Alternatif MÖ 1000 - MS 2000 İndo-Avrupa Tarihi

02.12.2015 21:27:33
A+ A-

Elimizde 2 harita var:

İlki bir genin dağılımının haritası:

http://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_R1a_Y-DNA.shtml

İkincisi, Kurgan Hipotezi haritası:

https://en.wikipedia.org/wiki/Kurgan_hypothesis

2 harita birbirine benziyor görünüyor ama gerçekte öyle değil. Birinde Anadolu'ya Kafkasya'dan giriş var, diğerinde yok: Genetik Anadolu'ya giriş, İran üzerinden. Kuzey Kafkasya dilleri binyıllardır yalıtık orada, İndo-Avrupa dil yok, Ermenice hariç. Çok az bir olasılık transit geçiş olabilir.

En önemlisi, üstteki haritada köken görünen bölgeye, Baltık'tan da, Karadeniz'den de gidilmiş olabilir. O zaman gemi teknolojisi var. Sonuçta, o zamanlar uygarlık, güneyden kuzeye gidiyor.

Bu üstünlük nedeni, ancak güneyi vuran bir kuraklık olabilir. Ya da bilmediğimiz bir silah teknolojisi. Ya da bilmediğimiz bir meta.

Dilsel bir kabul ettirme var, o zaman kültürel üstünlük sözkonusu.

Şerh 1:

Bugün ABD üstün kültür sayılıyor ama o nüfus gen vereceğine, kendisi nüfus / gen alıyor ve karışıyor. Gelecekten bugüne bakılsa, kafa karıştırıcı bir durum olurdu. MS 2000 momenti.

Şerh 1.1:

ABD 1'er milyon olarak İsveçli, Alman, İrlandalı, İskoç, İngiliz, İtalyan nüfus almış olsa, İngilizce ana genin ana dili de değil. Oysa bugün, ABD yüzünden fazladan 1 milyar kişi İngilizce biliyor durumda. Bunu, İndo-Avrupa dil yayılması ile oranlamak için not düştüm.

Şerh 2:

Ruslar'ın gen alarak ve alıyor kalarak, dominant kültür olması durumu da var. Kaldı ki başlangıç momentleri de, melez genlilik. MS 1000 momenti.

Devam:

Tarihi bu gidişle bin yıl daha geriye alacağız. Proto-tarih olarak da, bin yıl daha ekleyeceğiz. Böylelikle, Lübnan'daki asıl proto-Neolitik dönemin 15 milenyum öncesi olması ile bir yarı yarıya oran yakalanmış olacak.

Bu 7 milenyumun, ilk 6 milenyumundaki, Avrasya'daki batıdan doğuyaki makro nüfus hareketleri fazla bilinmiyor, çünkü yeni yeni üzerinden çalışılmaya başlandı. Asya'daki, ortadan kuzeyeki göçler de bilinmeye başlarsa, nüfusu topolojisi / yoğrulması hakkında yeni modellerimiz olacak demektir.

Dipnot:

Denisova Mağarası kültürü de konuya eklenirse, bu sürecin tam modeli oluşturulabilecek. Yani, batıdan doğuya (MÖ 1000) Kurgan öncesi de hareketler var ama nasılları pek bilinmiyor.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.