Akp'nin nükleer santral savunumu Tv tanıtımı

21.05.2015 06:45:06
A+ A-

Akp ve iktidarı, egemenliği felsefel, bilimsel olmadığı için, en masum tanımlama olarak, sözcükoyunu(sözcük oyunu) üzerine kuruludur ve bu yüzden de hep tutarsız olmak zorundadır, tutarsızlığa zorunludur, tutarsızlığa tutsaktır yani Akp, iktidarı, egemenliği örneğin tıb bilmeyen birinin tıb anlatmasına benzer, benzemek zorundadır ya da bilimin b'sinden anlamayan insanların bilim diye masal anlatmasına ya da masalları bilim diye anlatmasına benzer. Bu yüzden ben akademisyen insanların, takım elbiseli-kıravatlı(kravatlı)-sinekkaydı(sinek kaydı) tıraşlı(traşlı), üniversite diplomasılı(diplomalı) insanların Akp'nin arkasından gitmelerini hiç anlayamıyorum. Örneğin ben üniversiteyi ve önceki onca okulu ve binlerce kitapı(kitabı) cehaletin, bilimsellikdışılığın arkasından gitmek için okumadım.
 
Akp'nin bulupbuluşturduğu(bulup buluşturduğu) tuhaf insanlar 2015 genel seçimi için Akp'ye dalkavukluk yapıyorlar televizyonda. Dilerim 2015 genel seçimini Akp kazanamaz da hem utanırlar hem de o tanıtımlarda söyledikleri konusunda özeleştiriye davet edilme olanağı bulurlar. Bence işin doğrusu; televizyon tanıtımılarında(tanıtımlarında) oynayanların da tanıtım konusu şeyler konusunda o tanıtımlarda söyledikleri, savundukları şeylerden sorumlu olmasıları(olmaları), sorumlu tutulmasıları(tutulmaları) çünkü düşünün ki ünlü birisi bir televizyon tanıtımına çıkıyor ve bir malı halka, topluma övüyor; peki ya o mal onun övdüğü gibi değilse? Yanına mı kalmalı? Bence kalmamalı. Paraları alırken iyi ise, hesapı(hesabı) da iyi olmalı.
 
Akp'nin bu tanıtımılarından(tanıtımlarından) nükleer santralle ilgili olanına çıkan kişi yapılmakta olan Akkuyu nükleer santrali'ni ima edip nükleer santralleri ve Akkuyu nükleer santrali'ni övüyor, savunuyor ve 'Rusya'da var, Japonya'da var, Ab'de var, Abd'de var, Türkiye'de de niye olmasın?' diyor.
 
Laf var da mantık, bilimsellik, gerçekçilik, doğruluk yok. Önce; sen Akkuyu nükleer santrali'ni kime yaptırıyorsun? Çernobil nükleer santarali gözgöregöre(göz göre göre) patlamış ya da patlattırılmış Rusya'ya. Abd'deki, Avrupa'daki nükleer santralleri kim yapdı(yaptı); Rusya'ya, Japonya'ya, Çin'e mi yaptırmışlar? Çernobil'i patlamış ya da patlattırılmış Rusya ya da Fukuşima'sı patlamış Japonya mı? Bu bir. Sonra; sen hiç Abd'de ve Ab'de nükleer santral patladığını duydun mu?
 
Nükleer santraller Abd'de de, Ab'de de var da bilimsel yapılıyorlar, mantıklı yapılıyorlar. Oldu olacak Çin'e yaptırsaydınız bari, daha ucuz yapardı ve daha dandik. 
 
Sen hiç evine Rus malı eşya aldın mı? Sana Avrupa malı beyaz(ak)eşya(beyaz eşya, ak eşya) yerine Rus malı beyazeşya verseler alır mısın, aynı paraya? Peki sen korkunç bir tırafik(trafik, ulaşım) kazası yapmış birini sürücün(şöförün) olarak almak ister misin? Peki sen aynı paraya Batı malısı varken Çin malı birşey almak ister misin? Yani sucuğun bile, peynirin bile, balın bile türlü türlüsü var da markasına bakıyorsun. Peki ulusal, toplumsal, vatansal, ülkesel, devletsel konuda neden aynı düşünceyi, aynı duyarlılığı uygulamıyorsun?
 
