklerini besteleyen kompozitör H. Can Erdoğan, tarz olarak çağdaş klasik müziği seçtiklerini, müziğin bestesinin yapım sürecinin 1 ay sürdüğünü ifade etti. Erdoğan "Karanlık bir zindanda geçen bu oyun için müzik yapmamız gerekiyordu. Sadece müziği değil aynı zamanda, arka planda bir zindan da olması gereken su damlama, yankı sesleri gibi seslerinde mevcut müziği engellemeden hazırlamamız gerekliydi. Sonunda ortaya oldukça özgün ve güzel bir eser çıktı" diye belirtti.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.