Akıllı telefon üreticileri çalınan cihazlardaki veri güvenliği için güç birliği oluşturdu

17.04.2014 08:29:56
A+ A-

Başta Apple, Samsung, Google, Microsoft olmak üzere dünyanın önde gelen teknoloji devleri Akıllı Telefonların çalınmasına karşı bir dizi önlemler almak amacıyla güç birliğine gidiyorlar. Çalınan ve kötü niyetli şahısların eline geçme tehlikesi olan akıllı telefonların korunabilmesine yönelik önümüzdeki yıldan itibaren ortak bir çalışma yürüteceklerini açıklayan dev teknoloji firmaları bu sayede müşteri memnuniyetlerini de üst düzeye çıkarmayı hedefliyorlar.

Recode‘un haberine göre Apple, Google, HTC, Huawei, Motorola, Microsoft, Nokia ve Samsung ABD’nin önde gelen beş GSM operatörünün desteğiyle aralarında bir anlaşma imzalayarak hırsızlık karşıtı bir teknolojiye geçeceklerini duyurdu.

Yapılan anlaşma Temmuz 2015’ ten sonra satışa sunulacak cihazları kapsayacak olup cihazların kaybedilmesi ya da çalınması durumunda kullanıcılar tarafından uzaktan veri silme işlemi yapılabilecek ve cihazın kullanıcının izni olmadan aktive edilmesi engellenebilecektir. Engelleme işlemi yapılan cihazın sonradan bulunması durumunda yapılan bu işlem kullanıcı tarafından geri alınabilecek.

Bu anlaşmanın yürürlüğe girmesini kaybolan cihazların kötü niyetli kişilerin eline geçmesini, kullanıcı bilgilerinin güvenliğinin sağlanmasını ve siber suçların önlenmesine ilişkin önemli  bir adım olarak yorumlanıyor. Apple firması IOS 7 uygulaması ile kaybolan cihazların kilitlenebilmesini sağlayan bir yapıyı piyasaya sunmuştu. Ancak bir çok teknoloji devinin içinde bulunduğu bu anlaşma sonrasında uygulamanın daha da güvenli bir duruma geleceği düşünülmektedir.

Akıllı telefonlarda muhafaza edilen bilgilerden başta telefon rehberi ve kişisel mail hesapları olmak üzere birçok bilginin güvenliğini sağlamaya yönelik bu uygulama ile bu bilgilerin üçüncü şahısların eline geçmesinin engellenmesi başta kullanıcılar olmak üzere tüm teknoloji dünyasında önemli bir çalışma olarak değerlendirilmektedir.  

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.