Para karşılığı televizyona çıkıp dalkavukluk yapıyorlar, atıpturuyorlar(atıp tutuyorlar); yarınbirgün(yarın birgün) o nükleer santrale birşey olduğunda o tanıtımıma çıkandan da bunun hesapı sorulmalıdır bence. Yanlışa ortaklık yapanla da yanlıştan sorumludur bence.
 
Sana nükleer santral yapma, yaptırma diyen yok çünkü dünya birgün bir buzul çağına daha girebilir ancak nükleer santralini neden Abd'ye ya da Ab'ye yaptırmıyorsun? Yani bakın kendi nükller santralini kendin yapamıyorsun yani demek ki bu konuda bilgin, eğitimin, kültürün, bilimin, teknolojin kıt, yetersiz ancak bir yandan da gidip nükleer santral konusunda karar veriyorsun, bu çelişki değil mi? Madem biliyorsun, kendin neden yapmıyorsun? Demek ki bilmiyorsun yani Akkuyu nükleer santrali'ni yapan, yaptıran şey 'bilmek' değil 'bilmemek'. Yani bilselerdi zaten kendileri yapardı; bilmiyorsan da nasıl yaptırabiliyorsun? Düşünüyorum ki mühendis odasılarına(odalarına) bile danışmadılar. Sen daha maden ocağılarında(ocaklarında); gerekli bilimsel, teknolojik, vicdansal, ahlaksal, insancıl önlemleri alacak bilime, isteğe, kişiliğe, amaça, içeriğe, özelliğe, öze, ruha sahip değilsin; iş kazasılarından(kazalarından) ölümlerde  Avrupa birincisi, dünya ikincisi olmuşsun yani heryanından bilimsellik, sorumluluk, dürüstlük, vicdan, sorumluluk, duyarlılık akıyor; nükleer santral konusunda bilimsel, ahlaklı, vicdanlı, sorumlu davrandığını düşünmek bilimselliğe biraz tuhaf olmaz mı?
 
Önerim ki nükleer santrallerine madem ki bu kadar çok güveniyorlar; Akp milletvekilileri(milletvekilleri), başbakan ve cumhurbaşkanı yazlıklarını o bölgeye yapsınlar.
 
Çıkarmışlar televizyona birini; eğitim düzeyi, mesleği, kültür düzeyi belli değil; nükleer santali övüyor. Çocuklara bal, sucuk, araba, beyazeşya tanıtımı(reklamı) yaptırmak gibi birşey.
 
Bakın bakalım; Akp'nin bugüne kadar yapdığı(yaptırdığı) inşaatların, hizmetlerin sorunsuzluk yüzdesine... Biryerde Akp olacak da sorun olmayacak, olanaklı(mümkün) mı(mü)? Herşeyden önce bilimsel ve adil değiller; duayla iş yapıyorlar. Akkuyu nükleer santral'in üstüne de bir dua asarlar artık ya da 'Allah korusun' yazısı. Sen korumayınca, sen düzgün yapmayınca Allah ne yapsın? Allah senin koruman değilki(değil ki)? Allah zaten insanı Cennet'inden dünyaya atıp, sonsuza kadar da kapısını kilitlemiş yani insanla ve dünyayla ilişkisini, ilgisini kesmiş. Sen daha ne duası yapıp duruyorsun? Dua istiyorsan, senin için tek gerçek, tek doğru dua; İslamiyet'in mantık dahisi önderinin, peygamberinin Din hadisileri(hadisleri) diye tanımladığım ve dini tanımlayan 'Din ilimdir, ahlaktır, vicdandır, edebtir, barıştır, dostluktur, dürüstlüktür' gibi hadisilerine(hadislerine) uymandır; boşboş(boş boş), kurukuru(kuru kuru) dua etmen değil. Bak bakalım hayatının(yaşamının) yüzde kaçı Din hadisileri dediğim hadislere uygun? Müslümansın sözde ve gidip 'Gavur' dediğin Hıristiyanlara(Hristiyanlara), Hristiyan Rusya'ya nükleer santral yaptırıyorsun ve açılışında da 'Allah korusun' diyeceksin, üstüne de 'Allah korusun' yazacaksın; niye korusunki(korusun ki)? Bunların yalnızca felsefeyi ve bilimi değil dini de bilmedikleri belli de din kendini bilmeyenleri hiç bilmez ve cehaletlerinin, sorumsuzluklarının, duyarsızlıklarının adını da 'fıtrat' koymuşlar. Umarım bir fıtrat da yarınbirgün Akkuyu nükleer santrali'ne çıkmaz.
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 21.5.15/05.53