Akşamsefası gündüz açar mı?

15.12.2014 11:56:45
A+ A-

İş yerinin yanında küçük bir toprak parçası var. Öğleye doğru oradan geçerken şaşırdım. Akşamsefasının üstünde açmış bir çiçek vardı. Yan tarafa baktım, gördüğüm çiçek yalnız değildi, birkaç tane daha gördüm. Yıllardır, gündüz çiçek açtıklarına şahit olmadım. Hatta bazen çiçeğini görememekten rahatsız olurum. İçimde bir burukluk oluşur! Görmek bilmek demektir çünkü.

Hemen Türk Dil Kurumu’nun sözlüğüne baktım, akşamsefası birleşik yazılıyordu. O da önemliydi, ayrı mı yazılıyor birleşik mi diye düşünüyordum. Sanırım, bu konuda bir kural yok. Bazıları ayrı yazılıyor gibi, her neyse konuyu uzmanlara bırakıp fazlaca sapmış olmayalım.

TDK’ya göre, İki çeneklilerden, gece açan küçük kokulu çiçekleri olan, otsu bir bitki, gecesefası.

Demek gecesefası da diyebiliyormuşuz!

Bir de Vikipedi özgür ansiklopediye (internet) bakalım:

“Akşamsefası (Mirabilis jalapa), akşamsefasıgiller (Nyctaginaceae) familyasından çok yıllık bir süs bitkisi türü.

Amerika'nın tropik bölgelerinden dünyanın birçok yerine dağılmış olan akşamsefası çabuk gelişen ve 1 m'ye kadar boylanabilen bir bitkidir. Kısa saplı oval yaprakları, eklem yerleri şişkince bir gövdesi, beyaz, sarı, pembe ve kırmızı çiçekleri vardır.”

Haydi bir satır kaldı, onu da alıvereyim, öksüz kalmasın:

“Bazen çizgili ve benekli de olabilen çiçekleri akşamüstü açıp, sabahları kapandığı için bitkiye akşamsefası denmiştir. Kalıtım deneylerinde kullanılan köklerinin müshil ve solucan düşürücü etkisi vardır.”

Ne diyeceğim, akşamsefasının gündüz ve pırıl pırıl güneşli bir kış gününde çiçeklerini göstermesi şaşırtmıştı beni. Aykırı bir durumdu bu. Kuşkusuz bir açıklaması olmalı. Bitki uzmanı olmadığım için nereden bileceğim? Olsaydım, belki bu yazıyı bile yazmayabilirdim!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.