Alo yerine tel önerim

22.02.2015 13:02:02
A+ A-

Neden sağlık araçılarımıza(araçlarımıza) 'Ambulance' ya da 'Ambulans' yazıyoruz, bir de bunu tersten okuyamayacak kadar kültürsüzmüşüz gibi ters yazıyoruz; neden güvenlik araçılarına(araçlarına) 'Polis' yazıyoruz?
 
Neden 'Alo' diyoruz?
 
Neden dinimiz Arabça, dualarımız Arabça; hukukumuz Avrupaca ve Arabça; tıbbımız Latince?
 
Neden okullarımızda, anaokulularımızda(anaokullarımızda) bile Türkçeyi doğrudüzgün(doğru düzgün) bilmeyen çocuklara, öğrencilere yabanci diller öğretiliyor? Çocuklara neden yabancı adlar koymayı halt sanıyoruz?
 
Biz yok muyuz, başkaları mı var; bizim yerimize bizde başkaları mı var?
 
Ülkemiz bir kültür lokantası mı; ne varsa onu mu seçmek zorundayız?
 
'Alo' sözcüğü, insanlığa yararlı olduğu için Graham Bell'e saygımız özel hayatı(yaşamı) dışında büyük ancak sevgilisinin isiminin baş harflerini söyleyip sevgilisine saygı duymak, sevgilisini onurlandırmak, gururlandırmak zorunda da değiliz; bu yüzden daha önce 'Alo' yerine 'Telo' önermişdim(önermiştim) ancak 'Telo'daki 'o' da 'Alo'daki 'o'yu anımsatmakta olduğundan 'Telo' yerine 'Tel' demenin daha doğru, daha tutarlı olacağını düşündüm ve 'Telo' yerine yalnızca 'Tel' demeyi öneriyorum ki 'Tel' demek 'Telefon' demek ve dünyanın heryerinde aynı yani evrensel bir sözcük.
 
Etnikçiler bile dillerine sahip çıkmaya çalışırlarken Türkiye halkı diline neden sahip çıkmıyor?
 
Devlet, ülke, ekonomi, var olmak, sanayi, üretim demek yalnızca nicel mal ve nicel hizmet üretmek mi? Felsefe, bilim, dil, Türkçe, kültür, adalet, hukuk, uygarlık, insanlık üretmek nerede?
 
Türkçe ile utanmak değil övünmek, gururlanmak ne zaman başlayacak?
 
Bu ülkede siyasetçi; laf ebeliğinden nefs temsilciliğinden kurtulup ne zaman işe yaramaya başlayacak?
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternetde yayınlandığı zaman: 8.2.15/09.41