Akademisyen olmak

17.12.2015 23:10:55
A+ A-

Akademisyen kimdir? Ne yapar? Neler hedefler ve akademik hayattaki amaçları nelerdir? Bu sorular akademisyen adayları ve diğer insanlar tarafından sorulan sorulardır. Akademisyen öncelikle bilim insanıdır. Bilim yapmaya hevesli ve bilim yapmanın gereklerini kavramış aydındır. Derdi dünyaya yaptığı bilimle katkıda bulunmak olmalıdır akademisyenin. 

Günümüzde çoğu akademisyen farklı bakar mesleğine. Bilim insanıdır ama yayın yapmaz. Alanını tam anlamıyla öğrenmez. Baştan savma yayınlar yapar. Sırf yükselmek için intihal bile yapabilir. Hal böyle olunca blim de tam anlamıyla gelmiyor. Akademisyen olmak için akademisyen olunmamalı. Akademisyenlik gönül işidir çünkü. Hele de rahat iş olsun diye akademisyenliği seçmek, bilime yapılacak en büyük kötülüktür. Zaten böyle düşünen insanlar asla gerçek anlamda akademisyen olamazlar.

Nobel ödüllü Aziz Sancar hocayı hepimiz gördük ve tanıdık. Hoca tam bir bilim insanı ve aşığı. Ömrünü bilime adamış ve insanlık için muhteşem bir buluş yaptı. Kendi nefsini bir kenara bırakarak bilime adadı ömrünü. İnsanlık böyle akademisyenler sayesinde gelişti ve gelişecek. 

Ömrünü bir şeye adamak muhteşem bir şey. Kimi insan kendini yazmaya adar, kimisi de bilime. Zaten dünyayı geliştiren de bu ikisidir. Yazarsan fark yaratırsın ve bilimi hakkıyla yaparsan dünyayı değiştirebilirsin. 

Oktay Sinanoğlu'nun bir sözü vardır. Der ki dünyaya isim bırakmanın yolu bilim ve gönüldür. Haklıdır da. Gönlü güzel insan bilim de yapsa, yazar da olsa işini insanlık için yapar. Önce insandır bu kişi, sonra akademisyen.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.